2021 AKSARAY İŞGÜCÜ PİYASA ARAŞTIRMASI

Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından 22Mart – 30 Nisan 2021 tarihleri arasında İşgücü Piyasası Araştırması gerçekleştirilecek.Araştırma kapsamında 363 işyerinin saha çalışması İl Müdürlüğünce belirlenecekyöntemle gerçekleştirilecek olup, pandemi dolayısıyla hibrit bir yöntem tercihedilecek.


2021 AKSARAY İŞGÜCÜ PİYASA ARAŞTIRMASI
26.03.2021 / 11:15 2663

İŞKUR İl Müdürü Mahmut Akkuş konuyla ilgili yaptığı açıklamada“Aksaray ilinin tamamında gerçekleştirilecek araştırma ile işgücünün yapısı,sektörler bazında çalışanların cinsiyete göre dağılımları, ihtiyaç duyulanişgücü için talep edilen eğitim ve beceri durumları, temininde güçlük çekilenmeslekler ve teminde güçlük çekme nedenleri, 2021 yılında işgücü piyasasındamesleki değişim beklentilerine ilişkin bilgiler derlenecektir.

Bu çalışma ile birlikte Aksaray işgücü piyasasınınfotoğrafı çekilecek ve açık iş oranı hesaplanacaktır. Aksaray ilindesektörlerin işgücü ihtiyacı tespit edilecektir.

Araştırma bilimselve anlamlı sonuçlara sahip olacaktır.

Uluslararası sektörel ve mesleki sınıflandırmalarkullanılarak yapılacak araştırmada 20+ istihdamlı işletmeler için tamsayım, 2-9ve 10-19 arası istihdamlı işletmeler için örnekleme yöntemi ile çalışılacaktır.Çalışma başından sonuna kadar Genel Müdürlük ve İl Müdürlüğümüzde konusunahakim, güçlü bir ekiple koordine edilecektir.

Saha çalışması Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ilebirlikte tespit edilen 2-9, 10-19 ve 20+ istihdamlı toplam 363 işyerlerindegerçekleştirilecektir. Çalışma sonucunda il düzeyinde sektörel ayrımlıistatistiksel olarak anlamlı tahminler üretilecektir.

Aksaray işgücüpiyasası analizi raporu hazırlanacaktır.

Çalışma sonuçlarının raporlaştırılması yine İŞKURpersoneli tarafından gerçekleştirilecektir. Çalışmanın sonuç raporunda Aksarayişgücü piyasası arz ve talep yönüyle ele alınacaktır. Araştırma marifetiyle, aktifİstihdam Politikalarının, özellikle işgücü yetiştirme kurslarının tespit edilenihtiyaçlara göre açılması planlanmaktadır.

Araştırmanın, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına, çalışmahayatının tüm aktörlerine, sivil toplum örgütlerine, üniversitelere, araştırmacılarave tüm kamuoyuna faydalı olması beklenmektedir” dedi.

Haber BülteniYorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.