KURBAN FİYATLARI CEPLERİ YAKACAK

Kırmızı et ve kesim fiyatlarının son dönemde artış göstermesi ile bu sene kurbanlık fiyatlarında da geçtiğimiz yıllara oranla bir artış olacağı tahmin ediliyor. Küçükbaş kurbanlıkların 3-4 bin lira civarında büyükbaş kurbanlıkların ise 30-60 bin TL civarında satışa çıkması bekleniyor.

KURBAN FİYATLARI CEPLERİ YAKACAK
13.05.2022 / 20:08 98

Aksaray Süt Üreticileri Birliği Başkanı Esat Zengin yaklaşan Kurban Bayramı öncesi nedeni ile süt hayvanlarına ve Kurban fiyatlarına değinerek Üretici Kurban Bayramı içerisinde şu an ki fiyatlara göre zarar görmez kesim fiyatları çok iyi üreticinin elinde mal kesinlikle kalmaz. Üreticinin elinde mal kalsa bile Et ve Süt Kurumunun alım garantisi var. Et Süt kurumu alır indirim yaparak tüketiciye sunar dedi. Kurban Bayramı yaklaşmakta öncelikle şunu ifade etmek istiyorum diye konuşan Aksaray Süt Üreticileri Birliği Başkanı Esat Zengin, kesim fiyatları ile kurban fiyatları eş değerde hayvan yokluğundan kaynaklanan bir fiyat artışı söz konusu değil, kesim fiyatlarına bugün baktığımızda dişi hayvanın kesimi 90-95 TL civarında erkek hayvanların kesimi 100TL civarında seyir ediyor. Yani Kurbana kestirecek olanlarda bu bazı dikkate alır. Koyun fiyatlarına gelince oda çok yüksek bir oranda çünkü üreticilerde malımız değer kazanmadı diye şikayetleri vardı. Bu sene et fiyatlarımızda çok iyi, süt fiyatlarımız da yeni iyi oldu. Koyun fiyatları da fevkalade iyi üreticiler mağdur değiller şu anda diye konuşan Başkan Zengin, süt azalma noktasına gelince gerçekten süt işletmeciliği yapan hiç kimse süt hayvanlarını azaltmaz. Geçimi onun üzerinde olan ancak ticarete dayalı olanlar, bugün az bir krize girdiğinde toptan çıkarır yarın yine devletin kredisini kullanır alır böylelikle yanlış döngüde sürekli işlerine devam ederler. Ben 1995 yılında devletin kredisi ile aldığım 5-10 inekle hiçbir daha işletmeme inek girmeden bugün için 100’lere çıkarım kendi işletmemede küçülürüm. Yani aile işletmesi kapsamında yapabileceğim, geçineceğim bir hayvancılık faaliyetini sürdürürüm. Hiçbir zaman devletin kreşi ile hayvan almayı düşünmedim o dönemden buyana, hiçbir zamanda işletmemi boşaltıp devletten tekrar kredi almak için başvuruda bulunmadım.  En doğru hayvancılık sitemi az hayvancılık ile kendi işletmesinde büyüyendir. Bunlar süt işletmecisidir. Ötekileri tamamen ticaridir. Bugün devletten krediyi alır ithalatla doldurur. Tekrar elden çıkarır tekrar devletten kredi alır bir daha doldurur. Türkiye hayvancığına da en büyük zararı bu işletmeler verir diyen Aksaray Süt Üreticileri Birliği Başkanı Esat Zengin Üretici Kurban Bayramı içerisinde şu an ki fiyatlara göre zarar görmez kesim fiyatları çok iyi üreticinin elinde mal kesinlikle kalmaz. Üreticinin elinde mal kalsa bile Et ve Süt Kurumunun alım garantisi var. Et Süt kurumu alır indirim yaparak tüketiciye sunar diye konuştu.

Haber: Yaşar Karatay 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.