Çiğ Süt Fiyatları Ne Olacak

Aksaray Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Önder Yıldızçiğ süt referans fiyatı konusunda basın açıklamasında bulundu

Çiğ Süt Fiyatları Ne Olacak
08.10.2020 / 09:56 1798

Başkan Yıldız konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Ülkemizde üretilen sütün fiyatı, Gıda komitesinin (Gıda ve Tarımsal ÜrünPiyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi) görüşü alınarak Ulusal Süt Konseyi(USK) tarafından kamuoyuna açıklanmaktadır.

Ulusal Süt Konseyinin 15.11.2019- 31.12.2020 tarihleriarası için belirlediği 2,3 TL/Kg fiyat bu günkü şartlarda süt işletmeleri içinmaliyetlerin bir hayli altında kaldığı, bir yıl öncesinde belirlenen referansfiyatın uluslararası çiğ süt fiyatlarının belirlenmesinde ana kriter olanSüt/Yem paritesi ve üretici maliyetleri açısından sürdürülebilir bir fiyatolmadığı anlaşılmıştır.

Belirlenen referans fiyatının bu güne kadar sabit kalmasıbu süre zarfında başta yem olmak üzere üretim maliyetlerini etkileyen tümgirdilerde ortaya çıkan ortalama % 25-30 oranındaki fiyat artışı ile berabersektörün sürdürülebilirliğine olumsuz etki yaptığı ve bu çerçevede damızlıkvasfı ve süt verimi yüksek hayvanların kesimine sebep olduğunu görülmüştür.

Aldığımız duyumlara göre süt referans fiyatında 40-45kuruşluk bir artış düşünülmektedir. Bu artış 1,5 olması gereken süt/yemparitesinin ( Yani 1 kg referans süt fiyatı, 1.5 kg kesif yem fiyatına eşitolmalı) karşılığı değildir. Süt yeminin fiyatı 2,4 TL/kg civarındadır.  Pariteyi karşılamak açısından üreticinin yeme1,9 TL/kg fiyattan ulaşması gerekmektedir.

Ayrıca çiğ süt referans fiyatları uzun dönem için ilanedilmemeli, azami 3‘er aylık dönemler halinde; girdi maliyetlerindeki artışlarçerçevesinde ve süt/yem paritesi yaklaşık 1.5 olarak kabul edilerek revizeedilmesi ve bu uygulamanın herhangi bir kurulun veya komitenin kararına bağlıolmaksızın kendiliğinden otomatik olarak devreye girmesi daha gerçekçiolacaktır.

Referans fiyatındaki artış miktarının aynı zamandatüketici fiyatlarında da olası artışlara sebep olacağı düşünüldüğünde,belirlenen referans fiyatın sadece üretici maliyetlerine yönelik belirlenmesi,ancak bu fiyatın çiğ süt prim desteği ile güçlendirilmesi üreticinin karlılıkve verimlilik ilkeleri çerçevesinde sektörün sürdürülebilirliğe katkısağlayacaktır.

Önceki yıllarda çiğ süt alım fiyatlarında uygulanan vesütün kalitesini belirleyen süt yağı, süt proteini, somatik hücre sayısı vbkriterleri, fiyatlandırmada ve prim desteğinde yeniden hayata geçirilmelidir.

Özellikle sanayiye toplanan sütün kalitesine yönelikdeğerlerin tespitinde kullanılan ileri teknoloji ölçüm cihazlarının olasısuiistimallerin önüne geçmek adına üretici örgütleri tarafında tedarik edilerekkullanılması göz önünde bulundurulmalıdır.

Başta süt inekçiliğinin yoğun olarak yapıldığı ve arzınyüksek olduğu bölgeler olmak üzere; üretilen çiğ sütün bir kısmının katma değeri yüksek yöresel ürünleredönüştürülmesi için gerekli makine ekipman ve altyapı olarak desteklenmeli vebu çerçevede üretici birlikleri ile kooperatifler aktif olarak görev almalıdır.

Ayrıca çiğ sütün üretilmesinde son ürüne dönüştürülmesinekadarki süreçlerde Veteriner Hekim meslektaşlarımızın bu süreçte aktif olarakgörev alması da halk sağlığı, hayvan sağlığı, çevre sağlığı ve gıda güvenliğiaçısından ciddi önem arz etmektedir” dedi.

Haber Avni Kuru


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.