Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi İncelendi

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kamu İktisadiTeşebbüsleri (KİT) Komisyonu üyeleri, Aksaray’ın Sultanhanı ilçesindeki TuzGölü Yer Altı Doğalgaz Depolama Tesisi'nde incelemelerde bulundu. 

Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi İncelendi
15.10.2019 / 17:47 775

KİT Komisyonu Başkanı AK Parti Aydın Milletvekili MustafaYaşar ve komisyon üyeleri, tesiste yetkililerden bilgi aldı. Tesisin dünyadakapasite bakımından tuz yapıları içine inşa edilen en büyük doğalgaz depolamatesisi olduğu belirtilirken, Tuz Gölü Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi'ninTürkiye'nin gaz arz güvenliğinde kritik rol oynayacağı ifade edildi. İkibölümden oluşacak tesisin ilk kısmında 12 yer altı gaz depolama kavernası (sunimağara) bulunduğu ve mevcutta 680 milyon metreküp kapasiteye ulaşan tesisin tamkapasite devreye girmesiyle 1,2 milyar metreküplük gazın depolanabileceğibelirtildi. Yapılan sunumda ayrıca Tuz Gölü Doğalgaz Yer Altı DepolamaGenişletme Projesi kapsamında yapılan ikinci bölümde inşa edilecek 40 adetkavernada 4,2 milyar metreküplük doğalgaz depolanabileceği belirtilerek,böylece söz konusu iki tesiste 2023'e kadar Türkiye'nin toplam gaz tüketimininyaklaşık yüzde 10'una karşılık gelecek 5,4 milyar metreküplük gaz depolanmışolacağı vurgulandı.

Sunum sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulunan KİTKomisyonu Başkanı Mustafa Yaşar, BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan'ın davetiüzerine depolama tesisine geldiklerini söyledi. Özcan'ın çalışmalarla ilgiliKİT Komisyonu üyelerine çok güzel bir sunum yaptığını belirten Yaşar, "Ülkemizingelişmesi, kalkınması için enerji arzı ve güvenliği çok önemli. Bu anlamdaburadaki tesisler ülkemiz adına çok önemli. Bu tesisin çevreci yönü deanlatıldı. Bu yönüyle de çok mutlu olduk. Komisyon üyeleri adına genelmüdürümüz başta olmak üzere tüm ekibini tebrik ediyorum. Çalışmalarındabaşarılar diliyorum" diye konuştu.

BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan ise ziyaretten duyduğumemnuniyeti dile getirerek, "Türkiye'nin kalkınmasında enerjinin rolütartışılmaz. Enerji arz güvenliği dediğimiz zaman Türkiye'de doğalgazdepolarıyla bu arz ve güvenliğe damga vurmuş bir tesisi ziyaret etti KİTKomisyonu üyeleri. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bu tesisin gerçekleşmesisürecinde teknik ekiplerimiz sadece teknik yönden çalışmalarını yapmadılar.Bunun yanı sıra sosyal ve çevresel faktörleri de dikkate alarak üstün bir projebaşarısı ortaya koydular. Projemizin teknik kapasitesi ve teknik özelliklerininyanında özellikle bu bölgenin simgesi haline gelen allı turnaların, yaniflamingoların yaşam alanına sunduğu katkıyla da projemiz Yeşil Dünya Bayrağıödülünü almaya hak kazandı. Bu ödülün anısına da Yeşil Dünya Bayrağı'nı göndereçekeceğiz" dedi. 

  Daha sonra ValiAli Mantı, KİT Komisyonu üyeleri ve Genel Müdür Özcan, Yeşil Dünya Bayrağı'nıgöndere çekti.

İHA 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.