ASÜ Büyüyor Aksaray Kazanıyor

AksarayÜniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, 2019 yılında akademik,sosyal, kültürel, sportif ve fiziki gelişim alanlarında önemli başarılara imzaattıklarını söyledi.

ASÜ Büyüyor Aksaray Kazanıyor
30.12.2019 / 10:12 1467

Şahin,yeni yılı yazılı bir basın açıklamasıyla kutladı. “İki günü birbirine eşit olanzarardadır…” düsturundan hareketle, bir önceki günle bugün arasında anlamlı birfark oluşturmaya gayret ettiklerini ve 2019’u 2018’e göre daha iyi bir noktadakapattıklarını belirten Şahin, “Allah’ın izni ile hedefimiz 2020 yılını 2019’akıyasla çok daha iyi bir noktada tamamlamak olacak” dedi. 2019’da ASÜ’nün,akademik başarılarda, kendisi ile aynı dönemde kurulan üniversiteler içinde ilkbeşte yer aldığını, yeni bölüm ve programlarla eğitim kalitesinin daha da yükseldiğini,bilimsel ve sportif başarılarla şehrin göğsünü kabarttığını söyleyen Şahin, “12dev eserin açılışı, ihtisaslaşmaya dair projelerin ortaya çıkmaya başlaması,şehirle entegre işlerin üretimi, Aksaray özelinde yapılan çalışmaların nitelikve nicelik bakımından artması, akademisyenlerimizin ve öğrencilerimizin çeşitlialanlardaki dereceleri… 2019 yılında ASÜ, tüm bu alanlarda elde ettiğibaşarılarla ön plana çıkmış ve henüz 13 yaşında olmasına rağmen gösterdiği üstdüzey performansla dikkatleri çekmeyi başarmıştır. Özellikle GreenMetrictarafından yapılan değerlendirmede, Üniversitemizin en çevreci dördüncüüniversite seçilmesi, bizlerin motivasyonunu arttırmış ve bu alandakigayretlerimizin bir karşılığı olarak bizleri memnun etmiştir. Yaptığımızçalışmalar da göstermektedir ki; Üniversite olarak iyi yoldayız” dedi.Başarının, bir yöneticinin tek başına elde ettiği bir değer olmadığını herfırsatta dile getirdiklerine de değinen ASÜ Rektörü, “Üniversite olarak bizbüyük bir aileyiz ve burada yapılan her güzel çalışma, her kademeden çalışanarkadaşlarımızın sabrı, özverisi ve gayretlerinin bir yansımasıdır. Başarıhepimizindir. 2019 yılını verimli şekilde geçirmemize destek olan, bunun içinemek veren tüm çalışma arkadaşlarımıza yürekten teşekkür ediyoruz” dedi.

Şahin,imkânlar ölçüsünde Aksaray ve ASÜ’yü geliştirme adına çalışmaların süreceğinibelirttiği açıklamasını şu şekilde tamamladı: “İnşallah 2020 yılını da kapsayanyeni dönemimizde, enerjimizin büyük bir kısmını iç derinliğimizi arttıracakrafine işlere harcayacağız. Biz, bugünden daha iyi bir noktada olmak adınaödevlerimizi büyük bir ciddiyet içerisinde yerine getireceğiz. 2020 yılının tümülkemize, şehrimize, Üniversitemize ve milletimize esenlik ve bereketgetirmesini diliyoruz.”

-2019’da ASÜ’de Yaşanan Bazı Gelişmeler -  

*Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Prof. Dr. Yusuf Şahin’i, yeniden AksarayÜniversitesi (ASÜ) Rektörlüğü görevine atadı.

*TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, 12 dev eserin açılış töreni için ASÜ’yegeldi.

*GreenMetric tarafından hazırlanan listede ASÜ, Türkiye’nin en çevreci dördüncüüniversitesi oldu.

*Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları” isimlietkinlik kapsamında Aksaray’a geldi ve ASÜ Konferans Salonu’nda öğretmenlerlebuluştu.

*Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA), ihtisaslaşma kapsamında hazırlanan “OkçulukSporunda Kullanılan Olimpik Yay Geliştirilmesi, İmalatı, Sertifikasyonu vePazarlaması” başlıklı projeyi destekleme kararı aldı.

*ASÜ Spor ve Sağlık İhtisaslaşma Koordinatörlüğü’nün hazırladığı eğitim projesi,Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) tarafından kabul edildi ve program başarıylatamamlandı.

*ASÜ ve Aksaray Belediyesi ortaklığında hazırlanan “Aksaray İli Bisiklet Yoluile Pedalı Çevir Karbon Salınımını En Aza İndir Fizibilite Çalışması” AhilerKalkınma Ajansı (AHİKA) tarafından kabul edildi.

*“Sporla Engelleri Aşıyorum Projesi” ve “Sıfır Atık için Geleceğe Umut Dik”isimli projeler, Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında kabul edildi.

*Mühendislik Fakültesi öğrencisi Onur Mutlu, MEDAŞ Elektrik Dağıtım AnonimŞirketi’nin düzenlediği “Genç Fikrin Enerjiye Dönüşsün Proje Yarışması”kapsamında üçüncülük ödülü aldı.

*Sabancı Vakfı Hibe Programı ile desteklenen ve ASÜ Eğitim Fakültesi tarafındanyürütülen “Görme Engelli Öğrenciler İçin Engelsiz Fen Öğretimi Projesi”başladı.

*Nevşehir’de bulunan Ahiler Kalkınma Ajansı Genel Merkezi’nde düzenlenentörende, “ASÜ Hayvan Hastanesi Yatırım Fizibilitesi Proje Sözleşmesi” imzalandıve uygulama süreci başladı.

*ASÜ Veteriner Fakültesi tarafından, 2018 yılının Aralık ayında gerçekleştirilenEmbriyo Transferi uygulamasının ardından ilk yavru dünyaya geldi.

*ASÜ, URAP verilerine göre, akademik performans bakımından dünyanın en iyi 2 bin500 üniversitesi arasında yer aldı. Listeye Türkiye’den giren Üniversitelerleyapılan kıyaslamada ise ASÜ, kendi yaşıtları içinde üçüncü oldu.

*Tıp, sağlık, kimya, fizik, yer ve çevre bilimleri konularında dünyanın ensaygın 82 bilimsel dergisinde yayınlanan makaleleri tarayarak aylık ve yıllıklisteler oluşturan NATURE Index’in sıralaması yayınlandı. Türkiye genelindesadece 68 üniversitenin girebildiği listede ASÜ 40’ıncı sırada yer aldı.

*Sabire Yazıcı Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Kaya, “YılınGenç Bilim İnsanı” ödülüne layık görüldü.

*ASÜ, TÜBİTAK’ın alan bazlı yaptığı araştırmasına göre, Fizik, Kimya, Biyoloji,Mühendislik, Malzeme Bilimi, Moleküler Biyoloji ve Genetik,  Ekonomi ve Veterinerlik gibi 23 farklı alanda,gelişmeye açık üniversiteler arasında yer aldı.

*Dokuzuncu kez Avrupa Şampiyonu olan ve Dünya Güreş Birliği’nin “En BaşarılıGüreşçi” olarak seçtiği Milli Sporcu Rıza Kayaalp, ASÜ öğrencileriyle bir arayageldi.

*Spor ve sağlık alanında ihtisaslaşan Aksaray Üniversitesi (ASÜ) önemli birorganizasyona ev sahipliği yaptı. Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun düzenlediğiDar Bölge Bisiklet Yarışı, dört ilden 34 sporcu ile antrenörler ve teknikheyetin katılımıyla kampüste gerçekleştirildi.

*Türkiye Üniversitelerarası Serbest Güreş Şampiyonası’ndan ASÜ öğrencileribirincilikle döndü.

*ASÜ Salon Futbolu Takımı, Üniversitelerarası Salon Futbolu Birinci Ligmüsabakalarını birincilikle tamamladı.

*ASÜ Salon Futbolu Takımı, terfi müsabakalarını yenilgisiz tamamlayarak SüperLige yükseldi.

*İçerisinde ASÜ Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin de olduğu şampiyonada OkçulukMilli Takımı, dünya ikincisi oldu.

*ASÜ Kadın Basketbol Takımı, bir yıllık aranın ardından yeniden Süper Ligeyükseldi.

*Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından düzenlenen “Türkiye BisikletŞampiyonası 4. Etap Puanlı Yol Yarışları” 30 ilden 400 sporcunun katılımıyla,ASÜ’de yapıldı. 

*Yamaç Paraşütü Süper Finali Test Şampiyonası’nın kapanış töreninde, Türk HavaKuvvetleri Akrobasi Timi Türk Yıldızları, nefes kesen bir gösteri uçuşugerçekleştirdi. Aksaray semalarının kırmızı-beyaza boyandığı gösteriyi izlemekiçin binlerce vatandaş, ASÜ Stadyumunu doldurdu.

*Şehrin gelişme dinamikleriyle de uyumlu, hayatta karşılığı olan yeni önlisans,lisans ve lisansüstü programları açıldı.

*Şehrin ve bölgenin kalkınmasına önemli katkılar sağlayan Aksaray ÜniversitesiBilimsel ve Teknolojik Uygulama ve Araştırma Merkezi (ASÜBTAM), su ve atık suanalizlerine dair aldığı belgelerle yetkinliğini kanıtladı.

*İhtisaslaşma sürecine dair faaliyet performanslarını izleme ve tecrübetoplantılarının ilki Düzce Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.Buradaki törende ASÜ, spor ve sağlık alanında ihtisas belgesini aldı.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.