SAVUNMA SANAYİSİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

Aksaray Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü İnsansız su altı aracı ile TEKNOFEST yolcusu, su altında aramaları gerçekleştirecek olan bu proje   savunma sanayisine de ileri düzeyde büyük katkı sağlayacak.
Kuruluş bakim ve koruma altında bulunan kız öğrencisi Aksaray Üniversitesi 4.sinif Mühendislik Fakültesi öğrencisi Ayşenur ORUCU un kaptanlığını yaptığı E-Micro takımı ile TEKNOFEST katılıyor 

SAVUNMA SANAYİSİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK
07.04.2021 / 11:20 637

Türkiye’de  savunma sanayide büyük bir öneme sahip olan sualtı araştırma sistemi öğrenmek, kendi yerli ve milli sistemimizi yapmak isteyen öğrenciler 2021 yılının Eylül  ayında İstanbul’da gerçekleştirilecek   TEKNOFEST yolcusu. 
Konuyla ilgili Aksaray Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünde  basın toplantısı  yapan ve proje hakkında bilgiler veren  Aksaray Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü İsrafil AKTÜRK Milletimizin teknoloji alanında çok sınırlı imkânlarla bile neler yapabileceğini gösteren bir platformdur.’’ dediği TEKNOFEST yarışmalarına bizde katıldık. Ülkemizde savunma sanayide büyük öneme sahip su altı araştırma sistemini öğrenmek, kendi milli ve yerli sistemimize katkında bulunmak amacıyla devlet bakım ve koruma altında bulunan mühendislik fakültesi kızımızın kaptanlığını yaptığı E-Micro grubuna Bakanlığımızın maddi ve manevi desteklerini yanımıza alarak , TEKNOFEST’E bizde varız dedik dedi
Aksaray Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü İsrafil AKTÜRK  konuşmasının devamında Bakanımız Zehra Zümrüt SELÇUK Hanımefendi’nin himayelerinde  her zaman dile getirdiği İnanıyoruz ki gelişen, büyüyen Türkiye’nin geleceğe ekilen tohumları kız çocuklarımız ve büyük bir özveri ile sizleri yetiştirmeye gayret ediyoruz. Geleceğin mühendis kızları, yazılımcıları, avukatları sizler olacaksınız. Son 18 yılda da kadınlarımızın her alanda daha çok gelişmesi eğitimden, sağlığa, spordan sanata kadar her alanda karar alma mercilerinde var olmaları içinde uğraşmaktayız. Çünkü biz sizlerin yanındayız” ifadelerine binaen kızımız Ayşenur ORUÇCU gibi bizlere emanet edilen her evladımızın yoluna ışık tutmaya devam edeceğiz.Aksaray Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak Bakanlığımızın maddi ve manevi desteklerini yanımıza alarak, bakım ve koruma altında bulunan kızımızın kaptanlığını yaptığı, çeşitli mühendislik bölümü öğrencilerden oluşan dokuz kişilik bir ekip, TEKNOFEST kapsamında düzenlenecek olan 2021 İnsansız Sualtı Sistemleri (İSAS) Yarışması İleri Kategorisine başvurusunu yaptı. E-Micro isimli takım, tasarımlarına dair temel prensipler, projelendirme ve çizimler konusundaki hazırlıklarını tamamladı. Yarışma, otonom görev icra edebilen su altı araçlarının üretilmesi konusunun Ülke çapında daha geniş bir tabana yayılmasına ve özgün araçların geliştirilmesine öncülük etmek amacıyla düzenleniyor. E-Micro ekibi de kendi geliştirdiği özgün yazılım ile yarışmada yer alacak. Ülkede, yerli ve milli üretim bağlamında yürütülen çalışmalara katkı sunmak amacıyla TEKNOFEST organizasyonuna yoğun biçimde hazırlandıklarını sürdüren öğrenciler Eylül ayında İstanbul’da gerçekleştirilecek olan yarışma, temel ve ileri olmak üzere iki kategoriden oluşuyor. E-Micro ekibi, İleri Kategorisinde başvuruda bulundu. Projelerin değerlendirmesi Ön Tasarım Raporu, Kritik Tasarım Raporu, Final Raporu, Yerlilik, Özgünlük ve Yarışma Puanlaması şeklinde altı farklı başlıkta yapılacak. Yarışma kapsamında Ön Tasarım Raporu, Kritik Tasarım Raporu ve Final Değerlendirme Raporu şeklinde toplam üç adet rapor hazırlanacak. Yarışmada Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün sponsorluğunda bizleri temsil edecek olan öğrencilerimiz Ayşe Nur Orucu, Ahmet Haşim Erdoğan, Ali Buğra Değirmenci, Ayet Güler, Berat İğde, Deniz Çalık, İsmail Sancar, Said Erten ve Selçuk Danışman’dır
TEKNOFEST 2021, roketten otonom sistemlere, yapay zekâdan sualtı sistemlerine kadar 34 farklı kategoride gerçekleştirilecek bize desteklerini esirgemeyen Bakanımız Zehra Zümrüt SELÇUK Hanımefendiye, Valimiz Hamza Aydoğdu’ya, Aksaray Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Yusuf Şahin’e Aksaray Belediye Başkanımız Evren Dinçer’e teşekkür ediyorum  diye konuştu.
Kuruluş bakim ve koruma altında bulunan kız öğrencisi Aksaray Üniversitesi 4.sinif Aksaray Mühendislik Fakültesi öğrencisi Ayşenur ORUCU ise ; Aksaray Üniversitesi 4.sinif Mühendislik Fakültesi öğrencileri olarak her sene düzenlenen TEKNOFEST insansız su altı kategorisinde bu sene bizlerde katılmaya karar verdik. Şuana kadar aracımızın tasarımı analizleri bitmiştir ve şuanda sızdırmazlık testini yapmış bulunmaktayız. Aracımızla TEKNOFESTTE çok büyük bir farkındalık yaratacağımızı ülkemiz adına çok güzel bir proje kazandıracağımızı düşünüyoruz.ve bunun için elimizden geleni yapıyoruz. Projede bize desteğini esirgemeyen bakanımıza valimize, Rektörümüze, Belediye başkanımıza çok teşekkür ediyoruz  dedi.Aksaray Üniversitesi 4.sinif Aksaray Mühendislik Fakültesi öğrencisi Ayet Güler; Aracın mekanik tasarımı ve analizleri bana ait  bizzat özgün bir tasarım yapmakla beraber analizleri uygulama üzerinden güzel bir şekilde yaptık.Tüm analizleri yaptıktan sonra testleri  geçmek için Aksaray’da aracı birleştirmeye karar verdik. Bu aracın asıl amacı Su altında aramaları gerçekleştirmek, savunma sanayide ileri düzeyde bir çalışma yapmak diye konuştu.   
Aksaray Üniversitesi 4.sinif Aksaray Mühendislik Fakültesi öğrencisi Selçuk Danışman; E-Micro Takımının görüntü işleme ve yazılımından sorumluyum. Aracımızın manüel yazılımını tamamladık. Su altında çalışır vaziyete getirdik bundan sonraki amacımızda  görüntü işleme ile tamamen otonom şekilde çalışmasını sağlamak. Su altında aracımızla görüntü işleme ile kameradan aldığı görüntüleri işleyecek onu görerek bazı görevleri yapacak dedi.
Aksaray Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendislik  bölümü 4.sinif öğrencisi  Deniz Çalık; E-Micro takımı olarak  TEKNOFEST yarışmasına katıldık yarışmamızda bir su altımız var su altımız görüntü işleme sayesinde aldığı görüntüler ile dışardan hiçbir müdahale olmadan  istediğimiz her türlü komutu gerçekleştirebilecek. Ben aracın piaydi kontrol sistemine bakıyorum piaydi kontrol sistemi sayesinde aracın su yüzeyinde dengede kalması ve su altında hiçbir müdahale olmadan dengede kalmasını sağlıyorum diye konuştu.
Haber Yaşar Karatay Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.