Ev Almanın Tam Zamanı

Aksaray Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu BaşkanYardımcısı, GÖK İNŞAAT sahibi Fuat Gök  ,inşaat durumunu değerlendirdi.

Ev Almanın Tam Zamanı
12.12.2019 / 18:20 1085

Fuat Gök yaptığı açıklamada;

 ‘‘TUİK verilerinegöre ülkemizin inşaat durumuna tablo halinde bakarsak 2017 yılından,2019 yılakadar olan, sektörel hareketlilik  2017’ninson Çeyreğinden sonra  gözle görülür bir azalmayabaşlıyor.

2018’in ikinci yarısından itibaren inşaat sektöründeküçülme görüyor. Bu veri ile birlikte üçüncü çeyrek bazında benzer birküçülmeyle karşı karşıya geldi sektör. Kamuda mevcut devam eden projelerdedevam edileceği, yeni başlayacak projelere yatırım olmayacağının rakamlarayansımasını görüyoruz. Özel sektöre baktığımızda 2017 son çeyreğinden itibarenyapı istatistiği sayılarında ciddi azalma var. Özel sektör yatırımları da aşağıgeldiği için inşaat sektöründeki büyüme negatif yöne dönmüş durumda..Özelsektör için ikinci çeyrekte büyüme beklemek zor olacaktır.Sektörel değişiminsebepleri ; Ülke gündemi, ulusal gündem ,seçimler,mali Bütçe ve ekonomikbütçeyle her zaman doğru orantılıdır.

Aksaray’ımızda ise konut arz ve talebinde, arz fazlalığımevcuttur.Fakat bu arz fazlalığı yavaş yavaş dengelenmektedir. Dairesatışlarımız il genelinde halen ivme kazanmaktadır.Bunun sebebi;  Aksaray’ımızda gurbetçi hemşerilerimizin çokolması ve banka kredilerinin aşağı çekilmesinden dolayıdır. 2019 yılında devletdesteklerinden Tapu Harçları ve KDV’deki indirimler sona erecektir.Mevcutyapıların maliyeti  ,eski malzemefiyatlarına göre endekslenmiştir, yeni yıldan sonra malzeme fiyatlarınınartması, inşaat fiyatlarına yansıyacaktır . Bu sebeplerden dolayı, ev alacakvatandaşlarımız,bu ay sonuna kadar, ev almak için acele etmeliler.’’ Dedi.

 Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.