MUHTEŞEM FESTİVAL

17-23 Eylül tarihleriarasında gerçekleştirilecek olan ve geleneksel sporlarımızın yaşatılacağı 33.Ihlara Kültür, Sanat ve Spor Festivali başladı.

MUHTEŞEM FESTİVAL
17.09.2018 / 11:42 1512

Aksaray BelediyeBaşkanı Haluk Şahin Yazgı II. Kılıçarslan temalı festival programı kapsamındaMeclis Üyeleri, Protokol mensupları, teşkilat mensupları ve STK başkanlarının katılımıyla,Miryokefalon Savaşı’nın 842. Yıl dönümü dolayısıyla Selçuklu Sultanı II.Kılıçarslan ve tüm şehitler için Somuncu Baba Külliyesinde düzenlenen Mevlid-iŞerif programına katıldı.

II. Kılıçarslan temalıfestival program  kapsamında MiryokefalonSavaşı’nın 842. Yıl dönümü dolayısıyla Selçuklu Sultanı II. Kılıçarslan ve tümşehitle için okunan Mevlid-i Şerif programı sonrası vatandaşlara belediyetarafından gülsuyu, lokma tatlısı ve limonata ikram edildi. Aksaray BelediyeBaşkanı Haluk Şahin Yazgı, lokmaları bizzat kendi elleriyle vatandaşlara ikrametti.

Başkan Yazgı, Mevlid-i Şerif programı sonrası ulusalbasından TRT Haber ile röportaj gerçekleştirdi. Günün anlam ve önemine binaen açıklamalardabulundu.

Başkan Yazgı programkapsamında çeşitli okullardan gelen öğrenciler ve öğretmenlerle birlikte şehrinManevi büyüklerinden Şeyh Hamidi Veli Somucu Baba, Cemaleddin-i Aksaray-i,Yusuf Hakiki Baba ve Pir Ali Sultan hazretlerini kabirleri başında ziyaretederek, dualar okudu.

Başkan Yazgı “ Şanlıtarihimizin en önemli dönüm noktalarından olan Miryokefalon Zaferimizin 842.Yıl dönümünü kutluyor, bütün Şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum.” dedi.

Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı programda yapmışolduğu açıklamasında; “Bugün bildiğiniz üzere 17 Eylül Miryokefalon Savaşının842. Yıl dönümü bu savaşta neler oldu? Malazgirt'te Anadolu'nun kapılarını açanSelçuklu sultanları bugün 842 yıl önce de Anadolu'nun tapusunu almış oldular.Tarih sahnesinde Miryokefalon Savaşı'nın önemi 2 Kılıçarslan'ın ordusu ilebirlikte Bizans ordusunu mağlup ettiği bir savaştır. Bu savaşın önemi tarihboyunca bizler görüyoruz. Bizler bu savaşı unutmamak adına bugün itibariyle hemmevlit programı yaptık. Hem de 2. Kılıçarslan'ın bir hafta boyunca yaşantısıhem Selçuklu Sultanı olarak yapmış olduğu çalışmalar ve Aksaray’a imza atmışolduğu değerleri bir hafta boyunca inşallah gerçekleştireceğimiz programlarlada anma ve hatırlatma fırsatı bulacağız. Tabii ki bu 17 Eylül haftasınınayriyeten bir özelliği daha var. Sizlerin bildiği üzere Muharrem ayı Hicriyılbaşı yine aynı şekilde aşure günü Perşembe itibariyle kutlanmaya başlayacak.Yine 17 Eylül merhum Adnan Menderes'in de ölümünün yıldönümü bu vesileylemerhum Adnan Menderes'e Allah'tan rahmet dilerken onun bıraktığı demokrasiye buülkenin ideallerine sahip çıkmanın da bir kere daha önemli olduğunuhatırlıyoruz. Bundan sonra da bu tür programlarla ve etkinliklerle daha da iyibir şekilde İnşallah anlatmaya devam edeceğiz” dedi.

Başkan Yazgı programkapsamında çeşitli okullardan gelen öğrenciler ve öğretmenlerle birlikte şehrinManevi büyüklerinden Şeyh Hamidi Veli Somucu Baba, Cemaleddin-i Aksaray-i,Yusuf Hakiki Baba ve Pir Ali Sultan hazretlerini kabirleri başında ziyaretederek, dualar okudu.

Haber Yaşar Karatay


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.