HER GÜN 5 TON ATIK EKONOMİYE KAZANDIRILIYOR

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in girişimleriyle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın hibe programından faydalanarak Aksaray’a kazandırılan Atık Toplama Ayırma Tesisi’nde günlük 5 ton atık ayrıştırılarak ekonomiye kazandırılıyor. Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, atık getirme merkezinin tam kapasiteye ulaştığında bu rakamın kat ve kat artacağını,günlük kapasitenin 70 tona kadar çıkabileceği kaydetti.

HER GÜN 5 TON ATIK EKONOMİYE KAZANDIRILIYOR
23.09.2022 / 19:00 109

Aksaray Belediyesinin sürdürülebilir kalkınma ilkeleri ve sıfır atık yönetim eylem planı çerçevesinde projelendirdiği Toplama Ayırma Tesisi (TAT) ile I. Sınıf Atık Getirme Merkezi’nde geri dönüşümü mümkün olan cam, kâğıt, plastik, metal gibi atıklar ayrıştırılarak bertaraf ediliyor. Aksaray Belediyesi, yaptığı çalışmalarla tüm atıkların kaynağında toplayarak doğaya zarar vermeden dönüşümünü amaçlıyor.
Kaynakların daha verimli kullanılmasını sağlamak için Aksaray Belediyesi tarafından projelendirilen Atık Toplama Ayırma Tesisi, atık yönetimiyle dönüşebilen atıkların ayrıştırılarak değerlendirilmesine olanak sağlıyor.
2 YILDA YATIRIM MALİYETİNİ KARŞILAYACAK
Çevre, Şehircilik veİklim Değişikliği Bakanlığıile Aksaray Belediyesinin kaynaklarıyla 4 Milyon 750 bin lira yatırım bedeline sahip Toplama Ayırma Tesisi ile I. Sınıf Atık Getirme Merkezi’ninkısa bir sürede kendi yatırım maliyetini karşılayacağını belirten Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, “Toplama Ayırma Tesisimiz aracılığı ile atıkları ekonomiye kazandırıyoruz. Tesisimizin 2 yıl içerisinde kendi maliyetini karşılamasını ön görüyoruz. Doğaya zarar veren aynı zamanda çevre kirliliğine yol açan atıkları kaynağından ayrı toplayarak ayrıştırılması ve düzenli bir şekilde bertaraf edilmesini sağlayan tesisimizde atık yönetim uygulamasını başarıyla yürütüyoruz.” şeklinde konuştu.
Toplama Ayırma Tesisinde günlük olarak 5 ton atığın işlemlerden geçerek ayrıştırıldığının altını çizen Belediye Başkanı Dinçer, “Tesisimiz tam kapasiteye ulaştığında günlük 70 ton atık işlenebilecek.” dedi. 
Başkan Dinçer, sıfır atık yönetimini başarılı şekilde uygulayan Aksaray Belediyesinin hayata geçirdiği Toplama Ayırma Tesisi ile gelecek nesillere temiz bir çevre bırakma hedefinin olduğunu söyledi.
Haber Bülteni


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.