HEKİM GÖMLEĞİ KANLANAMAZ

Aksaray'da sağlık sendikaları Doktor Ekrem Karakaya'nın öldürülmesinin ardından Aksaray Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde ortak basın açıklaması yaparak olayı şiddetle kınadılar.

HEKİM GÖMLEĞİ KANLANAMAZ
13.07.2022 / 21:17 205

Bilindiği üzere olay Konya Şehir Hastanesi'nde bir kişi, Kardiyoloji Uzmanı Ekrem Karakaya'yı silahla başına ateş ederek yaraladı. Saldırgan, olayın hemen ardından aynı tabancayla kafasına ateş edip intihar girişiminde bulunmuştu. Ameliyata alınan her iki şahıs da hayatını kaybetmişti. Bu olay üzerine Aksaray’da sağlık sendikaları bir araya gelerek ortak bir açıklama yaptı. 
Kamu ve özel hastanelerde çalışan yüzlerce doktor ve sağlık çalışanının katılarak destek verdiği ortak yapılan açıklamada TTB Aksaray Şube Başkanı Dr. Rıfkı Karabatak, Sağlık Sen Aksaray Şube Başkanı Rıfat Kaya, Türk Sağlık Sen Aksaray Şube Başkanı Taner Kara, Hekim Birliği Sendikası Aksaray İl Temsilcisi Dr. Mustafa Kürşat Özkök açıklama yaparak sağlık çalışanlarının güvenliğinin olmadığını ve gerekli önlemelerinin alınmasını istediler. 
TTB Aksaray Şube Başkanı Dr. Rıfkı Karabatak Hastane önünde yaptığı açıklamada; Dr. Ekrem Karakaya, bir evlat, bir eş, iki kız çocuğu babası İnsanlar yaşasın diye kendi yaşamından fedakârlık yapmış binlerce Türk hekiminden yalnızca birisi. Kayseri’nin Develi ilçesinden çıkıp karşısına çıkan onca zorluğu aşmış Kardiyoloji uzmanı olmuştu.47 yaşındaydı. Çocuklarının nasıl büyüdüğünü fark edemeyecek kadar çalışmış, Binlerce saat nöbet tutmuş, on binlerce hasta muayene etmiş, damarları tıkandığı için birazdan ölecek hastalarını anjiyo yaparak hayata tutundurmuştu dedi.
TTB Aksaray Şube Başkanı Dr. Rıfkı Karabatak konuşmasının devamında; Dün meslektaşımızın hayatı, polikliniğinde görevi başında iken, insan kılığına bürünmüş bir caninin silahından çıkan kurşunlarla son buldu. Türk devletinin öksüz çocukları olmak istemiyoruz. Biz çocuklarının nasıl büyüdüğünü göremeyen Türk hekimleri Türk devletinin, çocuklarımızın babasız annesiz bırakılmasına müsaade etmesini istemiyoruz diye konuşan Başkan Karabatak, yüreğimiz acı ve öfke dolu. Meslektaşımızın görev yaptığı hastanede hunharca katledilmesini nefretle kınıyoruz. Biliyoruz ki bu münferit bir vaka değil. Acı ile doluyuz; yılların emeği ile yetişmiş, kendi ailesinden, eşinden, çocuklarından çaldığı vakitlerle hastalarına faydalı olmaya çalışan ve halkımızın sağlığı için gece gündüz fedakârca hizmet vermeye çabalayan çok kıymetli meslektaşlarımız için göz yaşı döküyoruz. Biz yıllardır feryat ettik. Sağlıkta şiddeti durdurun dedik. Niyetler, hedefler, planlar bu yönde olsaydı Ersin Aslanlar , Kamil Furtun’lar gibi nice meslektaşımız bugün bembeyaz önlükleri ile hastane koridorlarında halkımızın sağlığı için koşturmaya devam ediyor olabilirlerdi. Acil taleplerimizi ilettik; görmezden geldiler. Türk Ceza Kanunu’na ek maddeler önerdik, yok saydılar. Açıklamalar, eylemler, toplantılar yaptık. Sonra ne oldu? Sağlıkta şiddet yasası adı altında hiçbir derde deva olmayıp sadece gaz almayla sonuçlanmış yasalar çıkardı. Sonuç olarak maalesef bugün de Ekrem KARAKAYA arkadaşımız aramızda değil, aramızdan sökülüp alındı. Yarın çalıştığı hastaneye de onun adını verip sıra kimde diye beklemeye mi geçeceğiz.Sesimizi duyurmak için daha ne yapmalıyız. Kaç cenaze daha kaldırmalıyız. Bu cinayetleri, gencecik fidanların biçilmesini, toplumsal cinnet diye geçiştirmek cinayetlerin devamına zemin hazırlamaktır. Toplumun eğitilip bilinçlendirilmesi zaman alacaktır ancak o bilinç gelişene kadar güvenlik tedbirleri alınmalı, cebine silahı bıçağı koyan elini kolunu sallayarak hiçbir sağlık tesisine girmemelidir. Bizler beyaz gömleklerimize hizmet verdiğimiz hastalarımızın kanının sıçramasına alışığız. O kanları mesleğimizin onur nişanesidir. Ama hekim gömleğine hekim kanı sıçramasına asla alışamayız ve toplumun alışmasına da izin vermeyiz.Bizi kurşunlar öldürmez. Ama uğruna canımızı vereceğimiz devletimizin kayıtsızlığı kendilerine hizmet etmek için gece gündüz çalıştığımız halkımızın vefasızlığı öldürür diye konuştu.
Haber: Yaşar Karatay


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.