Antibiyotiklerin akılcı kullanılması gerekmektedir

Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi EnfeksiyonUzmanı Dr. Emine Ünal Evren enfeksiyon hastalıklarının, bakteriler, virüsler,parazitler ve mantarlar gibi mikroorganizmaların neden olduğu bulaşıcı daolabilen hastalıklar olduğunu açıkladı

Antibiyotiklerin akılcı kullanılması gerekmektedir
20.11.2019 / 10:24 2170

Zaman zaman salgınlara da neden olarak toplum sağlığınıtehdit eden bu hastalıkların tedavisinin enfeksiyona yol açan mikroorganizmatürüne göre değişiklik gösterdiğini söyleyen Evren, “Toplumda yaygın olarakkullanılan antibiyotiklerin sadece bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarıntedavisinde etkili olduğunu, virüs hastalıklarının iyileşme sürecinihızlandırmayacağını, günümüzde tüketilen antibiyotiklerin en az yarısındanfazlasının uygun olmayan enfeksiyonlarda, dozlarda ve sürelerde kullanılmakta”olduğunu belirtti. Yapılan çalışmaların aralarında Türkiye'nin de bulunduğuülkelerin uygunsuz antibiyotik kullanımında dünyada ilk sıralarda yer aldığınıgösterdiğini kaydeden Evren, bu durumun toplumları halk sağlığı açısından çokciddi bir tehdit olan antibiyotik direnci ile karşı karşıya bıraktığınıhatırlattı. Evren, antibiyotik direnci söz konusu olduğunda, ilacın hedefbakteriyi tedavi dozunda etkisiz hale getiremediğini belirtti. Evren, viralenfeksiyonların neden olduğu hastalık tablosunun klinik olarak bakteriyelenfeksiyonlara benzerlik gösterdiği için hekimlerin tanı koyarken ulusal veuluslararası tanı ve tedavi rehberlerine uyum göstermelerinin ve hastaların daantibiyotik yazma konusunda hekimlere ısrarcı davranmamalarının gerektiğinivurguladı.

Evren, bakterilerin dirence neden olan genetik yapılarınıfarklı türlere de aktarabildiğini bunun da antibiyotik direncininyaygınlaşmasına katkı sağladığını açıkladı. Dirençli bakterilerin neden olduğuhastalıkların özellikle de yoğun bakım ortamında ve bağışıklık sistemizayıflamış hastalarda ölümcül seyredebildiğini dile getiren Evren, bu durumunönüne geçilmemesi durumunda, yakın gelecekte enfeksiyon hastalıklarınıntedavisinde mevcut ilaçların tamamen etkisiz hale geleceğini bildirdi.

“ Virüslerin sebep olduğu enfeksiyonların tedavisindeantibiyotiklerin yeri yoktur “

Evren, “ Gelecek hepimizin geleceğidir. Antibiyotikdirenciyle mücadelede, bu ilaçları reçeteleyen, satan, kullanan, üreten,pazarlayan ve bu süreçleri denetleyen herkes, her kurum taşıdığı sorumluluğunfarkında olmalıdır “ diyerek açıklamasını sürdürdü. Evren, antibiyotiklerin heralanda (tarım, hayvancılık, veterinerlik, insanlarda) akılcı kullanımınınönemini vurguladı. Toplum genelinde antibiyotik kullanımının en sıknedenlerinden birisi olan üst solunum yolu enfeksiyonlarının \%90 gibi büyük biroranının virüslere bağlı olduğunu ifade eden Evren, bu hastalıkların genelliklekendiliğinden iyileşen bir klinik tabloya sebep olduğunun altını çizdi.

18-24 Kasım Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası ve 18Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü'nün , halk sağlığını tehdit edenantibiyotik direnci ve akılcı antibiyotik kullanımı hakkında farkındalıkoluşturma amacıyla düzenlendiğini söyleyen Evren, dirençli bakterileringelişmesinin durdurulması ve antibiyotiklerin gelecek nesillerde etkinliğininsürdürülebilmesi için tek çarenin bu ilaçların akılcı kullanımı olduğunukaydetti.

İHA


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.