ATIK KIYAFETLER SANAT ESERİNE DÖNDÜ

Belediye Başkanı Dr.Evren Dinçer’in eşi Merve Dinçer Hanımefendinin Öncülüğünde Sıfır Atık" projesi kapsamında Aksaray Belediyesi tarafından 48 mahalleden giysi kumbaralarından toplanan kıyafetler AKMEK bünyesindeki kadınların ellerinde sanat eserine dönüşerek İpekyolu Kıyafet Defilesinde sergilendi.

ATIK KIYAFETLER SANAT ESERİNE DÖNDÜ
10.11.2021 / 03:43 543

Cumhurbaşkanının eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan ve Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen sıfır atık projesi kapsamında Aksaray belediyesi tarafından 48 mahallede 260 farklı noktaya konan giysi kumbaralarındaki toplanan kıyafetler, ayakkabı, kaban gibi ürünler belediye ekiplerince kullanılabilir hale getirilerek ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılıyor. 
48 Mahallede 260 farklı noktadan toplanan kıyafetler Kadın aktivite merkezinde kadınlar tarafından işlenerek tarih ve Kültür şehri Aksaray’da Selçukludan Osmanlı’ya, Osmanlıdan Cumhuriyet dönemine kadar, her daim zarafetiyle ön plana çıkan Türk Kadının giyim tarzını yansıtan yöresel kıyafetlere dönüştürülerek Aksaray Belediyesi tarafından düzenlenen  İpekyolu kıyafet defilesinde sergilendi.
Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in eşi Merve Dinçer öncülüğünde Sıfır Atık" projesi kapsamında, Aksaray Belediyesi tarafından düzenlenen İpekyolu kıyafet defilesinde atık elbiselerden yapılan Selçukludan Osmanlı’ya, Osmanlıdan Cumhuriyet dönemine kadar 35 farklı tasarım kadınların gündelik hayatta ve özel günlerde giydikleri yöresel kıyafetler sergilendi
Aksaray Belediye başkanı Evren Dinçer’in eşi Merve Dinçer tarafından düzenlenen İpekyolu kıyafet defilesine Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu’nun eşi Emine Aydoğdu, Ak Parti Kadın Kolları başkanı Ferhan Polat, Kadın dernek başkanları, protokol üyelerinin eşleri ve kadınlar katıldı.

İpekyolu kıyafet defilesinin açılış konuşmasını  yapan  Merve Dinçer; Aksaray Belediyesi olarak bugün İpekyolu defile programını hazırladık. Bu program kapsamında bazı mahallelere yerleştirilen giysi kutularından toplanan kıyafetlerin kullanılacak durumda olanları yıkanıp, ütülenip, paketlenip ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırılıyor. Kullanılmayacak durumda olan kıyafetlerimizin ise detaylarını kullanarak bünyemize bağlı Kadın Aktivite Merkezlerimizde bulunan hocalarımız tarafından, eğitmenlerimiz tarafından yeniden kıyafetler tasarlamak için kullanıldı. Sayın Cumhurbaşkanımızın eşleri Emine Erdoğan hanımefendinin öncülüğünde başlatılan sıfır atık projesi kapsamında dikkat çekmek, şehrimizi tanıtmak adına bugün geri dönüşümü kullanarak kıyafetler tasarlandı. 35 adet kıyafetimizin tasarımı bu şekilde geri dönüşüme kazandırılarak yaptırıldı. Bunun tanıtımını yapmak, şehrimize tanıtmak adına ve sıfır atık projesine, geri dönüşüme dikkat çekmek amacıyla böyle bir program düzenledik diye konuştu. 
İpekyolu kıyafet defilesinde konuşma yapan Aksaray Valisinin Eşi Emine AYDOĞDU; Bugün birçok maddi ve manevi değeri içinde barındıran bir olay için bir aradayız. Dayanışma, israftan kaçınma, kültürüne sahip çıkma ve onu nesilden, nesile aktarma gibi hususlar en şık haliyle sunulmaya ve ifade edilmeye çalışılmış. Geri dönüşüm kumbaralarından alınan kıyafetler yeni tasarım ve dokunuşlar ile hem kullanışlı hem de modern bir hale getirilmiş. Bunlar Selçuklu, Osmanlı, Cumhuriyet’ten motifler taşıyan renkler ile tanıtılıyor. Sadece defilenin adı bile birçok şeyi ifade ediyor. İpekyolu, incelik ve zarafetin bulunduğu ancak bu kadar güzel ifade edilebilirdi. Böyle kültürel programları çok önemsiyoruz, oluşturduğu farklılık geleceğimizin teminatı olacak. Şunu da biliyoruz ki zarafet dış görünüşe özgü bir nitelik değildir. Ruhun dışarıdan görünebilen bir parçasıdır. Türk milletinin ruhunun güzelliğini yansıtan bu defilenin hazırlanmasında başta Merve Hanım olmak üzere emeği geçen herkesi ama herkesi yürekten tebrik ediyorum. Hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum dedi..
Daha sonra Aksaray Belediyesi AKMEK bünyesinde kadınlar tarafından el emeği göz nuru olarak hazırlan  35  sanat eseri niteliğindeki kıyafet  mankenlerin üzerinde sergilendi. Mankenler tarafından sergilenen 35 kıyafet izleyenler tarafından büyük ilgi gördü.

Haber: Yaşar Karatay Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.