SANAT VE KADININ ORTAK NOKTASI

Aksaray Belediyesi öncülüğünde Zinciriye Medresesinde Güne Bakan Kadın Kooperatifi rölyef atölyelerinde birbirinden güzel dekoratif eserler ortaya çıkartıyor.

SANAT VE KADININ ORTAK NOKTASI
22.03.2022 / 07:54 253

Tarihi Zinciriye Medresesi’nde açtıkları rölyef atölyesinde 8 kadından oluşan Güne Bakan Kadın Kooperatifi açtıkları rölyef atölyesi dekorasyon amaçlı birbirinden güzel dekor eşyaları ortaya çıkartıyor.
Yaptıkları iş ile gurur duyduklarını ve herkesin bu tür işlerle uğraşması gerektiğini söyleyen Aksaray Güne Bakan Kadın Kooperatifi Başkanı Filiz Yaşar; Biz Aksaray Güne Bakan Kadın Kooperatifi olarak 8 arkadaş çalışıyoruz. Kâğıt Rölyef Sanatı ile başladık sonra kendimizi geliştirmek için hepimiz ayrı ayrı kurslara gittik. Başka şeyler üretelim yapalım dedik. Kokulu taş sanatına başladık. Kokulu taş sanatında obje boyama, eskitmeler ve aklınıza gelebilecek ev dekorasyonu ile alakalı her şeyi yapıyoruz. Bütün hanımları atölyemize bekliyoruz. Herkesin mutlaka en iyi yaptığı bir şey, bir yeteneği vardır, biz her tarafta söylüyoruz her zaman söylüyoruz ‘anne mutlu ise herkes mutlu; çocuklar mutlu, eşler mutlu olur’. Hepinizi Zinciriye Medresesi’nde bulunan atölyemize bekliyoruz. Burada el sanatlarını yaptıkça ve bir şeyler ürettikçe her şeye bakış açınız değişiyor. Elinizde olan şeyleri değerlendirme fırsatı sunuyor. Mesela eskiden kullanıp beğenmediğiniz bir şeyi yeniliyorsunuz ve ortaya o kadar güzel şeyler çıkıyor ki bu psikolojik olarak insanı çok rahatlatıyor. Kafanızın dağılması gibi, renklerle uğraşmak bir kere çok güzel bir şeydir. Mutlaka hanımların bir şeye el atması gerekiyor. Telefon ve televizyondan uzaklaşıp bir şeyler ile uğraşmasını diliyoruz, dedi.
Kooperatif üyelerinden Şadiye Aksöz; Yaklaşık iki sene önce biz bu kooperatifi kurduk. AKMEK’te tanıştığımız arkadaşlarımızla kafa yapılarımız uyunca bir araya gelelim bir şeyler yapalım dedik ve burayı kurduk. Önce rölyefle başladık ama daha sonra dekoratif el ürünlerine de başladık. Geri dönüşüm, süsleme, kadınların da burada beğenebileceği şeyleri burada yapıp sergiliyoruz, satışımız da var. Herkesi Zincirli Medresesi’ndeki atölyemize bekliyoruz. Özellikle kadınlardan bu işe çok talep alıyoruz çünkü bir şeyler yapıp üretmek, ortaya güzel bir şey çıkarmak gerçekten çok güzel bir şey. İnsana özgüven veren bir şey, çok sevilen durum oldu bu, diyerek memnuniyetlerini dile getirdi. 
Sadece yurt içi değil aynı zamanda da yurtdışında da satış yaptıklarını belirten Kooperatif üyesi Mehtap Bekmezci; Biz burada rölyef çalışıyoruz, ürünlerimizin satışını yurt dışına da yapabiliyoruz. Sipariş etmek isterlerse bize Aksaray Güne Bakan Kadın Kooperatifi’nin sosyal medya hesaplarından ulaşabilirler. Bu şekilde harçlıklarımız çıkıyor, evimize katkıda bulunuyoruz. Eşlerimize de desteğimiz oluyor. Güzel şeyler öğreniyoruz. Evdeki hanımlarımıza da buradan gelmeleri ve kendilerini geliştirmeleri için Zinciriye Medresesi’ndeki atölyemize bekliyorum, mesajı ile kadınları atölyeye davet etti.
Rölyef ve diğer el sanatları ile uğraşmanın kişiyi psikolojik olarak rahatlattığını dile getiren Kooperatif üyelerinden Özlem Keskin; Boyalar renkler ve objeler ile çalışıyorum. Bu işi, bu sanatı yaparken hem maddi hem manevi kadınların bu alanda kendilerini gösterebilmesi gerektiğine inanıyorum. Mutlaka bekliyoruz; buyurun gelin. Ziyaret edebilirsiniz, satış olarak katkıda bulunabilirsiniz. Evinize çocuklarınıza, eşlerinize. Kadının gücünü sanatla ortaya çıkarma alanı diyorum, dedi.
Zinciriye Medresesi’nin tarihi dokusu içinde bulunan atölye, yerel vatandaşların yoğun ilgisini çekiyor. 

Haber: Yaşar Karatay  


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.