İLAÇ SIKINTISI GÜNDEN GÜNE ARTIYOR

CHP İl Başkanı Hacı Ali Keleş bir basın açıklaması yaparak İlaç sıkıntısına değindi. İlaç bulmakta hasta ve hasta yakınlarının çaresizliğinin günden güne arttığını, sağlıkta çağ atladığını iddia eden ülkemizde, yaşanan ilaç sıkıntısı hasta ve hasta yakınlarının çaresizliğinin günden güne arttığı gözlenmektedir’ dedi.

İLAÇ SIKINTISI GÜNDEN GÜNE ARTIYOR
17.01.2023 / 16:56 164

CHP il başkanı Hacı Ali Keleş yaptığı açıklamada; Konu ile ilgili bazı eczane ve Aksaray Eczacılar Odası ile yaptıkları görüşme sonucunda, eczanelerde bulunması gereken her 10 ilaçtan 3 tanesinin raflarda olmadığı, bazı ilaçlarda talep edilen ilaçların %10’nun karşılanabildiğini belirterek raflarda hiç olmayan ilaç sayısı 400’ün üzerindedir dedi.
CHP İl başkanı Hacı Ali Keleş açıklamasının devamında; Ne muayene olabilmek mümkün ne de ilaç bulabilmek diyerek iktidarı sert sözlerle eleştirdi.
Sağlıkta çok yol kat edildiğini iddia eden iktidara seslenen Keleş; Sayenizde sağlık sistemi diye bir şey kalmadı, çöktü. Vatandaş mağdur, hekim mağdur,eczacılar mağdur dedi.
Zaten hastalarımız ancak 1,5-2 ayda hastane randevusu alabilmektedir. Üstüne üstlük tedavi için gerekli ilaçlar olmayınca hasta ve hasta yakınları ile bu konuda hiçbir kusuru olmayan eczacılarımız arasında sürekli bir gerginlik yaşanmaktadır. Eczacılarımız hastaya yardımcı olmak ve ilaç talebini karşılamak amacıyla sürekli ecza depoları ve diğer eczaneleri aramaktadır diye konuşan CHP İl Başkanı Keleş;  Aksaray’da her gün 4 tane eczane nöbetçi olmaktadır. Bir eczaneye gelen reçete sayısı 500-700 arasındadır. Bu reçete sahiplerinin 200-300 tanesi tüm nöbetçi eczaneleri gezmelerine rağmen ilaçlarını alamamaktadır ifadelerine yer vererek Sağlıkta çağ atlamak böyle olsa gerek dedi.
CHP İl Başkanı Keleş sözlerine; Peki, ilaç yokluğunun sebebi nedir? Sağlık Bakanlığı her yıl ilaçları fiyatlandırırken sabit bir euro kuru belirliyor ve ilaçların fiyatı, bu sabit kur üzerinden hesaplanıyor. Bu yıl zamlarla birlikte ilaçta Euro kuru önce 7,86 TL’ ye sonra 10,76 TL’ ye yükseltiliyor. Oysa günümüzde EURO kuru 20,30 TL civarında bulunuyor. Belirlenen sabit kur ve gerçek kur arasındaki makas iki katına yaklaşmış durumda. Makas açıldıkça ilaç tedariki de zorlaşıyor. Türkiye, bu fiyatlama sistemi ile ilaç firmalarının en son ilaç satmak isteyecekleri ülke konumuna geliyor diyerek, Sağlık Bakanlığı Aralık ayında yaptığı açıklama ile bu konunun çözümü ile ilgili adımlar atılacağını açıklamasına rağmen bugüne kadar herhangi bir adım atılmamıştır. Hem hastalarımız hem de eczacılarımız mağdur olmaya, ilaç yokluğu nedeniyle gerginlik yaşamaya devam etmektedir. İlaçta fiyat politikasının yeniden değerlendirilmesi acil gereklidir. Çünkü hastalarımızın canı da eczacılarımızın huzuru da paradan çok daha önemlidir diye konuştu.
Haber: Yaşar Karatay


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.