TÜRKİYE’DE HEMŞİRE OLMAK

Sağlık-Sen Aksaray Şube Başkanı Rıfat Kaya hemşireler günü nedeni ile bir basın açıklaması yaptı. Sağlık-Sen Aksaray Şube Başkanı Kaya; Pandeminin gölgesinde bir Hemşireler günü, haftası geçiriyoruz. Dünya Sağlık Örgütü 2020 yılını Hemşire ve Ebe yılı, Sağlık Bakanlığı ise 2021 yılını Sağlık Çalışanları yılı ilan etti dedi.

TÜRKİYE’DE HEMŞİRE OLMAK
11.05.2021 / 21:50 204

Sağlık Sen Başkanı Kaya  açıklamasının devamında;Aldıkları hayır duaları daha da arttı. Teşekkürün haddi hesabı yok. Alışkanlık oldu, her fırsatta alkışlanıyorlar. Ölen öldü, kalan kaldı.! Mücadeleye devam.
Onurlu, gururlular. Sonuçta insanlar.
12 Mayıs Hemşireler gününde herkes onların fedakarlıklarını anlatacak. Herkes covid 19 virüsüne yakalanan yakınlarına yaklaşamazken,sağlık çalışanları bakım ve tedavilerini yapmaktadır.Virüste en ön safta mücadeledeler diye Övecek, göklere çıkarılacak. Ama hemen yarın unutacak. Gündem değişecek. Herkes kendi dünyasına dalacak.
Hadi gelin, bu yıl pandemi   bahanesi olsun. Bu yıl olması gereken olsun. Bir güne tıkıştırılmış, tek kullanımlık, göstermelik kutlamaları bir kenara bırakıp, bu işlerin daha samimi, iz bırakan, kutlamaya değer yollarını bulalım.
Aylık kazancı azalacağı için emekli olamayan, Cumhurbaşkanımızın yerde bırakılan 3600 ek gösterge sözünü bekleyen Hemşirelerimizin hayatının en güzel yıllarını bu mesleğe vakfetmiş olduğu unutulmamalıdır.
Avrupa Birliği ülkelerinde ve Amerika’da neredeyse 4 hemşirenin yaptığı işi aynı kalite standartlarında, aynı hasta memnuniyeti ve aynı güleryüzle tek başına yapması beklenen, ücret olarak ise neredeyse onların kazancının 4/1 ine çalışmak zorunda bırakılan hemşirelerimizin yaşam standardını korumak adına bir mesaide evde temizlik, çocuk bakımı v.b konulara  harcadığı, ev-iş döngüsünde   hiç dinlenemediği unutulmamalıdır.
Gecesi-gündüzü olmayan sürekli özveride bulunulması gereken bir meslekte herkes evinde uyurken o en tetikte kalarak çalışandır. Esnek çalışma modelinden faydalanamayan, izin, rapor alamayan, çoluk-çocuğunun bakımı nedeniyle kreş sorununu en derinden yaşayandır.
Böylesi kutsal bir meslek bazen mobing bazen de şiddetle baş başa bırakılmamalıdır.
Sorunlar görmezden gelinemeyecek düzeyde  somut ve bütün yakıcılığı ile ortadadır. Karar alıcıların çözüm noktasında devlet otoritesi ve ortak aklı devreye sokması, kutlamaya değer bir Hemşireler günü/günleri yaşatacaktır.
Tüm olumsuzluklara rağmen yurdun dört bir yanında mesleğinin hakkını vererek emeğini esirgemeyen bütün Hemşirelerimizin gün ve haftalarını yürekten kutluyorum diye konuştu. Haber Yaşar Karatay


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.