KURBAN; ALLAH’ TAN RAZI OLMAKTIR!

İl Müftüsü Cemalettin Bal  yayınladığı bayram mesajında;

KURBAN; ALLAH’ TAN RAZI OLMAKTIR!
18.08.2018 / 11:56 1629

Allah’agönülden bağlılığın, toplumsal dayanışmanın ve kaynaşmanın en güzel örnekleriniverdiğimiz bir Kurban Bayramını daha idrak etmenin sevinci içerisindeyizelhamdülillah. Kurban; kurbiyyet, Gönülden bağlılık, yakınlık sevdası,Yakınlıkta takva, Takvada teslimiyettir. Kurban; kurbanı, AllahuAzimüşşanayakınlaşma, Allah’ın emrine boyun eğiş, O’na kul olmanın şuuruna erme, Kullukbilincini tazeleyişdir. Kurban, mukarrebundan olma çabasıdır, yani takvayaerişme arzusu içinde yüce yaratıcıya yaklaşanlar arasına girebilme gayretidir.

Bizlere, Hz. İbrahim ve İsmail’in sadakat veteslimiyetini hatırlatan Kurban ibadeti, bir yandan kişinin Allah’ayakınlaşmasını simgelerken, diğer yandan toplumda kardeşlik, dayanışma veyardımlaşma bilincinin gelişmesine, sevgi ve dostluğun yaygınlaşmasına zeminhazırlar. Ayrıca bu ibadeti bizler, kurban edilen hayvanın etinin veya kanınındeğil, Allah’a olan bağlılığımızın ve sadakatimizin O’nun katına ulaşacağınıbilerek yerine getiririz. Bayramlar, sevinçleri büyütme mevsimidir. Bubayramda da sevinçleri dünya çapında büyütmeliyiz. Önce kendi gönüllerimiz birsevinç yumağı hâline gelmeli, sonra özellikle varlık sebebimiz olanannelerimizin ve babalarımızın gönüllerini etmeli ve onların hayır dualarınıalmalıyız. Bir tatlı söz işitmek için hayatın bütün ağırlığını paylaşmayı gözealan çileli eşleri mesrur etmeliyiz. Evlerin canlı bayramları olan çocuklarısevindirmeliyiz ve yılda bir defa gerçekleşen bu ibadetin coşkusuylatanıştırmalıyız. Gönüllerin ağır yükü olan küskünlükleri ortadan kaldırmalıyız.Selâmlaşarak, musafaha ederek, kucaklaşarak, ziyaretleşerek, kurban etlerinidağıtarak, ikramda bulunarak; bütün sokakların, bütün komşuların, bütünyurdumuzun, İslâm coğrafyasının ve bütün dünyanın gözlerine sevinçtaşımalıyız. 

Buduygu ve düşüncelerle başta aziz milletimiz olmak üzere, yurtdışında yaşayankardeşlerimizin ve bütün İslam âleminin Kurban bayramını tebrik ederken, AllahTeâla’nınkatında kurbanlarımızın makbul olmasını diler ve bayramın getirdiği kardeşlik,dayanışma ve kaynaşma ruhu ile tüm dünyanın barış, huzur ve esenlik içindeyaşamasını Cenâb-ı Hak’tan niyaz ederim.”dedi. 

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.