Aksaray’da Urfalı Tarım İşçileri Suya Kavuştu

Her yıl yaz mevsimi başlangıcında Aksaray’a gelerekmevsimlik tarım işçiliği yapan Şanlıurfalı tarım işçileri suya kavuştu.   

 Aksaray’da Urfalı Tarım İşçileri Suya Kavuştu
17.08.2018 / 18:45 1105

Aksaray’da çoluk çocuk çadırlarda kalıp tarlalardaçalışarak geçimlerini sağlayan Şanlıurfalı tarım işçilerinin yıllardır kanayanyarası olan su problemi Aksaray Valiliği ve Ziraat Odası Başkanlığı girişimleriile çözüldü. Aksaray Valisi Aykut Pekmez öncülüğünde İl Özel İdaresi tarafındanŞanlıurfalı tarım işçilerinin yoğun olarak bulunduğu Aratol bölgesine yapılansondajla su çıkartılarak tarım işçileri suya kavuşturuldu. 4 ayrı adet musluğunyapıldığı çeşmede tarım işçileri her türlü su ihtiyaçlarını gideriyor.

  Konuyla ilgilibilgi veren Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, bölgede bin 500’e yakın tarımişçisinin çalıştığını belirterek, “Urfa’dan gelen tarım işçilerimiz 4’üncüaydan 11’inci ayın sonuna kadar köylerde üreticilerimiz ile birlikteçalışmaktadırlar. 4’üncü ayda gelip pancar çapası, şu anda ay çiçek kesmesezonu, daha sonra da pancar sökme sezonu kapsamında burada çalışıyorlar.Çalışan işçi kardeşlerimizin su ihtiyacı vardı. Bizlerde bunu valimize ilettik.Valimiz de bu yıl Kazıcıktolu köyüne kullanma suyu yaptırdı. Ben burada AksarayValisi Aykut Pekmez’e, il genel meclis üyelerimize ve il özel idaremizeteşekkür ediyorum. Yaklaşık bin 500’e yakın işçimiz çalışıyor. Bu çalışankardeşlerimiz yaklaşık 40 derece sıcaklığın altında çalışıyor. Tabi suihtiyaçları çok olduğundan dolayı su yetersizliğinden, su ihtiyaçlarınıgidermek için valimizin onayıyla il özel idaresi tarafından buraya kullanmasuyu getirdiler. Maliyeti de yaklaşık 50 bin TL. Burada çalışan kardeşlerimizinsu ihtiyacını gideriyor” dedi.

  Şanlıurfalı tarımişçisi 48 yaşındaki İsmail Küçük, "Valimize ve ziraat odası başkanlığınaçok teşekkür ederim. Bizi suya kavuşturdular. Susuzluğumuzu giderdikleri içinçok mutlu olduk. Önceden suyumuz yoktu. Ciddi su sıkıntısı çekiyorduk. Buradabin 500, 2 bin tarım işçisi çalışıyor. Bir eksiğimiz elektrik sorunumuz var.Lavabo, tuvalet ve banyo sorunlarımız da var. Onlarda giderilirse çok iyiolur" şeklinde konuştu.

  Şanlıurfalı tarımişçisi 52 yaşındaki Mehmet Özbay, “Daha önce suyumuz yoktu. Ben 25 yıldırburaya gelip gidip çalışıyorum. 25 yılımızı burada tarım işçisi olarakgeçirdik. Şu an Valimiz, Ziraat Odası Başkanımız suyumuzu yaptırdı. Allah razıolsun. Şu anda elektrik ihtiyacımız var. Hanımlarımız gece geldiklerinde ekmek,yemek yapıyor karanlıkta. Bir de elektrik talebimiz var” diye konuştu. 

İHA


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.