MHP Kamyoncuların Sorunlarını Konuştu

MHP Aksaray Milletvekili Ramazan KAŞLI Kamyoncu Esnafınınsorunlarına ilişkin 12 Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Milletvekili ile birlikteTBMM'de ortak basın toplantısı yaptılar 

MHP Kamyoncuların Sorunlarını Konuştu
17.01.2020 / 10:31 1087

MHP’den Yapılan ortak açıklamada Türkiye'detaşımacılık ve lojistik sektörünün Gayrisafi yurtiçi hâsıla (GSYİH)içerisindeki payının %8 ila %12 olduğu düşünülürse ülkemiz bazında sosyal,ekonomik ve toplumsal anlamda ne kadar önemli olduğu dikkatlerdenkaçmayacaktır. 

Ülkemizde mal taşımacılığının%90'ına yakını kara yolu ile yapılmaktadır. Ulaştırma, haberleşme ve depolamahizmetlerinde 1,5 milyona yakın vatandaşımız çalışmaktadır. Aksaray ilimiz isecoğrafi konumu itibariyle kara taşımacılığının yapıldığı kara yollarınınkesişim noktasında bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı ilimiz genelinde kamyoncuesnafı sayıca oldukça fazladır. Hem Aksaray ili özelinde hem de ülkemizgenelinde Ticaretin huzurlu ve güven içinde yapılabilmesi için bizler bugünburada kamyoncu esnafımızın sesi olma çabasındayız. Bu çerçevede, özelliklebireysel yük taşımacılığı yapan kamyoncular ve tırcılar ile taşımakooperatifleri bünyesinde faaliyet gösteren kamyoncularımız, tırcılarımız girdimaliyetlerinden, mevzuata uyum zorunluluklarından, belge problemlerinden ve haksızrekabet şartlarından çok daha fazla etkilenmektedir.

1 - Yeni yılda yürürlüğe girenKARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİ dijital takoğrafa geçilmesi zorunlu hale gelmiştir.Bu uygulamada çalışana 24 saatte 9 saat araç kullanma süresi verilmektedir.Buna bağlı olarak araçların nakliye süreleri uzamakta ve nakliye fiyatlarıyükselmektedir. Bu sebeple araç kullanma süreleri makul seviyedeartırılmalıdır.

2- Ayrıca taşıması yapılan eşya içineşyanın kabul edildiği saatten, en geç 6 saat sonrasına kadar Bakanlığın ElektronikTakip sistemine iletmek zorundadırlar. Ayrıca diğer sıkıntılı konu ise e-arşivfaturadır. 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle 5000 tl ve üzerindeki tüm faturalarıne-fatura olarak kesilmesi zorunluluğu getirilmiştir. 

Bu düzenlemelerin de esası yoğun teknolojikullanımına dayalı düzenlemeler olduğundan, nakliyeci ve şoför esnaflarımızhenüz bu duruma ayak uyduracak koşullara ulaşamamıştır. Bu uygulamaya kademelive esnek geçiş yapılması, nakliyeci ve şoför esnaflarımız için uygun olacağıkanaatindeyim.

3- Taşımacılıkta kullanılan yetkibelgelerinin devir şartlarının esnek olmaması ve kapsamının dar olması ayrıcabir sorun olduğundan bu işlemlerin kolaylaştırılması adına atılacak her adımnakliyeci ve şoför esnaflarımızı refaha ulaştıracaktır.

4 - Ülkemizin içinde bulunduğuekonomik dar boğaz akaryakıt fiyatlarını yükseltmiş ancak nakliye ücretlerisabit kalmıştır. Ayrıca esnafımızın ödemek zorunda olduğu KDV, ÖTV, zorunlusigorta primi, kasko ve bandrol bedellerinin yüksek olması nakliyeci ve şoföresnaflarımızı mağdur etmektedir.

 Milliyetçi Hareket Partisimilletvekilleri olarak biz, nakliyeci ve şoför esnaflarımızın sesi ve sözcüsüolmaya devam edeceğimizi buradan ilan ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum“denildi.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.