Türkiye 3.’sü Aksaray

Pancar üretiminde Türkiye 3.’sü Aksaray’ın pancarsorunları masaya yatırıldı

Türkiye 3.’sü Aksaray
12.12.2019 / 10:58 1291

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzereheyetiyle birlikte Aksaray’a gelen Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Genel MüdürüMücahit Alkan, Ziraat Odası Başkanı ve Bor Pankobirlik Aksaray Temsilcisi EminKoçak’ı ziyaret ederek tarım ve hayvancılık hakkında bilgiler aldı.

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Genel Müdürü MücahitAlkan, genel başkan yardımcıları ve daire başkanları ile birlikte bir diziinceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere Aksaray’a geldi. Burada ilk olarakBaşkan Emin Koçak’ı ziyaret ederek makamda bir araya gelen Alkan, Aksaray’ıntarım ve hayvancılığı hakkında bilgiler aldı. Aksaray’ın çok önemli bir tarımve hayvancılık kenti olduğunu belirten Alkan, “Aksaray, tarım ve hayvancılıktaolduğu gibi pancar üretiminde de son derecece önemli bir ilimiz. 1 Milyon tonunüzerinde pancar üretimi ile Aksaray’ımız Türkiye 3.’sü olarak yer alıyor.Türkiye için pancar önemli olduğu gibi pancar üreticisi de son dereceönemlidir. Kalitenin artması, üretimin artması kapsamında siz değerli ziraatodaları ve üreticilerimizle birlikte her daim istişare halindeyiz” dedi.

“Türkiye genelinde 1 Milyon tondan fazla üretimle Türkiye3.’yüz”

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan EminKoçak ise, Aksaray’ın talep ve sıkıntılarını Alkan’a iletti. Aksaray’ın nüfusununyüzde 80’inin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığını belirten BaşkanKoçak, pancar üretiminde de son derece verimli bir il olduğunu kaydetti.Üreticiler ile birebir görüştüklerini ve her daim üretim ve üreticilerinyanında yer aldıklarını ifade eden Bakan Emin Koçak, son zamanlarda bölgedepancar kapsamında bir fabrikada sıkıntılar olduğunu kaydetti. Başkan Koçak,“Bölgede pancar konusunda sıkıntılarımız var. Özellikle bir fabrikadasıkıntılar var. Pancar üreticilerinin sorun ve sıkıntılarını birinci ağızdan enyetkili makama iletmek istedik. Pancar üretiminde Türkiye genelinde 1 Milyontondan fazla üretimle Türkiye 3.’yüz. Ancak nakliye, küspe, dayatma şeklindeverilen tohum ve gübre konuları başta olmak üzere bir fabrikamızda sorunlaryaşıyoruz. Bu sorunların giderilmesini, pancar ve pancar üreticisinin refahakavuşmasını temenni ediyoruz” dedi. Girdilerin yüksek olduğunu belirten BaşkanEmin Koçak, açıklanan pancar taban fiyatının bir nebze de olsa üreticilerimemnun ettiğini dile getirerek, “Bu kapsamda taban fiyatlarının açıklanmasındaöncülük eden başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve tüm idarecilerimize sonsuzteşekkür ederiz” diye konuştu. Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Genel MüdürüMücahit Alkan ise yapılan açıklamaların ardından Başkan Emin Koçak’ın talep vesıkıntıları birebir not alarak yakından ilgileneceğini vurguladı.

Şeker Fabrikaları A.Ş. Genel Müdürü Mücahit Alkan’ınziyaret ve incelemelerine Genel Müdür Yardımcısı Dr. Abbas Sueri, Genel MüdürYardımcısı Dr. Selim Yücel, Genel Müdür Yardımcısı Ayhan Tanrıverdi, DaireBaşkanı Bekir Tekkol, Daire Başkanı Dr. Erkan İçöz, Daire Başkanı Mehmet FatihGönüllü, Daire Başkanı Uğur Karabaltaoğlu katıldı.

Haber Yaşar Karatay


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.