‘’AKILLI BİSİKLET YOLLARI’’ PROJESİ İÇİN SAHA ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR

Aksaray Belediyesi, şehir merkezinde bisiklet kullanımını yaygınlaştıracak ve ulaşımı rahatlatacak olan “Akıllı Bisiklet Yolu” projesinin ihale aşamasını tamamlayarak projenin uygulanacağı alanlarda çalışmalara başlıyor. 
Aksaray’da vatandaşlara bisiklet kullanma alışkanlığı kazandıracak ve sağlıklı yaşamı destekleyecek olan Akıllı Bisiklet Yolları Projesi ile enerji tasarrufu, ulaşımda altyapı maliyetlerinin düşmesi, gürültü ve görüntü kirliliğinin azaltılması hedefleniyor. 

‘’AKILLI BİSİKLET YOLLARI’’ PROJESİ İÇİN SAHA ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR
10.04.2021 / 10:53 399

Aksaray Belediyesi, şehir merkezinde bisiklet kullanımını yaygınlaştıracak ve ulaşımı rahatlatacak olan “Akıllı Bisiklet Yolu” projesinin ihale aşamasını tamamlayarak projenin uygulanacağı alanlarda çalışmalara başlıyor. 
Aksaray’da vatandaşlara bisiklet kullanma alışkanlığı kazandıracak ve sağlıklı yaşamı destekleyecek olan Akıllı Bisiklet Yolları Projesi ile enerji tasarrufu, ulaşımda altyapı maliyetlerinin düşmesi, gürültü ve görüntü kirliliğinin azaltılması hedefleniyor.Belediye Başkanı Evren Dinçer’in yenilikçi projeleri arasında olan bu proje için geçtiğimiz günlerde istasyonların kurulacağı noktalar belirlenerek ölçüm çalışmaları yapılmıştı.  
Belediye ekiplerinin yapmış olduğu ölçüm çalışmaları ile bisiklet yollarının güzergahları ve istasyonların yerleri belirlendi. Ölçüm çalışmaları neticesinde 1.Etap olarak Aksaray Üniversitesi-Atatürk Caddesi-Ebul feyz Elçibey Caddesi-Acem Sokak-Yavuz Sultan Selim mahallesi olarak belirlenirken, 2.Etap olarak Toki (Cumhuriyet Mahallesi-Zafer Mahallesi)-Eğitim Ve Araştırma Hastanesi-Terminal belirlendi. 3.Etap olarak ise Fatih-Mahallesi-Acem Sokak Bulvarı-Üniversite güzergâh olarak belirlendi. 
Akıllı Bisiklet yolları kapsamında 17 kilometre yeni bisiklet yolu yapılırken mevcutta var olan 12 kilometrelik bisiklet yolu revize edilerek projeye dahil ediliyor. Yol ağları üzerinde 9 noktada bisiklet istasyonları kuruluyor. Şehrin muhtelif noktalarında konumlandırılan istasyonların birinden bisiklet alan kullanıcı başka bir istasyona bisikleti teslim edebilecek.
Belediye Başkanı Evren Dinçer Akıllı Bisiklet Yolları projesi ile ilgi yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; ‘’Şehrimizde bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak ve sağlıklı yaşamı desteklemek adına uzun zamandır üzerinde çalıştığımız projemizin ihale aşamasını tamamladık. Saha çalışmalarına geçiyoruz. Önümüzdeki günlerde bisiklet yollarının ve istasyonların yapımına geçeceğiz. Bu projemiz ile Kent merkezinde ulaşımı rahatlatmak, vatandaşlarımızın spor yapmalarına ve rekreasyonel faaliyetlerde bulunmalarına imkân sağlayabilmek için emniyet ve standartlara uygun bisiklet dolaşım ağı altyapısını oluşturmayı amaçlıyoruz. Projemizi 2021 yılı içerisinde hayata geçirmek için gayretle çalışacağız.’’ Dedi. Haber Bülteni


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.