BİR KİTAP BİR UMUTTUR

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif evleri Genel Müdürlüğü ile Kültür ve Turizm Bakanlığı İş Birliğiyle Ceza İnfaz Kurumu kütüphaneleri için bir kitap bir umut sloganı ile kitap bağış kampanyası başlatıldı.

BİR KİTAP BİR UMUTTUR
31.05.2021 / 06:28 2267

Bir kitap bir umut sloganı ile başlatılan kitap bağış kampanyası Aksaray Adalet Sarayı önünde stantlar kurularak kitap bağışı kampanyası başlatıldı.  Düzenlenen kitap bağış kampanyasına Vali Hamza Aydoğdu, Belediye Başkanı Evren Dinçer, Başsavcı Adem Aydemir, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yusuf Şahin İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan, İl Halk Kütüphanesi Müdürü Çağatay Van, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Seyfullah Sarıgül, Baro Başkanı Ramazan Erhan Torak, İl Özel İdare Genel Sekreteri Yüksel Çelik ve ceza infaz koruma memurları katıldı. Kitap Bağış Kampanyasına Aksaray Valiliği, Aksaray Belediyesi ve Aksaray Üniversitesi başta olmak üzere birçok kamu kurumu  destek verdi. 
 Kitap Kendi Yaşadığın Toplumu Anlamaktır
Burada bir konuşma yapan Başsavcı Adem Aydemir; Ceza infaz kurumlarındaki kütüphane faaliyetleri Hükümlü ve tutukluların okuma alışkanlığı kazanmaları, kütüphaneleri etkin olarak kullanabilmeleri ve daha fazla kitaba erişim sağlayabilmeleri amacıyla hazırlanan “Adalet Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı İş Birliği Protokolü” imzalandığını belirtti. 
Başsavcı Aydemir; Cezaevlerimizde tutulan hükümlü ve tutuklularımızın ıslahında ve iyileştirilmesinde sadece cezanın orada süre olarak çekilmesini infaz edilmesi bir yere kadar ceza denetimi sağlıyor. Bizim asıl mücadelemiz hükümlülerimizi topluma kazandırmak. Bir daha suç işlemeyecek, bir daha ona meyil etmeyecek eğitimleri vermek istiyoruz. Bununla ilgili son dönemlerde Adalet Bakanlığımızın çok ciddi çalışmaları oldu. Bu kampanyaya büyük önem veriyoruz. Çünkü kitap hayattır, örftür adettir yaşamdır.  Kendi yaşadığın toplumu anlamaktır. İyiyi doğruyu  ve güzeli yerinde görmektir. Mutlaka sizinde kendinizi bulabileceğiniz bir kitap vardır. İşte bulabileceğimiz o kitabı elde etmek için çok sayıda bağış sağlanırsa biz bununla büyük bir kütüphane kurmak istiyoruz. Ama sadece  kütüphaneyi sadece raflar yapalım bu rafların içerisinde çok güzel kitaplar olsun amacımız bu değil, amacımız kitapların içeriğine onları ulaştırmak. Nasıl yapacağız bununla ilgili olarak çok güzel bir kütüphane oluşturmak istiyoruz. Yani kütüphanenin içeriliği de çok güzel olacak hükümlülerimiz o kütüphaneye gitmek isteyecek, hem ambiyansıyla oradaki oturma alanlarıyla onlara bambaşka bir dünya yaratmak istiyoruz kütüphane içerisinde bu haliyle cazip bir noktada tutmak istiyoruz ve kitap sevgisini aynı zamanda mekanla birleştirmek istiyoruz. Kitaba dokunan insanlar ve kitabın dokunduğu insanlar tarih boyunca göstermiştir ki bambaşka güzelliklere vesile olmuşlardır. Hayatta  sizden başka aynı duygulara sahip nice insanın olduğunu fark ediyorsunuz  bunu bende yaşamıştım veya demek ki bende böyle yapabilirim, bende böyle olabilirim, bende  güzel yapabilirimi size anlatıyor kitap, bende güzel yaparımı kitapla hükümlülerimize aşılatmak ve öğretmek onlara sevdirmek aslında amacımız bunu bir bütün olarak bir görsel olarak yapmak istiyoruz hem de içerik anlamında yapmak istiyoruz  inşallah hayırlara vesile olur ifadelerini kullandı
Bu gün bizim yaşadığımız olumsuzlukların altında okumamak Yatıyor.
Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu ; Adalet bakanlığımızın ve Turizm bakanlığımız çok güzel bir proje hazırlanmış,  yapılmış. Bizde Aksaray olarak ve Aksaray’daki bütün birimlerle koordineli bir şekilde hem kitap bağışı alıyoruz hem de cezaevindeki arkadaşlar, okusunlar kendilerini güzel bir hale getirsinler diye, böyle güzel bir kampanya başlatılıyor. Bugün bizim yaşadığımız olumsuzlukların altında okumamak yatıyor.  Okumak geçmişi, anı ve geleceği görmek anlamında çok güzel bir etkinliktir. Geçmiş yıllara bakarsanız okuma alışkanlığıyla ilgili çok yol aldığımızı görürsünüz. Fakat bu yeterli mi değil. Ben Aksaray’ın tarihi vizyonunu, geçmişten gelen dokusunu tekrar yerine getireceği inanıyorum. Bu kampanyaya bütün Aksaraylı hemşerilerimi davet ediyorum. Evimizde okuduğumuz kitapları, getirip buraya bağışlarsak, bizden sonraki insanlarda bu kitaplardan istifade ederler. Birlik ve beraberlik içerisinde yaptığımız her şeyin bir karşılığı vardır. Buda çok güzel bir etkinlik. Okuma kültürünü her yere yayarsak, bütün olumsuzluklardan kurtulmamız gerekiyor. Bizim en temel problemlerimizden birisi de şudur; artık gelen gençlik, bizim sözlerimize değil, ayak izlerimize bakıyor. Bizim artık davranışımızla, gençlerimize örnek olmamız gerekiyor. Kitap okumak cehaletten kurtulmak demektir. Yönünü belirlemek demektir. Geleceğe emin adımlarla bakmak demektir. Biz evde bir kitabı okuyup, beğendiğimizde eğer mutluluk paylaşılınca bizi mutlu ediyorsa, dememiz gereken şu, bu kitabı başka birine ulaştırayım, oda okusun, oda mutlu olsun, oda etkilensin diyorsak bu etkinliğe hepimizin destek vermesi bizim için çok önemli” vurgusunu yaptı.
Daha sonra Aksaray Valiliği adına Hamza Aydoğdu, Aksaray Belediyesi adına Belediye Başkanı Evren Dinçer, Aksaray Üniversitesi adına Prof. Dr. Yusuf Şahin ve diğer katılımcılar kitap bağışında bulunarak tüm Aksaray’ın bu projeye destek vermelerini istediler. Kitap bağışlarının adliye, Valilik önü ve AVM’lerde yapılacağı bildirildi.
Haber Yaşar Karatay 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.