TÜM ÇALIŞMALARIN TAKİPÇİSİYİZ

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Kanal 68 Televizyonunda yayınlanan Başkanlar Konuşuyor programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 

TÜM ÇALIŞMALARIN TAKİPÇİSİYİZ
06.08.2022 / 00:06 126

Moderatörlüğünü Sedat Eker’in yaptığı canlı yayında gazeteci Hikmet Recep Turan ve Nazmi Çalışkan, Başkan Dinçer’e Belediye çalışmaları hakkında sorular yöneltti. Aksaray Belediyesi tarafından yürütülen tüm çalışmaların ve gündemdeki konuların ele alındığı programda Moderatör Sedat Eker de sosyal medya üzerinden vatandaşlardan gelen soruları da Başkan Dinçer’e yöneltti. 
Aksaray Belediyesi tarafından son günlerde yoğun çalışma sergilenen alt yapı ve asfalt konusu ile başlanılan programda Başkan Dinçer, alt yapı ve asfalt çalışmalarının iklime ve hava sıcaklığına bağlı olarak yürütüldüğüne değindi. Başkan Dinçer açıklamalarının devamında şu açıklamalarda bulundu; ‘’Alt yapı alanında Atatürk Bulvarında bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Burada eskimiş, sürekli arız ve kesinti yaşatan içme suyu borularını yeniliyoruz. Biz bu çalışmayı iklim koşularının uygun olduğu zamanda yapmak zorundayız. Biz bu çalışmalara komşu illerimiz ile aynı zamanda başladık. Bizim dezavantajımız burası anahat olduğu için yoğun kullanılan bir bulvar. Ama buradaki çalışma şehrin trafiğini felç edecek bir durum arz etmiyor. Yan yollar var destek yollar var. Biz bu yolunda tamamını zaten kapatmadık. Elbette bu çalışmalar bitecek biz3.5 yılda Allah’a hamd olsun ne taahhüt etmişsek hepsini yaptık. Bunların hepsi unutulacak geriye yapmış olduğumuz alt yapı yatırımları ve kaliteli içme suyu boruları kalacak. Vatandaşlarımıza verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Haklarını helal etsinler. Yakın zamanda asfalt için çalışmalara başlıyoruz. Buradaki yaşadığımız bir diğer etkende dünyada yaşanan ekonomik krizin yansımasıdır. İlk ihaleye çıktığımızda buraya teklif veren olmadı. Firmalarımız krizden dolayı teklif veremediler. İkinci ihale sonucu başlayabildik. Ayrıca burada yapacağımız çalışmalardan da bahsetmek istiyorum. Bulvardaki orta refüjü daraltacağız. Yolu genişleteceğiz ve ağaç sayısını artıracağız. Şehir genelinde yürüttüğümüz alt yapı çalışmalarını kararlılıkla sürdüreceğiz. Bu yılki çalışmalarla hedeflediğimiz 108 kilometrelik asbest borunun 90 kilometresini değiştirmiş olacağız. İçme suyu kalitesini artırmak için döşediğimiz yeni nesil borular 10 yıllar boyunca hizmet edecek. Defermasyondan dolayı yaşanan patlamalar kesintiler ve sızıntılar önlenmiş olunacak. Alt yapıda sağlamlığı sağladığımızda asfalt bozulmalarının da önüne geçmiş olacağız. Şuan alt yapı eksikliğini giderdiğimiz noktalarda asfalt serimi yapıyoruz. Asfalt ekonomik değeri yüksek ve yapımı meşakkatli bir iştir. Bu sebeple bizde kalıcı olmasını istiyoruz. Kaliteli olmasına özen gösteriyoruz. Tüm belediyelerin yaptığı gibi uygun hava koşullarını takip ediyoruz.’’ Dedi.  
Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, alt yapı ve asfalt konusunda yapılan tüm çalışmaları da tek tek kamuoyu ile paylaştı. Sosyal medyadan destek mesajları alan Başkan Dinçer gazetecilerin soruları üzerine Yeni Sanayi Sitesi hakkında da bilgiler verdi yeni sanayi sitesine ulaşımı kolaylaştırmak adına alternatif yolların yapıldığını belirtti. OSB yolu ile bağlantının sağlanacağı bir kavşak düzenlemesinin olduğuna dikkat çekildi. Başkan Dinçer yapımı tamamlanan Yeni Sanayi Sitesinde hak sahiplerine anahtarlarının teslim edildiğini belirtti. Taşınmaların başladığını ve 30.11.2022 tarihine kadar taşınma sürecinin tamamlanacağını belirtti. 
Program devam ederken Eskil Belediye Başkanı Necati Belgemen iyi yayınlar dileyerek Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’i çalışmalardan dolayı tebrik etti. 
Gazeteci yazar Hikmet Recep Turan’ın Belediye hizmetlerinde kullanılan finans konusunu sorması üzerine Başkan Dinçer şu açıklamalarda; ‘’3.5 yılda hep denk bütçe verdik. Bunu tasarrufla bakanlıklarımızdan aldığımız hibe destek ve ile sağlıyoruz. Meclis üyelerimize her dönemde bütçemizi şeffaf bir şekilde sunuyoruz. Belediye bütçemize gelir sağlayacak Güneş Enerji Santrali gibi çalışmalar yapıyoruz. İlk göreve geldiğimizde 184 milyon TL olan bütçemizi 455 Milyon TL seviyesine çıkarttık. Hiçbir kuruluşa borcumuz yoktur. Kredi notumuz oldukça yüksek ihtiyaç olduğunda birçok uluslararası finans kuruluşundan borç alabiliriz. Ama biz kendi kendine yetebilen bir Belediye olmayı tercih ediyoruz. Allah’ta yardımcımız oluyor. ‘’ Dedi.
İmar değişiklikleri hakkında gelen soruya ise Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, vatandaşların ve şehrin ihtiyaç duyması halinde imar çalışmalarının yapıldığını belirtti. 
Son günlerde spekülatif bir haber olarak yayılan Aksaray Belediyesi’nin Afgan uyruklu kişileri istihdam ettiğine yönelik söylemlere ise Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, böyle bir konunun yasal, hukuki ve sosyal olarak mümkün olmadığını belirtti. 
Sosyal medyadan gelen Belediyenin alt yapı ve asfalt çalışmalarına neden pandemi sürecinde yapmadığına yönelik sorulara ise Başkan Dinçer şöyle cevap verdi; ‘’pandemi süreci şehrimizde Türkiyede ve dünyada ciddi bir salgın süreciydi. Bu süreçte buralarda çalışacak personellerin hastalanma durumu vardı. İhaleler yapılamadı. Taş ocakları kapandı taş alınamadı. Tüm dünya kapandı. Aksaray Belediyesi’de bu süreçte imkanlar nispetinde çalışma yaptığını ve planlama çalışmalarına yoğunlaşıldığına dikkat çekti. 
Gazeteci Nazmi Çalışkan’ın ağaçlandırma çalışmaları ile ilgili sorusuna ise Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer parklarda, yeşil alanlarda ve orta refüjlerde 100 bin adet ağaç dikildiğini belirtti. Yetişmiş ağaçların dikildiğine dikkat çeken Başkan Dinçer, ağaçlandırma çalışmalarının başarılı olduğunu ifade etti.
‘’Hamidiye Kentsel Dönüşümde Temel Bu Yıl İçerisinde Atılacak’’
Aksaray Belediyesi ve TOKİ iş birliğinde gerçekleştirilen Hamidiye Mahallesi kentsel dönüşüm projesinin aralıksız sürdüğünü belirten Başkan Dinçer, canlı yayında temel atma işleminin bu yıl içerisinde gerçekleştirileceğini belirtti. Projeye destek olan tüm vatandaşlara teşekkür eden Başkan Dinçer projede gelinen son noktalara değindi. 
Aksaray Belediyesi tarafından projelendirilen Şehitlik müzesine de canlı yayında açıklık getiren Başkan Dinçer şu açıklamalarda bulundu; ‘’Kılıçarslan Mahallesi Ervah Kabristanlığı içerisinde Hacılar Hanı binası olarak bilinen binamızı aziz şehitlerimizin hatırlarını yaşatmak üzere şehitlik müzesi olarak projelendiriyoruz.
 Aksaraylı şehitlerimizin hayat hikayelerinin paylaşılacağı, özel eşyalarının, fotoğraflarının, anılarının ve eşyalarının gösterileceği alanlar projemiz kapsamında değerlendirilecek.Yaklaşık 400 metrekarelik alanda hayata geçecek olan Şehitlik müzesinde;15 Temmuz şehitleri koridoru, sinevizyon odası, anı odası, şehitler koridoru olacak. Aziz şehitlerimizin isimlerini bu müzede yaşatacağız.’’ Dedi. 
Yoğun katılımın olduğu canlı yayın programında son günlerde şehrin gündemine gelen Onkoloji hastalarının tedavilerinin kolaylaştırılmasına yönelik destek sözünü Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’e gazeteci Hikmet Recep Turan tarafından hatırlatıldı. Başkan Dinçer sözlerine onkoloji hastalarına şifalar dileyerek başladı. Başkan Dinçer, Onkoloji branşında görev yapacak olan hekimin göreve başlaması ile ihtiyaç duyulan her türlü eksiklikte Belediyenin destek vereceğinin sözünü yineledi. 
Programın sonunda Belediye Başkanı Evren Dinçer, program yapımında emeği geçenlere programa katılan gazetecilere ve izleyicilere teşekkür etti.
Haber Bülteni


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.