Göktaş’tan Bankacılık Açıklaması

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu BaşkanıCüneyt Göktaş, Bankacılık Sistemine Yönelik Ücretlere İlişkin düzenlemelerhakkında açıklama yaptı.

Göktaş’tan Bankacılık Açıklaması
20.02.2020 / 09:49 1030

Bankacılık Sistemine Yönelik Ücretlere İlişkinDüzenlemelerin yürürlüğe girdiğini belirten ATSO Başkanı Göktaş yaptığıaçıklama da “Ticari müşterisinin vadesi gelmemiş bir veya birden çok taksitödenmesinde bulunduğu veya kredi borcunun tamamını erken ödediği hallerde bankaerken ödenen miktara göre tahakkuk etmeyen tüm faiz ve diğer maliyetunsurlarına ilişkin indirimleri yapmakla yükümlü olacaktır.

Ticari müşterisinin kredinin tamamı için erken ödemetalebinde bulunması halinde bankalar bu talebi kabul etmek zorunda olacaktır.Ticari müşterilerden alınabilecek erken ödeme ücreti gerekli faiz indirimiyapılarak hesaplanan ve ticari müşteriler tarafından bankaya erken ödenentutarın kalan vadesi 24 ayı aşmayan kredilerde yüzde birini kalan vadesi 24 ayıaşan kredilerde ise yüzde ikisini geçemeyecektir. Faiz oranının değişken olarakbelirlenmesi halinde bu müşterilerden erken ödeme ücreti talep edilemeyecektir.

Ayrıca gerçekleştirdiğimiz talep sonucunda Hazine veMaliye Bakanlığından gelen görüş kapsamında Hazine Destekli KGF kefaleti ilekullandırılan kredilerin erken kapatılması halinde Bankalarca talep edilenerken kapama komisyonlarının alınmaması gerektiği Bakanlıkçadeğerlendirilmiştir.

Diğer taraftan yürürlük tarihi 1/3/2020 olan FinansalTüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında YönetmelikteDeğişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmeliği ile birlikte;

EFT işlemlerinden alınacak ücret işlem tutarının 1.000 TL’ninaltında olması halinde mobil bankacılık uygulamaları ve internet bankacılığı aracılığıylayapılan işlemler ile düzenli ödemelerde 1 TL’yi, ATM’den yapılan işlemlerde 2 TL’yi,diğer kanallar ile yapılan işlemlerde 5 TL’yi geçemeyecektir. İşlem tutarının1.000 ile 50.000 TL arasında olması halinde bu sınırlar sırasıyla 2 TL, 5 TL ve10 TL olarak, işlem tutarının 50.000 TL ve üzerinde olması durumunda ise 25 TL,50 TL ve 100 TL olarak uygulanacaktır. Kuruluş ile Finansal Tüketici arasındaki sözleşmede geç işlemler olarak belirlenen ve mutat saatler dışında yapılanEFT işlemlerinde anılan sınırlar yüzde elli artırımlı olarak uygulanacaktır.Havale işlemlerinde ise uygulanacak azami ücretler EFT işlemleri içinbelirtilen ayrımlara tabi olarak ilgili ücretlerin yarısı oranındauygulanacaktır. Bankalarca gerçekleştirilen uluslararası para transferişlemlerinin ücretleri ise finansal tüketici ile banka arasında düzenlenensözleşme ile belirlenecektir” Dedi.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.