TARİHİMİZE IŞIK TUTACAK EMANETLERİ KORUYORUZ

Aksaray Belediyesi ve Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğü Aksaray’daki Vakıflara ait kültür varlıkları ve tarihi eser çalışmaları konusunda ortak basın toplantısı yapıldı.

TARİHİMİZE IŞIK TUTACAK EMANETLERİ KORUYORUZ
09.12.2022 / 21:08 268

Aksaray’ın en güzel ve önemli yapılarından olan Zinciriye Medresesinde yapılan toplantıya Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Vakıflar Bölge Müdürü Nurullah Osmanlı ve basın mensupları katıldı.  Toplantıda Vakıflar Bölge Müdürü Nurullah Osmanlı ve Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer Aksaray genelinde yapılmış ve yapılacak olan tarihi eser çalışmalarıyla ilgili bilgi sunarken, Aksaray Belediyesi ekiplerinin hazırladığı Aksaray’da yapılan tarihi eser restorasyonlarıyla ilgili video gösterisi katılımcılara sunuldu.
Toplantıda Aksaray’daki tarihi eserlerin restorasyonunun çok önemli olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer; Malumunuz son yıllarda kadim Aksaray’ımızın tarihi dokusunu ortaya çıkarmak için önemli çalışmalar yapıyoruz. Yapıların restore edilmesi ve ziyarete açılmasıyla yapılarımızı bir nevi gün ışığına tekrar çıkarıyoruz ve en önemlisi vatandaşımızın kullanımına açıyoruz. Bu bağlamda Vakıflar Bölge Müdürlüğümüz ile böyle bir toplantıyı organize ettik diye konuştu.
Vakıflar Bölge Müdürüne teşekkür eden Başkan Dinçer; Sayın Bölge Müdürümüz Nurullah Bey’e tekrar teşekkür ediyorum. Kendisi zaten Aksaraylı, Aksaray Belediyesine yıllarca hizmet veren, Aksaray’ı çok iyi bilen bir arkadaşımız. Bize çok olumlu katkıları oldu dedi.
Aksaray Belediyesinin yaptığı restorasyon çalışmalarından bahseden Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer; Hasas Baba Türbesi ve Şeyh Hamza Baba Türbelerinin restorasyonları tamamlandı. Bedriye Medresemizi de Belediyemizin bir hizmet binası olarak vatandaşlarımıza açacağız. Mahmut Gazi Hangâhı Darphanede de restorasyon çalışmaları tamamlandı. Vakıflar Bölge Müdürlüğümüz ile de görüşmelerimiz bitti devri Belediyemize gerçekleşecek ve orayı da gençlerimize hizmet sunacak bir hizmet binası olarak açmayı planlıyoruz. 2. Kılıçarslan Hamamında da çalışmalar sona yaklaştı ve orayı da teslim alınca hizmete açacağız. Tarihi Aksaray Lisesi ve Ulu Camimizin de ışıklandırma çalışmalarını yaptık diye konuştu.
Restorasyon çalışmalarında ne kadar para harcandığını da açıklayan Dinçer; Bu işlerin bir bedeli olmaz ancak, Aksaray Belediyesi olarak bu çalışmalara 7 milyon lira harcamış bulunmaktayız. Bundan sonra da çalışmalarımıza devam edeceğiz. Toplantımız hayırlara vesile olsun. Hepinize katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum sağ olun var olun diyerek sözlerini noktaladı.
Düzenlenen basın toplantısına konuşan Vakıflar Bölge Müdürü Nurullah Osmanlı Aksaray’da yapılan tarihi eser çalışmalarıyla ilgili bilgiler vererek; Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak Konya, Aksaray ve Karaman illeri olmak üzere 3 ilden sorumluyuz. Vakıflar gelecek nesillere, geçmişte gelen ecdadımızın yapmış olduğu eserlerin ulaştırılması konusunda önemli bir misyon yükleniyor. Bu gün Aksaray’da Ulu Camimiz, Eğri Minaremiz, Yusuf Hakiki Baba gibi geçmişten gelen eserlerimiz ayaktaysa bunu vakıf medeniyeti ve kültürüne borçlu. Gözlerinizi kapatın ve bu eserlerin olmadığını düşünün, nasıl bir şehir hayal edersiniz? İşte bu nedenle vakıf kültürü medeniyetimizin önemli bir unsurudur dedi.
Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak yaptıkları çalışmalara değinen Osmanlı; Vakıf olarak Aksaray’da 460 aileye sosyal yardımda bulunuyoruz. İhtiyaç sahibi ailelere maaş veriyoruz. Bunun dışında ilkokul, ortaokul ve üniversite öğrencilerine burslar veriyoruz. Vakıflar bunları kendi gelirleriyle yapıyor, vergilerden yapmıyor. Ayrıca Aksaray’da aile vakıfları yok ama 11 tane yeni vakıflarımız var bunlar şu an faaliyetlerini sürdürüyor. Aksaray bir vakıf şehri. Bölge genelinde toplam 525, Aksaray genelinde 70 tane vakıf eseri var. Aksaray’da yapılan eser çalışmalarında 35 milyon lira civarında para harcandı dedi. 
Aksaray’ın simgelerinden olan Eğri Minare hakkında da bilgiler veren Osmanlı; Eğri Minare Camisinin minare kısmında yapmış olduğumuz çalışma devam ediyor. Bundan önce Eğiri Minare eğiliyor mu, neden eğiliyor gibi sorular vardı ve bilimsel bir açıklama yoktu. 1 yıl önce biz minareye sensörler yerleştirerek minaredeki hareketleri 1 yıldır inceliyoruz. Bu veriler sonucunda Eğri Minarenin eğilmeyle ilgili bir probleminin olmadığını, geçmiş yıllardaki eğilmenin tamamlandığını ve bittiğini ve bundan sonraki süreçte de herhangi bir eğilmenin gerçekleşmeyeceği ortaya çıktı. Ancak olası deprem senaryoları yaptık ve olası bir depremde yıkılmaması için güçlendirme yapacağız. Bunu da görüntünün bozulmaması için içerden yapacağız. Bunun için proje hazırlanıp Koruma Kuruluna intikal ettirildi ve 2023 yılı içerisinde koruma çalışmalarına başlayacağız. Bu çalışma 1 yıldır yapılan ve Türkiye’de nadir örnekleri olan bir çalışmadır. Minarenin en güçlü ve en zayıf noktalarını tespit ettik ve artık ne yapacağımızı biliyoruz dedi ve yıllardır merak edilen Eğri Mimari’nin eğilip eğilmemesi konusuna açıklık getirdi.
Aksaray’da yapılan diğer çalışmalar hakkında da bilgi veren Vakıflar Bölge Müdürü; Pirali Sultan Camisi ve Türbesinin çalışmalarında da Belediyemizin maddi desteğini alarak çalışmaları başlattık. Ayrıca Eskil Ulu Camimizde ufak bir sorun var. Caminin arka tarafında bir çatlama var ve kayıyor. Bunun çalışmaları ihale edildi ve önümüzdeki yıl restorasyon çalışmalarına başlayacağız. 2. Kılıçarslan Türbesi ve Kırk Kızlar Köşkünü tamamlamıştık Belediye Başkanımız yine bu çalışmada çok destek verdi tekrar teşekkür ediyorum. Burada insanların gelip hem 2. Kılıçaslan’ı tanımasını hem de şehrin manzarasını izlemesini amaçlıyoruz dedi.
Restorasyon çalışmalarındaki bütçeyi de açıklayan Osmanlı; 2023 ve 2024 yılları içerisinde 20 milyon lira civarında bir ödenek aldık ve bunu Aksaray’daki çalışmalarda kullanmayı amaçlıyoruz. Belediye Başkanımız Evren Dinçer’e çok teşekkür ediyorum, Aksaray’da yaptığımız çalışmalarda çok emeği ve desteği var Allah razı olsun diyorum. İnşallah bu çalışmaların Aksaray’a hayırlı olmasını diliyorum diyerek sözlerine son verdi.
Haber Yaşar Karatay


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.