Beklenen Genelge Yayınlandı

Sağlık Bakanlığı yayınladığı bir genelge ile bütünhastaneler ”PANDEMİ” yani SALGIN hastanesi ilan etti.

Beklenen Genelge Yayınlandı
21.03.2020 / 09:43 1189

Sağlık Bakanlığının Yayınlanan genelgesi şöyle;

Çin Halk Cumhuriyeti’nde ortaya çıkan ve çeşitliülkelerden bildirimi yapılan yeni bir alt tipe bağlı Koronavirüs hastalığı(COVİD-19) tüm dünya için halk sağlığı tehdidi oluşturmakta ve Bakanlığımıztarafından da yakından takip edilmektedir. Ülkemizde Dünya Sağlık Örgütü’nünönerileri de dikkate alınarak gerekli önlemler alınmaktadır. Hastalığınülkemizde yayılımının önüne geçilmesi amacıyla Bilim Kurulu konuyla ilgilidüzenli olarak toplanmakta ve değerlendirmeler yapmaktadır. Birçok alandatedbirler alınmakla birlikte gerek hasta ve hasta yakınları gerek ise sağlıkkuruluşlarındaki yoğunluğun en aza indirilmesi ve sağlık personelimizüzerindeki yükün azaltılması amacıyla tüm sağlık hizmet sunucularında aşağıdayer alan tedbirlerin alınmasına ihtiyaç duyulmuştur:

1. Sağlık kurumlarına müracaat eden hastaların, COVID-19tanısı kesinleşinceye kadar Sağlık Bakanlığı hastaneleri, Devlet ve VakıfÜniversitesi hastaneleri ile tüm özel sağlık kuruluşlarınca kabul ve tedavisüreçlerinin yapılması zorunludur.

2. Bünyesinde Enfeksiyon Hastalıkları ve KlinikMikrobiyoloji, Göğüs hastalıkları, İç Hastalıkları uzmanı hekimlerden en azikisinin bulunduğu ve 3. seviye erişkin yoğun bakım yatağı bulunan hastanelerPandemi Hastanesi** olarak kabul edilir.

*Pandemi süresince Enfeksiyon Hastalıkları ve KlinikMikrobiyoloji, İç Hastalıkları veya Göğüs Hastalıkları Uzmanı başka birhastaneden görevlendirme yolu ile karşılanabilir.

**Pandemi Hastanesi: COVID-19 tanısı almış (test pozitif)vakaların tedavi sürecinin yapılmış olduğu hastane olarak tanımlanır.

3. Hastane bünyesinde Halk Sağlığı Genel Müdürlüğütarafından hazırlanan Pandemi Eylem Planına göre Pandemi Genel KoordinasyonEkibi oluşturulmalıdır.

4. Pandemi hastanelerinde; pandemi hastalarına ayrılmışbir klinik ve bir yoğun bakım ünitesi belirlenmeli ve bu vakalar için rezerveedilmelidir. Vaka sayısının artması durumunda diğer yoğun bakım ünitesi veservislerin hangi sıra ile ayrılacağı belirlenmelidir. Tedavisi başlamış vedevam etmesi gereken hastaların bulunduğu; onkoloji-hematoloji ve radyasyononkolojisi klinikleri, organ nakli klinikleri ve kemik iliği nakilmerkezlerindeki yataklar mümkün olduğu kadar normal olarak kullanılmaya devamedilecektir.

5. Pandemi hastanelerinde COVID-19 tanısı almış hastalardışındaki hastaların hangi servis ve yoğun bakımlarda izleneceğibelirlenmelidir.

6. Pandemi hastanelerinin yetersiz kaldığı yerlerde 2.basamak erişkin yoğun bakım ünitesi bulunan hastaneler de pandemi hastanesiolarak hizmet verecek şekilde organize edilmelidir.

7. Pandemi hastalarına ayrılmış klinik ve yoğun bakımyataklarına gidiş güzergahı belirlenir ve bu güzergah üzerinde gereklitedbirler alınır.

8. Pandemi hastanelerinde gerek klinik gerekseameliyathane ve doğumhanelerde çalışacak personelin vardiyalar şeklindeisimleri ve unvanları belirlenir.

9. Pandemi hastanelerinde COVID-19 ile enfekte vakalarıncerrahi müdahalelerinin yapılabileceği 1 ameliyathane odası ve kadınhastalıkları ve doğum kliniklerinin olduğu hastanelerde enfekte gebelerin doğumyapabilecekleri 1 doğum odasının belirlenmesi ve rezerve olarak tutulmasıgerekmektedir.

10. Pandemi hastanesinin başhekimi/mesul müdürü, normalişleyişini aksatmayacak şekilde klinik yatakların, yoğun bakımların,ameliyathanenin kullanılması ve personel görevlendirmesi konusunda tamyetkilidir.

11. İl Sağlık Müdürleri tüm sağlık tesislerindeki gereklipersonelin il içinde yer değişikliğini yapmakta tam yetkilidir.

12. COVID-19 tanısı konmuş hastaların müracaat ettiğipandemi hastanesi olmayan il/ilçe hastaneleri, bu hastaların sevkalgoritmasında belirlenen hastaneye gerekli önlemleri alarak sevkinigerçekleştirmelidir. Hastaların sevki il içi veya il dışı 112 Komuta KontrolMerkezleri tarafından koordine edilir.

Sağlık Bakanlığın yukarıda belirtilen hususlarda gerekliiş ve işlemlerin yapılarak, Bakanlığa bağlı hastaneler ile Devlet/VakıfÜniversitesi hastaneleri ve tüm özel sağlık kuruluşlarınca uygulanmasıkonusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi hususunda bilgiler verdi.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.