İŞKUR’DAN DOKSAN BİN TL DESTEK

İŞKUR iş kuracak engelli ve eski hükümlü vatandaşlara 70.000 TL ile 90.000 TL’ye arasında destek verecek. Son başvuru tarihi 09 Aralık 2022.

İŞKUR’DAN DOKSAN BİN TL DESTEK
23.11.2022 / 20:51 124

Engelli çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezalarından; engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonu, işe ve işyerine uyumlarının sağlanması için hazırlanacak projelerle eski hükümlü ve engelli vatandaşlara 70.000 TL ile 90.000 TL’ arasında destek verilecek.
Konuyla ilgili açıklama yapan Aksaray İŞKUR İl Müdürü Mahmut Akkuş; engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonunu, işe ve işyerine uyumlarının sağlanması için hazırlanacak projelerle eski hükümlü ve engelli vatandaşlara destekler verilecek dedi.
Verilecek desteğin amacının engellilerin kendicişlerini kurmasına ve mesleki eğitim alarak istihdam edilmeleri ve rehabilitasyonlarına yardımcı olmak için yapıldığını belirten İl Müdürü Akkuş; Başvuru Rehberlerine göre hazırlanacak projeler kamu ve sosyal tarafların temsilcilerinden oluşan Komisyon değerlendirmesi sonrasında desteklenebileceğini ifade etti.
Kimlerin Başvuru yapabileceğine değinen İŞKUR İl Müdürü Mahmut Akkuş: Bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerle kaybetmesi nedeniyle işgücü kaybının en az %40 olduğu “Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları” ile belgelenen kişiler mevzuatımızda engelli olarak kabul edilmektedir. Hibe desteğinden yararlanmak isteyen engellilerin, İŞKUR’a engelli kaydı olması gerektiği, Bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerle kaybetmesi nedeniyle işgücünün en az % 40’ından yoksun olduğuna ilişkin Sağlık Kurulu Raporuna sahip olmak,18 yaşını tamamlamış olmak, Hangi sebeple olursa olsun emekli olmamak,
İŞKUR’a herhangi bir borcunun bulunmaması gerektiği, Kendi üzerine aktif olarak kayıtlı işyeri/işletme olmamak, (Proje başvuru rehberi yayım tarihi itibari ile proje konusu meslekte son bir yıl içerisinde terk mükellefi olmamak), İşyerinin kurulacağı il sınırları içinde ikamet etmek, Girişimcilik eğitim programı sertifikasına sahip olmak, Kurulacak iş ile ilgili başka mevzuatlarda aranılan diploma, sertifika, izin vb. belgelere sahip olmak ve aranılan diğer şartlara haiz olmak, Kendisine vasi tayini yapılmamış olması gerektiğini ifade etti.
NELER DESTEKLENECEKTİR?
Komisyon değerlendirmesi sonrasında kaynak tahsis edilmesine karar verilen projelerde, başvuru sahibinin talep etmesi halinde, aşağıdaki maliyetler karşılanabilecek.
Kuruluş işlemleri desteği: İşyeri kuruluşu için yapılan resmi işlemler, onaylar, izinler, ruhsatlar ve sigorta gibi masraflar için belge karşılığı olmak üzere en fazla 5.000 TL. İşletme gideri desteği: Sözleşme imza tarihinden sonra 12 ay süre ile belge karşılığı olarak işletme giderlerinin (su, elektrik, iletişim, ısınma, kira ve tanıtım) en fazla %60’ını geçmeyecek şekilde yıllık toplamda en fazla 15.000 TL.
Demirbaş desteği: Sözleşme imza tarihinden itibaren 12 ay boyunca belge karşılığı olmak üzere işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili makine, teçhizat, yazılım, donanım, ofis malzemesi gibi maliyetler için vergiler dahil en fazla 90.000 TL.
DESTEKLENECEK PROJELER;
1- Engelli ve Eski Hükümlü kendi işini kurmalarına yönelik hibe desteği projeleri Başvuru Rehberi ve Başvuru Kılavuzuna https://www.turkiye.gov.tr/turkiye-is-iskur-engelli-hibe-destegi-basvurusu adresinden ulaşabilirsiniz.
SON BAŞVURU TARİHİ 09 ARALIK 2022
İŞKUR İl Müdürü Mahmut Akkuş; Kendi işini kurmak isteyen engelliler proje başvurularını, 09 Aralık 2022 tarihi saat 23:59’a kadar e-Devlet üzerinden online olarak yapmaları gerektiğini ayrıca İl Müdürlüğü veya Hizmet Merkezlerine elden veya posta yolu ile yapılacak proje başvuruları kabul edilmeyeceğini ifade eden İl Müdür Akkuş; Engellilere yönelik çalışma yapan bütün sivil toplum kuruluşları, işyerleri, üniversiteler, belediyeler ve kamu kurumları projelerini hazırlayıp 09 Aralık 2022 tarihi mesai saati sona erene kadar teslim etmeleri gerekir dedi.
Haber: Yaşar Karatay


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.