Sanayi İl Müdürlüğünden Uyarı

Aksaray Bilim, Sanayi Ve Teknoloji İl Müdürü Refik Tezcan6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu kapsamında üretim yapan firmalarınınalması  kanuni zorunluluk olan SanayiSicil Belgesinin getirdiği yükümlülükler gereği; işletmelerin isim/unvandeğişikliği, adres değişikliği, üretim konusu değişikliği durumlarında, belgeaslının kaybı durumunda ve belge iptali gereken durumlarda en geç 1 (bir) ay içerisinde,Aksaray Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne müracaat ederek yenilemelerigerektiğini hatırlatarak sürenin geçirilmesi halinde bin 294 lira paracezasıyla karşılaşılabileceğini hatırlattı.

Sanayi İl Müdürlüğünden Uyarı
15.10.2019 / 17:50 616

Tezcan yaptığı açıklamada bu yükümlülüğün dışında 1) Makineve teçhizatları söz konusu mükelleflere 01.05.2018 tarihinden itibaren 2019takvim yılı sonuna kadar teslimi de katma değer vergisinden müstesna olacak,katma değer vergisine tabi olmayacaktır. İstisna kapsamında mal satın almakisteyen alıcılar, Sanayi Sicil Belgelerini ibraz ederek alacakları makina veteçhizatı imalat sanayiinde kullanacaklarına dair beyanlarıyla birlikte bağlıoldukları vergi dairesine başvuracaklardır. Anılan mükellefler, bu başvurularüzerine, KDV mükellefiyetlerinin bulunduğuna ve makine-teçhizatı indirim hakkıtanınan işlemlerde kullanacaklarına dair “İstisna Belgesi” alarak, bu belgeninörneğini gümrük idarelerine veya yurtiçindeki satıcılara ibraz ederekişlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.

2) Firmanın belgenin düzenlendiği adresindeki sayaç tarifesiSanayi Tarifesine geçirilerek ve TRT payının alınmaması ile kullanmış olduğuelektrik tutarında indirimler olmaktadır.

3) 6802 sayılı Gider Vergileri Kanunu 33. Maddesinde bahsigeçen Kambiyo Vergilerinde 17.06.2019 tarih ve 1149 sayılı CumhurbaşkanlığıKararı ile düzenlemeye gidilerek Sanayi Sicil Belgesi olan firmalar muaftutulmuştur. 4) Bankalar tarafından ihracat kredileri (Türk Eximbank) ilekredilendirilen firmaların imalatçı olup olmadıklarının tespitinde sanayi sicilbelgesi talep edilebilmektedir. İhracata hazırlık kredisi, reeskont kredisi,ihracata yönelik işletme sermayesi kredisi ve ihracata yönelik yatırım kredisivb. 5) Katma değer vergisi mevzuatında imalatçı olmanın şartlarından biri desanayi sicil belgesi olma şartıdır. (İhraç kayıtlı mal teslimi) İhracat işlemigerçekleşinceye kadar KDV ödemezler, ihracat gerçekleşince KDV terkin edilirveya iade alınır. 6) Yerli malı belgesi için sanayi sicil belgesine sahip olmakgerekmektedir. Yerli malı belgesi alabilmek için, ürünlerin Bakanlık tarafındandüzenlenen sanayi sicil belgesine sahip sanayi işletmeleri tarafındanüretilmesi ve sanayi sicil belgesindeki üretim konusu içeriğinde yer almasıgerekmektedir.

Mal alımı ihalelerinde yerli malı teklif eden isteklilerlehine % 15 oranına kadar fiyat avantajı sağlanabilmektedir. Firmalarınimalatçı olarak ihalelere başvuruları aşamasında sanayi sicil belgesine sahipolmaları gerekmektedir. 7) Yatırımların ve istihdamın teşvikine yönelik olarakişletmelere Devlet yardımı, teşvik ve destekleri şeklinde kısacasıralayabileceğimiz avantajları sağlayan Sanayi Sicil Belgesinin geçerliliğinindevam etmesi için “Belge Tarihi” (belgenin sol üst köşesinde yer alan tarih)itibarı ile her 2 yılda bir vize işlemi uygulanması gerekir” diyerek “Bukapsamda sanayi sicil belgesi olan firmalarımızın belge vizelerini kontroletmeleri, vize süresi geçen firmalarımızın belge aslı ile il müdürlüğümüzegelmeleri ve bu ve diğer tüm sanayi sicil konularında aşağıdaki iletişimkanallarından İl Müdürlüğümüzle iletişime geçerek bilgi almaları, yükümlülüklerve avantajlar noktasında kendilerine destek sağlayacaktır” ifadelerini kullandı

Haber Avni Kuru


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.