Şüphelilere Göz Açtırmayacak

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Mühendislik Fakültesitarafından hazırlanan projeyle "zehirli, narkotik ve patlayıcımaddeleri" lazer sensor sistemiyle uzaktan tespit edebilmeyi hedefliyor. 

Şüphelilere Göz Açtırmayacak
12.10.2019 / 17:38 638

Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğretim üyesi Doç. Dr.İsmail Bayraklı ve ekibi 2017'de başladıkları projeyle zehirli, narkotik vepatlayıcı maddeleri lazer sensoru sistemi yardımıyla 15 metre mesafedenbuluyor. Ekip, bu mesafeyi 500 metre ve üzerine çıkarmayı amaçlıyor.

Lazer sistemi, insan trafiğinin yoğun olduğu yerlerde,otomobillerde, otobüslerde, havalimanlarında ve sınır kapılarında çalışarakemniyet mensuplarına bilgi verecek. Böylece birçok olumsuz olayın da önünegeçilmiş olacak.

Bayraklı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "EserMiktarındaki Moleküllerin Güvenli Bir Noktadan Algılanmasını Sağlayan SensorTasarımı ve Geliştirilmesi" ismini verdikleri projeyle bir yere gizlenmişherhangi bir tehlikeli, zararlı veya narkotik maddelerin ortaya çıkartılmasıylailgili bir sensor geliştirdiklerini söyledi.

Lazer tabanlı sensor için özel bir sistemgeliştirdiklerini söyleyen Bayraklı, laboratuvarlarında mevcut olan sistemindaha da geliştirmek için çaba sarf ettiklerini dile getirerek, sistem üzerindeyaklaşık 15 yıldır çalıştığına da dikkati çekti.

Bayraklı, "İki TÜBİTAK projesini de başarıylatamamladık. Bu projelerde eser miktardaki molekülleri lazer sistemle analizedebiliyoruz. Bu projeler başarılı bir şekilde tamamlandı. Şu anda yapılmışolan projelerimizle 10-15 metreye kadar bulabiliyoruz. Bunu 500 metre veüzerine çıkarmayı hedefliyoruz." değerlendirmesinde bulunarak lazerinsadece ilgili aranan maddeyi tanıyacağını ve aynı anda etkileşime geçereksistemin alarm vereceğini ifade etti.

- "Bu sistemle güvenlik güçlerimiz çok rahatedecek"

Sistemin daha çok havalimanlarında, polis kontrolnoktalarında ve insan trafiğinin yoğun olduğu yerlerde rahat bir şekildekullanılacağını anlatan Bayraklı, şöyle devam etti:

"Sistem, insanları rahatsız edecek, zarar verecekveya tedirgin edecek bir özelliğe sahip değil. Zaten lazerimiz görünmeyen birbölgede olacak. Biz böyle bir sistemi tasarlarken insan sağlığına da dikkatettik. Sistemimiz çok hızlı çalışıyor. Saniyenin binde 1'i gibi kısa bir süredealanın tamamı taranmış olacak. Sistem sürekli çalışacağı için tehlike anındaveya istenmeyen bir durumda gerekli birimleri uyaracak. Sistemimiz hızlı geçenbir arabayı bile çok rahat tarayabilecek. Güvenlik güçlerinin arabayıdurdurmasına bile gerek kalmayacak. Dolayısıyla güvenlik güçlerinin bir noktadaaraçları durdurup aramasına da gerek kalmayacak. Bu sistemle güvenlikgüçlerimiz çok rahat edecek. Sistem çok hassas. 1 milyon insanın olduğu biralanda bir insanın üzerinde sıkıntılı ve tehlikeli bir durum varsa bile sistembu kişiyi seçebilecek hassasiyette ve seçicilikte."

Bayraklı, sensorun sisteme entegresinden sonra narkotikköpeklerin de kullanılmayacağını aktardı.

Köpeklerin narkotik maddeyi bulabilmesi için aracıniçerisine girmesi ve araması taraması gerektiğini aktaran Bayraklı, "Lazersensor sisteminde böyle bir durum olmayacak. Aracın, sistemin mesafesinegirmesiyle zaten sistem otomatik devreye girerek aracı arayacak. Orada yabancı,zehirli veya narkotik madde olup olmadığını tespit edecek. Uzaktan, herhangibir temas olmadan ve risk içermeden hiç kimsenin hayatını tehlikeye atmadan elegeçirilmiş olacak." diye konuştu.

AA


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.