Ramazan-ı şerif; Oruç ayıdır, Kur’an ayıdır

Aksaray İl Müftüsü Cemalettin BAL Ramazan ayı münasebetiyleyaptığı açıklamada;


Ramazan-ı şerif; Oruç ayıdır, Kur’an ayıdır
23.04.2020 / 16:07 1206

“23 Nisan Perşembe günü kılacağımız teravih namazınınardından 24 Nisan Cuma günü tutacağımız ilk oruç ile manevi derecesi çok yüksekve kazancı pek büyük, rahmet, bereket ve mağfiret iklimi olan Ramazan ayınakavuşuyoruz inşallah. Çok özel manevi ikramlarla bezenerek seçilmiş bir ay olanRamazan-ı Şerif; teravih namazlarıyla, sahurdaki güzellikleriyle, hatimleriyle,mukabelelerde okunan Kur'ân-ı Kerîm tilâvetleriyle, iftar anının heyecanıyla,Kadir gecesindeki mânevi coşkusuyla, hayır ve hasenatıyla, fitre ve zekâtıyla,bayram sabahı neşesiyle yaşadığımız bir ömrün hasat vaktidir.

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in “evvelirahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden kurtuluş” olarak müjdelediğiRamazan-ı şerif, ayların en faziletlisidir. Ramazan-ı şerif; Oruç ayıdır,Kur’an ayıdır. Kur’ân-ı Kerîm’in inişi bu ayda başlamıştır. Ramazan ayı AllahTeala’ya itaat ve ibadet, iyilik ve ihsan, mağfiret, rahmet ve ilâhî rızâyaulaşma ayıdır. Ramazan-ı şerif içinde bin aydan hayırlı “Kadir gecesi” bulunmaktadır.Ramazan ayı mümin kulun din ve dünya işlerini düzeltmesine yardımcıdır.Duaların Cenâb-ı Hak tarafından çokça kabul edildiği bir aydır. İftarlar veyardımlar sebebiyle akrabalık, dostluk ve komşuluk haklarının ihya edildiği biraydır. Gündüzleri oruçla, geceleri teravih namazlarıyla ihya edilen Ramazanayının son on gününde birde itikâf sünneti vardır. Hz. Âişe validemizRadiyallahu anha, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’ in ömrü boyunca herRamazan ayının son on gününü itikafla nasıl geçirdiğini şöyle anlatmıştır: “Hz.Peygamber, Ramazan’ın son on günü girdiğinde; gecesini ibadetle geçirirdi,ailesini de uyarırdı, ibadet için diğer zamanlardan daha fazla gayretgösterirdi.” (Müslim, İtikâf, 7)

Muhterem Kardeşlerim,

Bir imtihan olarak Ülkemizin, Devletimizin ve Milletimizinbüyük mücadele verdiği Korona virüs salgını; bu yıl Ramazan ayında da bizleriCamilerimizden, Cemaatle eda ettiğimiz Teravihlerimizden, İftar sofralarımızdabir araya gelmekten, akraba, komşu ve arkadaş ziyaretleri gibi nimetlerdenmahrum bırakmıştır. Elbette teravihlerimizi evde kılabiliriz, mukabeleleriyayınlar aracılığıyla takip edebiliriz. Her gün Kuran-ı Kerimi mutlakaokumalıyız. Bunlarla birlikte Korona virüsü nedeniyle tüm Ülkemiz genelindebizler için alınan tedbirlere uymamız çok önemlidir. Ülkemizin ve AzizMilletimizin üzerindeki bu salgının biran evvel kalkması ve sağlık, sıhhat veafiyet içerisinde özlemini çektiğimiz nimetlerimize tekrardan kavuşmak içinçokça dua etmeliyiz.

Kıymetli Müslümanlar, Ramazan-ı Şerif, sosyal yardımlaşma vedayanışmanın toplum hayatında yoğunluk kazandığı, malî ibadetlerin bolcayapılmasıyla (zekât ve fitrelerle) fakirlere yardım elinin uzatıldığı biraydır. Bununla ilgili olarak Türkiye Diyanet Vakfımız sizlerin zekât, fitreemanetlerinizi ve bağışlarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırma konusunda büyükbir titizlikle çalışmalarını yürütmektedir. Zekât, Fitre ve bağışlarınız içinMüftülüğümüze, Diyanet Vakfı Aksaray Şubemize gelebilir, dilerseniz birtelefonla ulaşarak emanetlerinizi Vakıf görevlilerimize evinizden, işyerinizden teslim ederek ihtiyaç sahiplerine gönül rahatlığıylaulaştırabilirsiniz. Rabbimiz; şimdiden yapacağımız ibadetlerimizi, dualarımızı,tövbelerimizi, yakarışlarımızı ve vereceğimiz zekât, fitre ile hayır ve hasenâtlarımızıdergah-ı ulviyesinde makbul eylesin inşallah.

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm Aksaraylı halkımızın ve İslamâleminin mübarek Ramazan ayını tebrik ediyorum. Ramazan ayının bereketindenistifade ederken Koronavirüs sebebiyle Ülkemizde alınan tedbirlere önemleuyulmasını ve tez zamanda sağlık, sıhhat ve afiyetle birlik, beraberlik içindeRamazan Bayramı’na ulaşıp idrak etmeyi ve daha nice mübarek Ramazan aylarınakavuşmayı diliyor, bu ayın Ülkemize ve İslam âlemine huzur getirmesini tümkalbî duygularımla Rabbimden niyaz ediyorum” dedi.

Haber MerkeziYorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.