30-35 Günlük Karşılayabilecek Kapasitedeyiz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, doğalgazda arz güvenliği sıkıntısının kalmadığını, yer altı depolama ve LNG depolamatesisleriyle 30-35 günlük doğal gaz talebini karşılayabilecek kapasitedeolduklarını belirterek, "Hem Silivri hem de Sultanhanı Tuz Gölü Yer AltıDoğal Gaz Depolama Tesislerimizin genişletme fazları devam ediyor. 2021 yılındaSilivri, 2023 yılında da inşallah Tuz Gölü tesislerimiz tam kapasiteyeulaşacak" dedi.  

30-35 Günlük Karşılayabilecek Kapasitedeyiz
07.12.2019 / 09:13 1255

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, BilkentOtel ve Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ‘Doğal Gaz Dağıtım SektörüToplantısı’na katıldı. Toplantı tanıtım filminin ardından Türkiye Büyük MilletMeclisi (TBMM) Sanayi, Ticaret Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve TeknolojiKomisyonu Başkanı Mustafa Elitaş, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)Başkanı Mustafa Yılmaz, Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) BaşkanıYaşar Arslan’ın yaptığı açılış konuşmalarıyla başladı. Toplantının açılışkonuşmasını yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, doğal gaz dağıtımsektörüne ilişkin sayısal verileri açıkladı. Enerji ve Tabii KaynaklarBakanlığının doğal gazda ‘Vatandaş Memnuniyeti ve Beklentileri’ araştırmasıyaptığını belirten Dönmez, müşteri memnuniyetiyle ilgili dönütleri de paylaştı.1987 yılından bu yana doğal gaz sektörünün gelişiminin Türkiye’nin geçirdiğibüyük değişimin de aynası olduğunu aktaran Dönmez, Türkiye Cumhuriyeti’ninbüyüdükçe doğal gaz sektörünün de tüm değeriyle birlikte büyüyeceğine vurguyaptı. 2002 yılında sadece 5 büyükşehirde doğal gaz kullanıldığını hatırlatanDönmez, günümüzde doğal gazın 81 il ve 531 ilçenin tamamında kullanıldığınıbelirtti. Doğal gaz abone sayısının 15 milyon 800 bine ulaştığını söyleyenDönmez, doğalgazdan yararlanan kişi sayısının da 66 milyon 500 bin olduğunuaktardı. Dönmez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın göreve geldikten sonra“Doğal gazı olmayan şehir kalmayacak” sözünü hatırlatarak, BOTAŞ ve illerdebulunan enerji dağıtım şirketlerinin bu uğurda büyük bir özveriyle çalıştığınıdile getirdi. Bakan Dönmez, “Doğal gaz iletim ve dağıtım altyapımızın yıldanyıla nasıl bir gelişim kaydettiğini, nereden nereye geldiğini görüyorsunuz.2002 yılında iletim ağımız 4 bin 500 kilometre iken, bugün 4 kat artışla 18 binkilometreye ulaştı. Daha rahat anlaşılması için şu örneği vermek istiyorum.Türkiye’nin bir ucundan diğer ucunu 9 defa kat edebilecek bir altyapıdan sözediyoruz. Dağıtım altyapımız ise videoda da bahsedildiği üzere dünyanınetrafını 3,5 kez dolaşabilecek büyüklüğe erişti” ifadelerini kullandı.

  Doğal gaz arzgüvenliğinin belkemiğini oluşturan yer altı doğal gaz depolama tesislerihakkında da bilgi veren Dönmez, “LNG ve FSRU tesislerimizle birlikte doğalgazda artık arz güvenliği sıkıntımız kalmadı. Yer altı depolama ve LNG depolamatesisleriyle 30-35 günlük doğal gaz talebimizi karşılayabilecek kapasitedeyiz.Yaklaşık 4 milyar metreküplük depolama kapasitemiz konut tüketimimizin yüzde35’ini karşılayabilecek seviyede. Hem Silivri hem de Sultanhanı Tuz Gölü YerAltı Doğal Gaz Depolama Tesislerimizin genişletme fazları devam ediyor. 2021yılında Silivri, 2023 yılında da inşallah Tuz Gölü tesislerimiz tam kapasiteyeulaşacak. Amacımız 2023’e kadar yıllık doğal gaz tüketimimizin en az yüzde20’sini depolayabilecek bir altyapıyı inşa etmek” şeklinde konuştu.

  Türkiye’nindünyanın en büyük 18'inci, Avrupa’nın en büyük dördüncü doğal gaz piyasasıolduğunu söyleyen Dönmez, “OECD ülkeleri arasında en büyük onuncu enerjipiyasasıyız. Enerji talebimiz günden güne artıyor. Doğal gaz dışa bağımlıolduğumuz bir kaynak ancak bu Türkiye’nin doğal gazda merkez ülke olmasınınönünde bir engel değil. Gelişmiş bir depolama sistemini aşama aşama inşaediyoruz, yeni boru hatlarıyla kaynak ve güzergâh çeşitliliği sağlıyoruz, OTSPile birlikte bölgesinde liberal bir piyasanın temellerini sağlam bir şekildekurguluyoruz” diye konuştu.

  Doğal gazın enönemli kazanımlarından birisinin de yaşanabilir şehirler ve daha temiz birçevre için sundukları olduğunu söyleyen Dönmez, “Şehirlerimizin hava kalitesiyükseldi. Bir zamanlar şehirlerimizin semaları gri duman bulutları kaplıydı. Ogünleri geride bıraktık. 2018 yılında konutlarda kömür yerine doğal gazkullanılmasıyla 29 milyon ton karbon salınımını engelledik. Bu 1,7 milyonhektar ormanın temizleyebileceği bir alana eşdeğer nitelikte. Burada da yinebir benzetme yaparsak yeşil alan olarak Kayseri büyüklüğündeki devasa birormanlık alandan bahsediyoruz. Gaz dağıtım sektörümüz 1 buçuk yıl öncebaşlattığımız ‘Bir Enerji Bir Nefes’ projemize de destek veriyor. Her yenidoğal gaz abonesi için 1 ağacın doğaya kazandırılması için doğal gaz dağıtımşirketlerimiz, Bakanlığımız ve Orman Genel Müdürlüğümüz arasında protokolimzaladık. Bu konuyu yakından takip ediyorum. Hatta diğer kurumlarımızı da buyönde teşvik ediyoruz” dedi.

  30 KasımCumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Azerbaycan Cumhurbaşkanıİlham Aliyev’in TANAP Avrupa gaz bağlantı töreninde bir araya gelecekleriniifade eden Dönmez, “TANAP’ın Anadolu’daki yolculuğu bitti. Artık gazı Avrupa’yateslim etmek için bütün hazırlıklarımızı tamamladık. Bundan sonraki süreçAvrupa’ya doğal gaz arzı için TAP’ın tamamlanmasıyla ilgili. Türkiye veAzerbaycan’ın işbirliği, kardeşliği, dayanışması Avrupa’nın enerji arzgüvenliği için hayati bir rol üstlendi. Bizim uluslararası projelerdekitavrımız net. Bölgemizin barış ve huzuru için kazan-kazan prensibi dahilindeher projeye açığız, her projede işbirliği yapmaya varız” şeklinde konuştu.

 

  "VatandaşMemnuniyeti ve Beklentileri’ araştırmamız 19 bin 234 kişiyle gerçekleştirildi"

  Enerji ve TabiiKaynaklar Bakanlığının doğal gaz sektöründe yaptığı yatırımlar sonucu vatandaşmemnuniyetini ölçtüklerini söyleyen Dönmez, “Doğal gazda ‘Vatandaş Memnuniyetive Beklentileri’ araştırmamız 78 ilimizdeki 70 lisans bölgesinde 19 bin 234kişiyle yüz yüze görüşülerek gerçekleştirildi. Vatandaşlarımızın istek vebeklentilerinin detaylı ve tam olarak anlaşılması için böyle bir araştırmayöntemini tercih ettik. Araştırma sonuçlarıyla birlikte doğal gaz dağıtımfaaliyetlerinin, vatandaş nezdindeki memnuniyet seviyelerini, ürün vehizmetlere yönelik talep ve beklentileri ölçerek kısa, orta ve uzun vadeliiyileştirme çalışmaları için neler yapabiliriz buna odaklanacağız” ifadelerinikullandı.

  Araştırmalarlailgili sayısal verileri açıklayan Dönmez, oturumun basına kapalı olan bölümündesektöre dair daha detaylı görüşmeler yapılacağının altını çizdi. Dönmez,“Öğleden sonraki oturumumuzda şirketlerimizde daha detaylı bir görüşmegerçekleştireceğiz. Şapkayı önümüze koyacağız. Neyi doğru yaptığımızı, neyieksik yaptığımızı tek tek ele alacağız. Doğal gaz dağıtım sektöründenbeklentilerimiz büyük. Bu işin ticari sorumluluğu her ne kadar siz de olsa davatandaşlarımız işlerinin zamanında bitmemesi ya da eksik olması durumundabizlere kadar ulaşabiliyorlar. Aradaki bu ince dengeyi korumak ve geliştirmekzorundayız. Sektörümüzün görüş, öneri ve taleplerine her zaman açığız.Karşılaştığınız sorunların çözümü konusunda proaktif bir politika izliyoruz.Benzer bir reaksiyonu da sizlerden bekliyoruz” diye konuştu.

  Enerjide tamanlamıyla bir merkez ülke olmak için enerjinin sadece transfer edildiği değil,aynı zamanda fiyatlandırılmasının yapıldığı, pazarın gelişimine yön veren,serbest piyasa şartları içerisinde daha fazla alıcı ve satıcının bir araya geldiğigelişmiş bir enerji altyapısına sahip olunması gerektiğini belirten Dönmez,"Siyasi istikrarımız, güçlü ekonomimiz, artan talebimiz, nitelikli iş gücüpiyasamız ve dinamik pazar yapımız en güçlü yanlarımız. Bunu başaracak bütünargümanlara sahibiz” dedi.

 İHA 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.