Ödeneklere Yoğun İlgi

AksarayÇalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mahmut AKKUŞ, Kısa Çalışma uygulamasınabaşvuranların devam ettiğini, İŞKUR personelinin mesai mefhumu gözetmeksizin7/24 işverenlerimizin başvurularını aldıklarını belirtti. Bilhassa müracaatesnasında evraklar azaltıldı ve iş ve meslek danışmanlarımız gerek e-mail,gerekse telefonla işverenlerimize ulaştığını ve çok kısa sürede neticelenmesiiçin Bakanlığımız Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başkanlığına gönderildiğinikaydetti.

Ödeneklere Yoğun İlgi
16.04.2020 / 14:57 923

Cumhurbaşkanlığımızve Bakanlığımız nezdinde yapılan çalışmalar neticesinde şartları da esnetilerekuygulanmaya devam etmektedir.  Ayrıca 15Nisan 2020 tarihinde TBMM Genel Kurulunda alınan kararla Kısa Çalışmabaşvurularına ilişkin uygunluk tespiti beklemeksizin işverenlerin beyanıdoğrultusunda ödemelerin gerçekleştirilmesine ilişkin yasal düzenleme ile müracaatlarile geri dönüş süresi daha da kısalarak işçi ve işverenlerimize kısa çalışmaönemli bir destek olması hedeflenmektedir. 

Aile Çalışmave Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK’un öncülüğündeTürkiye'de istihdamı korunmak amacıyla İŞKUR olarak aktif işgücü ve pasifişgücü programlarımız mevcuttur. Özellikle son dönemde pasif işgücüprogramlarımız içerisinde kısa çalışma ödeneği işverenlerimize  veişçilerimize bu zor dönemde önemli bir destek olmuştur. Bir taraftan işvereninişçi maliyetlerini düşürmek diğer taraftan ise istihdama ve istikrarı korumakiçin işverenlerimizin kısa çalışma desteği ile yanındayız. Coronavirüs Salgınınedeniyle faaliyeti duran işverenlerimize ve işçilerimize pasif işgücüprogramlarımızdan Kısa Çalışma ve işsizlik ödeneği ile birlikte taslaklagetirilecek olan ücretsiz izin desteği ile istihdamın korunması – arttırılmasıhedeflenmektedir.

 

KISA ÇALIŞMADA 600 GÜN 450 GÜNE, 120 GÜN 60 GÜNE İNDİRİLDİ.

 

ÖzellikleCumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın talimatlarıyla daha fazlaişverenimizin yararlanması amacıyla belge sayısı azaltıldığı gibi aynı zamandason 3 yıl içerisinde işçinin doldurması gereken 600 günlük prim günü 450 güne,son 4 ay kesintisiz sigorta prim günü ise 60 günü indirilmiştir

İşverenlerimizin devletimizin vehükümetimizin destekleri ile istihdamın korunması yegane beklentimizdir.

 

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNE HER SEKTÖRDEN MÜRACAAT

 

Aksarayilimizde herhangi bir fiziki başvuru olmaksızın dijital ortamda kısa çalışmabaşvuruları gerçekleşiyor. Gerekli incelemelerin ardından kısa çalışmauygulaması sonuçları açıklanacaktır. Corona virüsü önlemleri kapsamındaCumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın açıklamış olduğu ekonomipaketinin en önemli maddelerinden biri de kısa çalışma ödeneğidir. İşletmelerimizinistihdamı düşürmemesi ve ekonomik zarara uğramaması için ihtiyaç duyacaklarıkısa çalışma ödeneği programıyla işverenlerin haftalık çalışma sürelerine en azüçte bir oranında azaltılması faaliyetini kısmen veya tamamen durdurulması yada en az 4 hafta ile durdurulması hallerinde devreye alınan pasif işgücü programlarındandır.

Tekstil'den - perakende,konaklamadan - sinema tiyatroya, özel kreş - gündüz ve bakımevine, ulaşımdan -yiyecek içecek sektörüne kadar geniş bir alanda üretime ara veren veyaişletmesini kapatan işverenlerin  istihdamı koruma kaydıyla işçilerin 3 aylıkmaaşı genel sağlık sigortasından ödenecektir.

 

BRÜT ASGARİ ÜCRETİN %60 İLE %150’SİARASINDA DESTEK

 

Bilhassa kısaçalışma ödeneği ile sigortalının 12 aylık primi esas kazancı baz alınarakgünlük ortalama brüt kazancın %60’ı ödenmektedir. Kısa çalışma ödeneği miktarıaylık asgari ücretin brüt tutarının %150'sini aşmayacak şekildedüzenlenmektedir. Son bir yıl içerisinde asgari ücretle çalışan bir kişiye 1.752lira, 4.000 lira alana 2.381 lira, 8.000 lira alana 4.381 liraya kadar kısaçalışma ödeneği verilecektir. Kısa çalışma ödeneği çalışmadığı süreler içinişçinin kendisine ve aylık olarak her ayın 5'inde PTT banka aracılığı ilegerçekleşecektir.

 

KISA ÇALIŞMA BAŞVURULARI ONLİNEALINACAKTIR.

 

Corona virüstenolumsuz etkilendiği gerekçesiyle kısa çalışma talep eden işverenlerimiz bunailişkin ispatlayıcı belgelerle birlikte kısa çalışma talep formu kısa çalışmauygulanacak işçi listesini Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün [email protected]e-posta adresine elektronik posta göndermek suretiyle başvurabileceklerdir.Evrakların mutlaka imzalı kaşeli olması ve eksiksiz doldurulması gerekmektedir

Detaylı bilgi için Aksaray Çalışmave İş Kurumu İl Müdürlüğünü 0382 213 50 92 nolu telefonundan veya https://www.iskur.gov.tr/isveren/kisa-calisma-odenegiinternet adresimizden ulaşabilirler.

 Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.