İŞ DÜNYASI ORTAKÖY'DE BULUŞTU

Aksaray Valiliği ve  Aksaray Ticaret Borsası tarafından ilçe belediye başkanlıkları ile birlikte yürüttüğü iş dünyası buluşmalarının İkincisi Aksaray’ın en çok fabrikalarının ve İş insanlarının bulunduğu Ortaköy İlçesinde yapıldı.

İŞ DÜNYASI ORTAKÖY'DE BULUŞTU
31.12.2021 / 04:44 352

Ortaköy Kaymakamı Ahmet Karatepe, Ağaçören Kaymakamı Mehmet Ali Semiz, Ortaköy Belediye Başkanı Ali Rıza Özdemir, Ticaret Borsası Hamit Özkök, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, birlik başkanları ve iş adamlarının katılımıyla düzenlenen toplantıda Ortaköy İlçesinin sorun ve ihtiyaçları değerlendirildi.
İş Dünyası Buluşmasında Aksaray Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök, Ortaköy Belediye Başkanı Ali Rıza Özdemir ve Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu birer konuşma yaparak sorunları ve talepleri yerinde dinlediler.

İş Dünyası Buluşmasında ilk konuşmayı yapan Aksaray Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök; Aksaray’ın en önemli ilçelerinden biri olan Ortaköy ilçemizse yaptığı ticaret ile öz güvenini ortaya koyan ticaretini geliştiren kendisini şehrin ihtiyaçlarını karşılamakla kalmayıp özellikle yem ham maddesinde ve süt, süt ürünleri imalatında diğer sanayi kollarında da başarı ile hareket eden Ortaköy ilçesi hakikaten yürekli cesaretli  ve girişimci ruhunu koyan cesaretli insanlarla ticaretini geliştiren iş dünya topluluğu burada, işte Ortaköy’ün iş insanları yüreği memleket için çarpan memleket sevdalısı  arkadaşlarım burada  bu memleketin değerli belediye başkanı Ali Rıza Özdemir  burada kendisine bu memlekete hizmetinden dolayı kutluyorum. Şehir bir bütündür, ama Aksaray’ımızdaki ilçelerimizin içerisinde ticareti ile yaptığı her iş ve farkındalıklı projelerle Ortaköy ilçemiz, kendisini ticarette ispat etmiş maddi manevi her alanda kendini ispat etmiştir.  Ortaköy ilçemiz tarımın yanında, kültürel manevi atmosferi de taşıyan Yunus Emre’nin   diyarı olması özelliğiyle de hakikaten maneviyat dolu insanların yüreği iman ve inançla bu memlekete hizmet etmenin mutluluğunu yaşayan inşalardan insanlardan oluşmaktadır. Bizim Aksaray Ticaret Borsası olarak Ortaköy’de verdiğimiz her hizmet karşılık buluyor. Projemiz sahipleniyor ben bundan dolayı Borsa üyelerime çok teşekkür ediyorum. Rabbim izin verirse Aksaray’ a yapmış olduğumuz tarım iş merkezinin yanında talepler doğrultusunda tarım ticaret merkezimizi oluşturacağız. 
Aksaray valimiz Hamza Aydoğdu’nun himayelerinde Belediye başkanımızın gayretli çalışmaları ile Kaymakam beyin konuya önem vermesinden dolayı Organize Sanayi bölgemiz çok kısa bir zamanda onaylanacak. Ortaköy bölgemizin hak ettiği sanayici değerine kavuşacak.  Şuanda üretim yapan süt ve süt ürünlerindeki imalat yapan buradaki fabrikatörlerimizin bazı sıkıntıları var. Organize sanayi bölgemizin gelişmesiyle inşallah bu da bitecek. En önemli sıkıntımız arıtma sıkıntısı üyelerimiz buna dikkat çekmişti. Külfetli bir iş hep birlikte bunu kaldıracağız demiştik. Organize Sanayinin yapılmasını bekleyeceğiz yada Organize Sanayiden önce iş adamları Borsa ve belediyemizle birlikte, sayın valimizin de büyük katkıları ile birlikte inşallah bunu da ortadan kaldırmak istiyoruz. Aksaray olarak büyük bir şansımız var Aksaray olarak sorunlara çözüm üreten insanlara dokunun, dertlerimiz ile dertlenen ham hal olan bir valimiz var.  Devlet bugün burada masanın bir tarafında iş adamları bir tarafında devletimizin müdürleri var. Allah razı olsun devletimizden ve milletimizden şuan ecdadımızın uyguladığı insanları doğduğu yerde doyurabilmek ve insanlara hak ettiği hizmetleri vermek adına yapılan projeler işte sayın valimizin himayelerinde şehrimizde gerçekleşiyor. Bütün il müdürleri burada ne sorununuz varsa sorabilirsiniz. Çözüm noktasında ne gerekiyor ise yapılacaktır. Katılımızdan dolayı iş adamlarımıza ve müdürlerimize teşekkür ediyorum, diye konuştu.
Ortaköy Belediye başkanı Ali Rıza Özdemir;   İlçemiz Ortaköy ilimizden sonra en çok fabrikanın bulunduğu tek ilçeyiz. Organize sanayi çalışmalarımız son noktaya geldi. Bakanlığın kurul toplanmasını bekliyoruz şu an da 1 aydan beri toplanmadı inşallah önümüzdeki hafta kurul toplanacak net bir tarih veremiyorum ama ilk kurul toplantısında açıklanacak olan organize sanayimizde sınırsız desteklerinizden ve emeklerinizden dolayı şahsım ve ilçem adına size de teşekkür ediyorum. Bunun haricinde yine ilçemizde turizm kültürü açısından Yunus Emre Türbe’mizdeki faaliyetlerimiz için yine ilçem adını sizlere sonsuz teşekkürler ediyorum sayın valim. Sizinle birlikte ilimiz gerçekten bir ağabey gördü. Ağabey nedir bildi. Ben tekrardan şahsım ve ilçem adına bu noktada sizlere sonsuz teşekkür ediyorum. Saygı değer iş adamlarımız da burada, devletimizin bütün birimleri burada inşallah sorunlarımıza bazı çözümler üreteceğiz, tabii ki her noktada çözümümüz olamayacak. Daha önce ki toplantımızda özellikle süt fabrikalarımızın arıtması ile ilgili bir konu geçmişti, onu da bir izah etme gereği duyuyorum diyen Ortaköy Belediye Başkanı Özdemir;  Belediye olarak özel sektör arıtması olduğu için biz herhangi bir yatırım yapamıyoruz. Çünkü belediye kanunen bu yatırımı yapamıyor diyor ama işletmeciler ile birlikte yapılan bir arıtmayı belirli olarak devir alıp belirli olarak işletebiliyoruz ve burada işletme yükünü alarak iş insanlarımızı kurtarabiliyoruz. Ama belediyenin arıtmaya ödenek ayırması veya kredi çekmesi gibi bir şey söz konusu olamıyor çünkü bakanlıkla defalarca görüşmemizde kişisel zimmet kamu borcu çıkacağından dolayı özel işletme güvencesinde olduğundan dolayı bu şekilde bir arıtma belediyenin yapmasının mümkün atı yok dediler. Ama bunun haricindeki bütün noktalarda inşallah belediyemizin bütün imkânlarıyla çözerek, bu konuda destek olacağız dedi. 
Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu; Bu toplantıların en güzel tarafı birbirimizi görmemiz ve birbirimizden enerji almamız diye düşünüyorum. Değerli Ortaköy’lüler Ortaköy gerçekten en çok fabrikası bulunan ilçelerimizden birisi ve üreten bir ilçemiz. Artık 21. ve 22. Yüzyılda üretmeyen bir toplumun ayakta kalması mümkün değil. Aşağıdan inanılmaz bir dip dalga geliyor. Bakış açısı farklı, algıları farklı düşünce tarzları farklı olan dayatmayı hiçbir şekilde kabul etmeyen sadece ikna edebildiğiniz zaman sizlerle aynı ortamı aynı fikri paylaşan bir nesil, bir gençlik geliyor. Eğer biz bu nesli ve gençliği anlayamazsak, anlamlandıramazsak bizimle onlar arasındaki bağ kopma noktasına gelir ve biz bu çocuklarımızı kaybederiz. Biz gelecekte nasıl bir dünya istiyorsak bugünden o dünyayı inşa etmek zorundayız, belki de buna mecburuz. Bir insan tek başına bir şey ifade etmiyor olabilir ama kolektif şuur, kolektif bilinç, birlikte hareket etme kültürü, aidiyet duygusu sizin önünüzdeki bütün engelleri aşıyor ve aşabilir. Aksaray jeopolitik durumu açısından baktığınız zaman Türkiye’nin tam ortasında bir şehrimiz. Anadolu şehri, Selçuklu şehri olan Aksaray’ımız potansiyeli çok yüksek, insanları irfan sahibi ilim sahibi insanlar. Bizim hep birlikte bu şehre olan vefa borcumuzu ödememiz gerekiyor. Aksaray’ın gelişmişlik düzeyine baktığımız zaman etrafındaki bütün büyük şehirler dışında gelişmişlik düzeyi en yüksek şehirlerden birisi. Bu şehrin en güzel özelliklerinden birisi de şu; her ilçeyi farklı bir özelliği ile gündeme getirebiliyorsunuz. Bizim yapmamız gereken şu; her ilçemizi bir veya birkaç güzelliği ile öne çıkarmamız gerekiyor. Aksaray’ın maddi hiçbir sıkıntısı yok, Aksaray aynı zamanda çok hayırsever bir il, yani organizasyon yeteneği çok güçlü olan bir şehir burası. O zaman hep birlikte bizim bu güzellikleri ortaya çıkarmamız lazım. Değerli Ortaköy’lüler rutin insanı öldürür. Bu şehir gerçekten potansiyeli olan bir şehir tarımı ile sanayisi ile kültürü ile tabiatıyla, gençliğiyle Türkiye’de model olacak bir şehirdir burası, dedi.

HABER: Yaşar Karatay 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.