Üreticimiz Zor Durumda

Başkan Koçak; "USK yine Bir Tavsiye Kararı Alamadı,3 Ay sonraya gün atmak da neyin nesi, USK sözde USK olduğunu yinegösterdi" dedi.

Üreticimiz Zor Durumda
10.10.2020 / 14:01 2093

Konu ile ilgili açıklama yapan Aksaray Ziraat OdasıBaşkanı Emin Koçak "Yaklaşık bir buçuk ay önce USK nın acil olaraktoplanması gerektiği ve bir tavsiye kararı alması gerektiğini belirtmiştik.Malesef USK 10 Ekimde toplanmış ve net olmamakla birlikte 1 Ocak'tan itibarengeçerli olacak bir tavsiye kararı açıklayacağını belirtmiştir. Yeme gelen sonzamlarla daha Ekim ayının başındayız ve neredeyse 3 ay var üreticimiz zordurumda."

Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, yem fiyatlarıbaşta olmak üzere girdi maliyetlerindeki artışların süt üreticisini zorasoktuğunu bildirerek “Süt fiyatları acilen artırılmalı, üreticide en düşük fiyat3-3,5 TL arasında olmalıdır" dedi.

Koçak, çiğ süt fiyatlarının Ulusal Süt Konseyi tarafındanbelirlendiğine dikkati çekti. Çiğ süt fiyatlarının 15 Kasım 2019 tarihindenitibaren brüt 2 lira 30 kuruş olarak belirlendiğini, daha sonra yapılantoplantıda da bu fiyatın 2020 Aralık ayına kadar sabitlendiğini anımsatanKoçak, bugün itibariyle üreticinin eline 2 lira 13 kuruş geçtiğini bildirdi.

Dövize bağlı girdi maliyetlerindeki artışlarının kontroledilemediği bir ortamda, üretici fiyatlarının sabit kalmasının kabul edilemezolduğunu belirten Koçak, “Ulusal Süt Konseyi en kısa zamanda yeni fiyatbelirlemek yeni bir tavsiye kararı için bir araya gelmelidir” diye konuştu.

Süt fiyatı sabit olmasına rağmen, yem fiyatlarınınsürekli artış gösterdiğinin altını çizen Koçak şunları söyledi:

“Çiğ süt fiyatları 14 aylık süre için brüt 2 lira 30kuruşta sabitlenirken, bu tarihler arasında süt yem fiyatları yüzde 15,4, samanyüzde 21,2, mısır silajı yüzde 21,1, yonca otu ise yüzde 15,2 oranındaartmıştır. Maliyetlerdeki bu artışlar üreticilerimizin zor durumda kaldığınıaçıkça ortaya koymaktadır.

1 litre çiğ süt satan üreticimiz, karşılığında 1.5kilogram yem alabilmeli, bunun için de üreticide en düşük süt fiyatı 3-3,5 TLarasında olmalıdır.

Fiyatlar belirlenirken yemde meydana gelen artışlardikkate alınmalı, fiyat 1,5 pariteye göre belirlenmeli, ya da maliyetartışlarını durdurmaya yönelik tedbirler hayata geçirilmelidir. Girdifiyatlarındaki artışı kontrol edemeyen fakat üretici fiyatlarını uzun süresabitleyen bir sistem ülke hayvancılığına ve üreticilerimize zarar vermektedir.

Haber Yaşar Karatay


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.