Hibeli Yem Bitkisi Dağıtıldı

Nüfusunun yüzde 80’inin tarım ve hayvancılıktan geçiminisağladığı Aksaray’da mera alanlarının korunması ve kurtarılması amacıyla hayvanüreticilerine yüzde 75 hibeli olarak 56 bin 400 kilo yem bitkisidağıtıldı.   

Hibeli Yem Bitkisi Dağıtıldı
22.10.2020 / 11:50 13008

Tarımsal üretimde Türkiye’de ilk 10’da yer alanAksaray’da mera alanlarının kurtarılması ve korunması kapsamında Tarım ve OrmanBakanlığı tarafından geliştirilen “Topraklarımız yeşerdi Aksaray’ımız şenlendi”projesi ile hayvan üreticilerine yem bitkisi dağıtıldı. Tarım ve OrmanMüdürlüğünde gerçekleştirilen programla üreticiler yem bitkilerini alırken,toplam 21 köyde 83 üreticiye 56 bin 400 kilo 4’lü karışım yem bitkisi dağıtımıyapıldı.

Yüzde 75 hibeli olarak üreticilere dağıtıldı

Konuyla ilgili bilgiler veren Tarım ve Orman İl MüdürüBülent Saklav, “Bakanlığımızca yapmış olduğumuz 'Topraklarımız yeşerdiAksaray’ımız şenlendi' projesi kapsamında 21 köyde 83 çiftçimize 56 bin 400kilogram 2 bin 800 dekar alanda ekilecek olan 4’lü karışım yem bitkisi dağıtımıyapıyoruz. Tabii bu projedeki amacımız mera alanlarımızdaki baskıyı azaltıp,otlatma kapasitesini artırarak boş ve nadas alanların da ekimini sağlamak.Bilindiği üzere ilimiz 387 bin hektar tarım arazisinin tamamını eken bir il herzaman. Bu alanları artırmak amacıyla bu projemizi yaptık. Bu projemizleüretilecek olan kaba yem hayvancılık üretimine katkı sağlayacak. Amacımız meraalanlarını çoğaltmak ve aynı zamanda üretimi artırmak. Bu şekildeçiftçilerimize yüzde 75 hibeli olarak verdiğimiz tohumlarla birlikte destekçıkmak istiyoruz” şeklinde konmuştu.

  “Üretim olmazsaekonomide ciddi anlamda sıkıntı olur”

  Tarım vehayvancılığın önemine değinen Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak ise,“Üreticilerimize 4’lü karışım tohum dağıtıyoruz. Tabii Aksaray hem tarım hem dehayvancılık şehri. Bu karışım özellikle hayvanlarımıza yem bitkisi olarakkullanılıyor. Aksaray’da tarım ve hayvancılık tabii ki çok ileri bir yerde.Tarım ve hayvancılıkta çok önemli olduğu için bu tarz yem bitkileriyle destekveriliyor, verilmesini de istiyoruz. Özellikle şu ortamda tarım ve hayvancılıkolmazsa, üretim olmazsa, hem üreticimizin ekonomisinde hem de ülke ekonomisindeciddi şekilde sıkıntılar oluşur” diye konuştu.

  Üretici Şeref Ulu(43), “Bakanlığımızın vermiş olduğu bu destekten dolayı tüm personelarkadaşlara teşekkür ederiz. Bize bu bitkiler daha önce de teşvik edildi. Şimdide yapılması büyük onur ve gurur verici. Yem bitkisi 4’lü kaba yem olarakverildiği için gerçekten hayvanlarda kaba yem üzerinde biraz elimizi bollaştırıyor.Çok güzel bir proje. Devletimiz sürekli gerçekten destek veriyor. Hayvancılıküzerinde bunu bilinçli bir şekilde yaptıktan sonra biz ayakta her zaman içinkalırız” dedi.

İHA 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.