KADINA ŞİDDETE KARŞI SES YÜKSELTTİLER

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SHMYO) öğrencileri, kadına şiddeti protesto etmek ve konunun toplumsal önemine vurgu yapmak adına bir farkındalık yürüyüşü düzenledi. 

KADINA ŞİDDETE KARŞI SES YÜKSELTTİLER
27.05.2022 / 14:22 558

Okul önünde bir araya gelen öğrenciler, ellerinde taşıdıkları kadına şiddeti kınayan dövizlerle ASÜ Sosyal Yaşam Merkezi’ne kadar yürüdü ve bir basın açıklaması yaptı. Kadınların toplum içerisinde sadece kadın oldukları için yaşadıkları şiddete, istismara, ötekileştirilmeye ve değersizleştirilmeye dikkat çekmek için böyle bir organizasyon düzenlediklerini ifade eden organizasyon temsilcisi öğrenci Filiz Göçmen, Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanında kendi kaderlerine terk edilmiş kadınlara bir ses, bir nefes, bir umut olmak istediklerini belirtti. Yeryüzündeki insanların yarısını oluşturan ve diğer yarısını doğuran kadınların, hayatın her aşamasında acıyla, kederle baş başa bırakıldıklarını söyleyen Göçmen, “Sokaklarda uluorta dövülen, taciz edilen, savaşlarda tecavüze uğrayan, reklamlarda bedeni acımasızca teşhir edilen, kimi zaman zorla bedeni bir kalıba sokulmaya çalışılan bizlerdik… Biz bugün burada, kadınlar olarak, tüm zorbalıklara ve dayatmalara karşı çıkıyoruz. Bilinmelidir ki; başkalarını incitenlerin kendileri de güvende değildir. Şayet yeryüzünde tek bir kadın dahi şiddet görüyorsa, mutlu değilse hiç bir kadın mutlu değildir” dedi. Etkinlik kapsamında SHMYO Öğretim Görevlisi Ahmet Duman, “Tarihten Günümüze Kadın” başlıklı bir sunum yaptı. Okul Konferans Salonu’ndaki sunumda kadına şiddetin tarihçesine değinen Ahmet Duman, toplumsal cinsiyet kalıplarına, isimlendirmelere, etiketlemelere ve ataerkil toplum anlayışına dikkat çekti. Kadına şiddete yönelik güncel verileri paylaşan Duman, şiddetin öğrenilen bir şey olduğunu ve bu öğrenme sürecinin doğumdan itibaren başlayıp ölünceye kadar devam ettiğini belirtti. 

Yaklaşık 200 kişilik öğrenci topluluğunun yürüyüşüne akademisyenler de destek verdi. 

Haber Bülteni


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.