GEÇMİŞLE GELECEĞİN ANAHTARI

Her yıl Mayıs ayının ikinci haftası farklı bir tema ile kutlanan Vakıflar Haftası, bu yıl 'Vakıf medeniyetinde sosyal politikalar, sosyal yardımlar ve paylaşma geleneği' temasıyla Aksaray’da ilk kez düzenlenen Vakıflar haftası çeşitli etkinlikler ile Zinciriye Medresesi’nde kutlandı.

GEÇMİŞLE GELECEĞİN ANAHTARI
13.05.2022 / 21:00 4037

Etkinliğe katılan Konya Vakıflar Bölge Müdürü Nurullah Osmanlı; Amaçlarının Vakıf kültürünün yardımlaşma ve dayanışma unsurlarını gelecek nesillere de taşınmasını sağlamak olduğunu belirterek, Medeniyetimizin yaptığı bu eserin kendisinden ziyade devamlılığını sağlamakla beraber ürettiği manayı da biz gelecek nesillere taşımak istiyoruz. Vakıf bir anahtar, geçmişle gelecek arasında dedi.
Her yıl Mayıs ayının ikinci haftası farklı bir tema ile kutlanan Vakıflar Haftası, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Aksaray’da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kamu kurumları, üniversite, vakıflar ve diğer sivil toplum kuruluşları ile tarihi Zinciriye Medresesinde başlayan kutlamalar gün boyu sürerken, Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğü koordinesinde çeşitli etkinliklerin durağı olan Zinciriye Medresesinde drama etkinlikleri ile müze ve tarihi eserler vatandaşlara tanıtıldı. Vakfı, vakıf medeniyetlerini ve vakıf kültürünü vatandaşlara tanıtmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla düzenlenen etkinliklerde Selçuklu ve Osmanlı geleneklerinin tanıtımı yapıldı. Konya Vakıflar Bölge Müdürü Nurullah Osmanlı ilk kez Konya dışında yapılan Aksaray  Zinciriye Medresesinde düzenlenen etkinliğe katıldı.  
Vakıflar haftası etkinlikleri kapsamında Aksaray Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı  Dr. Öğretim Üyesi Semra Kılıç Karatay ve Öğrencileri hat sergisi açtı. Sergide Sağlık Bilimleri Fakültesi hemşirelik bölümü ve eğitim fakültesi Güzel Sanatlar Resim-İş Öğretmenliği öğrencilerinin toplamında 49 hat Eseri yer aldı. Ney dinletisi eşliğinde kurum ve kuruluşların temsilcileri ile buluşan Konya Bölge Müdürü Osmanlı, Hat sanatı konulu eserlerden oluşan sergiyi gezdi.
Vakıflar haftası nedeni ile Aksaray’a gelen Konya Vakıflar Bölge Müdürü Nurullah Osmanlı burada yaptığı konuşmada, Vakıflar Genel Müdürlüğünün kurulması ve kutlanmasındaki amacı anlatı. Konya Vakıflar Bölge Müdürü Nurullah Osmanlı konuşmasının devamında, 2 Mayıs 1920 tarihinde Vakıflar Genel Müdürlüğümüz kuruluyor. Kurulmasıyla beraber Mayıs ayının ilk haftası Vakıflar Haftası olarak tüm Türkiye’de kutlanıyor. Bu sene temamız, sosyal politikalar, sosyal yardımlar ve paylaşma geleneği üzerine kutlanıyor. Bugün ki vakıflarımızın da paylaşma geleneğimiz üzerinde farkındalık üretmek istiyoruz. Bu sene ilk defa Aksaray ilimizde ve Karaman ilimizde olmak üzere Konya dışında kutluyoruz. Amacımız bin yıllık medeniyetimiz içinde önemli bir yeri olan vakıf kültürü ve yardımlaşma, dayanışma unsurumuzun gelecek nesillere de taşınmasını sağlamak diyen Konya Vakıflar Bölge Müdürü Osmanlı, Aksaray’ımızda birçok vakıf eserimiz var. Normalde 70 vakıf eseri dimdik ayakta duruyor. Bu vakıfların yapmış olduğu ve şuan içerisinde bulunduğumuz Zinciriye Medresesi bir vakıf eseridir. Medeniyetimizin yaptığı bu eserin kendisinden ziyade devamlılığını sağlamakla beraber ürettiği manayı da biz gelecek nesillere taşımak istiyoruz. Vakıf bir anahtar, geçmişle gelecek arasında bir anahtar bu sene drama etkinlikleri ile gençlerimizi vakıf eserlerimizin yanına getirerek onların vakıf eserlerinin yanında vakıfların ne olduğunu anlamalarını sağlamaya çalışıyoruz. Böylelikle geçmişten gelen kültürün canlanmasını istiyoruz” diye konuştu.

Haber: Yaşar Karatay


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.