Erel Aksaray’ı Anlattı

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan EREL TBMM GenelKurulda görüşülen Gıda Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler YapılmasıHakkında Kanun Teklifinde  söz alarakkürsüden Aksaray’da yaşanan sorunları anlattı.

Erel Aksaray’ı Anlattı
21.10.2020 / 15:14 832

Aksaray Milletvekili Ayhan EREL yapmış olduğu konuşmadaAksaray çiftçisinin yaşadığı sorunlara, Aksaray tarımında yaşanan sorunlara,kenevir üretiminin Aksaray’da biran önce başlaması ve BAL liginin başlamasıkonularına değindi.

Milletvekili EREL’in yapmış olduğu konuşmasında;

“Aksaray'da dağların ağaçlandırılması hususunda yıllardırbir çaba ve gayret sarf edilmesine rağmen, istenilen netice bugüne kadar eldeedilememiştir.

Arazinin toprak yapısı, Aksaray'ın iklim özellikleridikkate alınmadan otuz yıldır öğrenciler çeşitli alanlara götürülüp fidandiktirilmekte normalde buralar orman olması gerekirken maalesef bir tek fidandahi tutmamaktadır. Dolayısıyla yapılan işlem sakattır. Keşke, bunlar yerine,Aksaray'ın ağaçsız bölgelerine bugün kuruyemişçilerde 100 liraya satılan- bademağaçları dikebilseydik hem ülke ekonomisine katkı sağlar hem de oralarınyeşillendirilmesini sağlardık.

Aksaray çiftçisinin çilesi sabah namazıyla başlıyor,yatsı ezanına kadar devam ediyor.

Mazot parası, gübre parası, yem parası, elektrik parası,düğün parası, okul masrafı derken sabaha kadar bu çile devam ediyor, çiftçiningözlerine uyku girmiyor, geceler haram oluyor.

Elleri nasırlı, gözleri yaşlı, yürekleri yaralıçiftçilerimiz tarafından Aksaray'ımızda ülkemizin en kaliteli, en güzel şekerpancarı üretilmektedir. İlimizde on beş gündür pancar sökümü yapılmakta vefabrikalara teslim edilmektedir ancak şeker pancarı taban fiyatları maalesefhenüz açıklanmamıştır. Çiftçilerimiz, tarımsal faaliyetlerin başında gelengübre, mazot, elektrik ve ilaç fiyatlarındaki artışları ele alarak şekerpancarı taban fiyatının en az 450 Türk lirası olarak belirlenmesini talepetmektedir.

Aksaray'ın verimli toprakları kenevir üretimi içinidealdir.

Aksaray'da üretilecek olan kenevir sanayi amaçlıkullanılacağı için hem ülke ekonomisine hem de Aksaray'ımıza yeni bir üretim vegeçim kapısı olacaktır. Tarım Bakanının geçen yıl ilimize yapmış olduğuziyarette kenevir ekimi yönünde Aksaray için her şey feda olsun, Aksaray'ıkenevir üretimi için bu kapsama alacağız, hayırlı uğurlu olsun şeklindekimüjdesi bugüne kadar gerçekleşmemiştir. Tıpkı demir yolunda olduğu gibi,havaalanında olduğu gibi, içilebilir suda olduğu gibi. Burada Sayın Bakanınvermiş olduğu sözü yerine getirmesini Aksaraylı hemşehrilerimiz adına talepetmekteyim.

Aksaray'daki çiftçilerimizin dertleri saymakla bitmiyor.

Çiğ süt üretiminde tüm girdilerin fiyatı hızlı birşekilde artarken bir yıldır çiğ süt üretiminin litre fiyatı 2 lira 30 kuruş.Çiftçilerimiz perişan, çiftçilerimiz dertli, alın terinin hakkını alamıyorlar,üretimden vazgeçmek üzere hayvanlarını kesmek niyetindeler. Çiftçilerimizinartan maliyetleri nedeniyle çiğ süt referans fiyatının litre başına en az 3liraya çıkarılmasını talep ediyorlar. Bir an önce çiftçilerimizin bu haklıtaleplerinin yerine getirilmesi gerekmektedir.

Türkiye tarımda kendi kendine yeten ülkelerden biriykenmaalesef, bu unvanı da kaybetmiş durumdayız.

 AK PARTİ iktidarıdöneminde tarımda ithalata toplam 104 milyar dolar ödenmiştir. 41 milyon 106bin hektar tarım arazisi, 3 milyon 481 hektar azalarak 37 milyon 710 binhektara düşmüştür. Geçimini çiftçilikten elde eden vatandaşlarımızın bankalaraborcu 2002 yılında 2,4 milyar iken bugün 2019 verilerine göre 108 milyar lirayaçıkmıştır. Çiftçi başına banka borcu bin liradan 52 bin liraya yükselmiştir.683 bin çiftçi tarım yapmaktan vazgeçmiştir yani sektörde çalışan 7 milyon kişi5 milyon kişiye düşmüş, 2 milyon çiftçi ekmekten, dikmekten, üretimdenvazgeçmiştir.

BAL ligi olarak bilinen Bölgesel Amatör Ligleri içinbekleyiş devam ediyor.

Binlerce futbolcunun forma giydiği BAL ligi için maçlarınbir an önce oynanmasını bekliyorlar ve buradan çocuklarına ekmek götürmesevdasında olan futbolcularımız diyor ki: "Sekiz aydır hiçbir şey yapmadanevlerimizde yatıyoruz. Bizim de ihtiyaçlarımız var, herkesin bakmakla yükümlüolduğu bir ailesi var. Hepimiz dardayız, zordayız. Türkiye Futbol Federasyonuve Gençlik ve Spor Bakanından ricamız var. Bunca insanı lütfen mağdur etmeyin.Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye'de de amatör liglerin oynanmasınaihtiyaç var. Türkiye çok büyük bir devlet. Gerekli bütün sağlık önlemlerialınsın ve 50 bin insanın hayalleri gerçekleşsin. Hayallerimizin katili olmayın"dedi.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.