Gazilik Yüce Bir Mertebedir

Aksaray IYİ Parti Milletvekili Ayhan EREL  19 Eylülgaziler günü ile ilgili yaptığı basın açıklamasında;

Gazilik Yüce Bir Mertebedir
19.09.2020 / 15:13 1052

Şair, “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak,eğer uğrunda ölen varsa vatandır,” demiştir. Vatanımızı bizlere kazandıranlar,bu toprakları vatan yapanlar, bu uğurda şehit ve gazi olanlardır. TürkMilleti  olarak onlara minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Her Türk çocuğunu annesi ve ninesi, şehitlik ve gazilikninnileriyle büyütmüş, askere giderken de “Haydi oğlum, haydi git, Ya gazi ol,ya şehit.” diyerek uğurlamış, onu vatanı için feda etmek­ten çekinmemiştir.

Vatanımızın ve milletimizin varlığının devamını,bayrağımızın göklerde dalgalanmasını, özgürlüğümüzün korunmasını ve milletçenamusumuzla, şerefimizle yaşamamızı gazi ve şehitlerimize borçluyuz. Bütünbunlardan dolayı onlara saygı ve sevgi duyuyoruz.

Dinimiz, vatan sevgisini “Vatan sevgisi, imandandır.”diyerek belirtmiştir. Savaşta ölenler şehit, savaştan sağ veya yaralı dönenlerise gazi unvanı ile onurlandırılmıştır. Türk ulusu için bu iki kavram çokönemlidir. Manevi rütbelerin en yükseğidir.

Türk ulusunun şanlı tarihi; bizlere gurur veren, herzaman övündüğümüz eşsiz destanlar ve zaferlerle doludur. Bu zaferleri bizegazilerimiz ve şehitlerimiz yaşatmışlardır. Vatanımızı ve milletimizi, Türkdevletinin bölünmez bütünlüğünü korumak için vatanın her karışına kanlarınıakıtmışlardır. Savaşlarda destanlar yazarak tari­he altın harflerlegeçmişlerdir. Şehit ve gazilerimizin hatıralarını yü­celterek onlara sahipçıkmalıyız. Böylelikle ulusumuzun gönlünde hak ettikleri yeri alacaklardır. Budavranış da Türk ulusunun vefa örneklerinin en yücesi olacaktır.

bu vesileyle Atatürk ve onun bütün silah arkadaşlarını,şehitlerimizi ve gazileri­mizi rahmet, minnet ve şükranla anarız. Onların Türkulusunun ve vatanının bölünmez bütünlüğünü korumak amacıyla yaptıkları işlerlegururlanır ve coşarız. Bizler de vatanımız ve milletimiz için var gücümüzleçalışarak onlara layık olduğumuzu kanıtlamak isteriz.

19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi,Mustafa Kemal’e mareşallik rütbesi ile gazilik unvanını vermiştir.Cumhuriyetimizin kuruluşundan günümüze kadar uzanan bu kutsal çizgi­de şehit vegazilerimizin aziz hatıralarını anmak ve yüceltmek amacıyla 5 Eylül 2000 tarihinde,19 Eylül gününün Gaziler Günü olarak kutlanmasına karar verilmiştir.19 Eylülgünü okullarımızda, Atatürk ve onun bütün silah arkadaşlarını, şehitlerimizi vegazileri­mizi rahmet, minnet ve şükranla anarız. Onların Türk ulusunun vevatanının bölünmez bütünlüğünü korumak amacıyla yaptıkları işlerle gururlanırve coşarız. Bizler de vatanımız ve milletimiz için var gücümüzle çalışarakonlara layık olduğumuzu kanıtlamak isteriz” dedi.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.