AKSARAY KAPADOKYA’NIN AYRILMAZ BİR PARÇASIDIR

MHP Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı, 2023 Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kapadokya Alan Başkanlığı Bütçesi üzerine MHP adına TBMM’de konuşma yaptı.

AKSARAY KAPADOKYA’NIN AYRILMAZ BİR PARÇASIDIR
09.12.2022 / 20:13 258

Milletvekili Ramazan Kaşlı yaptığı konuşmada; Aksaray’ınturizm alanları, doğal güzellikleri ve Aksaray’ın Kapadokya Alan Başkanlığı sınırlarıiçerisinde yer aldığına değinerek Kapadokya Alan Başkanlığının sınırlarının,  Kapadokya bölgesinin tamamını kapsamadığını veKapadokya Bölgesinde Aksaray, Nevşehir, Niğde, Kırşehir ve Kayseri illerinin deyer aldığını vurguladı.

MHP Milletvekili Ramazan Kaşlı Konuşmasında;Kapadokya’nın ve Türkiye’nin turizm açısından öneminin vurgulayarak; Ülkemiz,insanlık için ortak öneme sahip olan doğal, tarihi ve kültürel varlıklarınsayısı ve çeşitliliğinde dünyanın en önde gelen coğrafyalarından biridir.

Özellikle Kapadokya, kendine has kayalara oyulu evleriile etkileyici coğrafyasıyla, son yıllarda gelişen balon turizmi ve doğafotoğrafçılığı ile Türkiye’nin dünyaca bilinen turizm merkezlerinden birihaline gelmiştir. Kapadokya’da doğa ve tarih iç içe geçmiştir. Tarih boyuncaperi bacalarının içine oyulan kilise, manastır ve evler asırlarca yıl ötesindengünümüze geçmişin izlerini ulaştırarak adeta geçmişle gelecek arasında birköprü görevi yapmaktadır dedi.

Kapadokya’nın uluslararası önemine de değinen Kaşlı; Kapadokya’nınUNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunması ise doğal ve kültürel zenginliğimizinulusal ve uluslararası bir belgesidir. Ülkemizde doğal ve kültürel mirasın yeraldığı alanların korunması için gerekli yasal düzenlemeler yapılmış olup bualanlar “korunan alanlar” olarak ilan edilmiş ve Kapadokya alan başkanlığıihdas edilmiştir ifadelerini kullandı.

Kapadokya Alan Başkanlığı’nın kurulma amacını anlatan MilletvekiliKaşlı;  Kapadokya Alan Başkanlığı,2021-2025 Stratejik Planında da ifade edildiği üzere bölge temelli turizmekonomisini güçlendirmek amacıyla yönetimin iyileştirilmesini ve bu kapsamda  bölgenin korunmasını, tanıtılmasını, denetim ve önleyici bir takımfaaliyetlerle planlı bir gelişimin sağlanmasını temin etmiştir. Ancak dahaönceki konuşmalarımda da belirttiğim üzere Alan Başkanlığının sınırlarıKapadokya bölgesinin tarihi ve doğal güzelliklerini kapsayacak şekildebelirlenememiştir.

Kapadokya Alan Başkanlığının sınırlarının,  Kapadokya bölgesinin tamamını kapsamadığını veKapadokya Bölgesinde Aksaray, Nevşehir, Niğde, Kırşehir ve Kayseri illerininyer aldığını vurgulayan Kaşlı Kapadokya Alan Başkanlığının sınırlarınıngenişletilmesini talep etti.

Aksaray’ın, Kapadokya’nın giriş kapısı olduğundan veIhlara Vadisi, Selime Katedrali gibi Aksaray’da bulunan tarihi ve turistikalanlara değinen Kaşlı; Oysa Aksaray, Kapadokya’nın ana giriş kapısı, farklıinançlara ev sahipliği yapmış, dünyanın en büyük ikinci kanyonu olan, 14kilometre uzunluğunda, içerisinde 100’ün üzerinde kilise ve kaya içi oymayerleşim alanı bulunan Ihlara vadisiyle, Manastırlar ve Sofular Vadileriyle,Selime Katedrali ve Peri Bacalarıyla, çok sayıda yeraltı şehirleriyle, eski kiliseleriyleayrıca bir doğa harikası ve kültür beşiğidir. Kalkolitik çağdan günümüzekadar ulaşan yerleşim bölgesi olan Kapadokya’nın en karakteristik ve gizemligörüntüleri ile dimdik ayakta duran peribacaları; Erciyes ve özellikle HasanDağının tüflerinin rüzgâr ve su gibi doğal unsurlar ile buluşarakşekillenmesiyle oluşmuştur. Helvadere Beldemizde bulunan ve 'bölgenin EfesAntik Kenti' olmaya aday Nora Antik Kenti ile, 8 asırlık mazisiyle Sultanhanı,Ağzıkarahan, Tepesi Delik Han, Alay Han gibi önemli kervansarayları ile veözellikle İç Anadolu’muzun ikinci en yüksek dağı olan hem bölgemizin hem deülkemizin eşsiz bir doğa harikası, Türkiye’nin Davos’u olmaya aday,Uluslararası yamaç paraşütü yarışmalarının yapılmakta olduğu Hasan Dağı ileAksaray, Kapadokya’nın ayrılmaz bir parçasıdır ifadelerini kullandı.

Konuşmasının sonunda Kapadokya Alan Başkanlığınınsınırlarının genişletilmesini veya Aksaray merkezli Müstakil bir alanbaşkanlığının kurulmasını talep eden Ramazan Kaşlı; Tarih ve doğanın iç içe geçtiği,açık hava müzesi niteliğindeki Ihlara Vadisi ve diğer tarihi miraslarımızınkorunmaya alınmasını temin edebilmek için Kapadokya alan başkanlığınınsınırlarının genişletilmesini veya Aksaray merkezli Müstakil bir alanbaşkanlığının kurulmasını, Sayın Kültür ve Turizm Bakanımızdan Aksaraylıhemşehrilerim adına talep ediyor, 2023 Yılı Bütçemizin Devletimize, Milletimizehayırlara vesile olmasını temenni ediyorum diyerek sözlerine son verdi.

Haber: Yaşar Karatay


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.