Su Sorunları Masaya Yatırıldı

Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu başkanlığındakiAksaray heyeti, Devlet Su İşleri Genel Müdürü Mevlüt Aydın ve bürokratlar ilebir araya gelerek toplantı gerçekleştirdiler. Genel Müdürlük binasındagerçekleştirilen toplantıda “Aksaray Su Temini Projesi” görüşülerek ilimizinsorunları ve ihtiyaçları masaya yatırıldı.

Su Sorunları Masaya Yatırıldı
28.08.2019 / 10:30 1306

Aksaray ilinin merkez ve ilçelerinin içme suyu temini vetarımsal sulama ihtiyacı doğrultusunda bir dizi proje ve çalışmalar içerdiğiöğrenildi. Proje kapsamında içme suyunun Aksaray halkıyla buluşmasınınsağlanması için devam eden projelerin son durumu değerlendirildi. Ayrıca bukonu üzerine yapılabilecek yeni çalışmalar ve düzenlemeler üzerine çözümlerüretilmesinde mutabık kalındı.

Aksaray için hayati önem arz eden tarımsal sulamaihtiyacının giderilmesi için Kızılırmak havzasından Aksaray havzasına su naklikonusunda DSİ tarafından bütün ihtimalleriyle enine boyuna çalışma yapılmasıkonusu karara bağlandı. Yine aynı çerçevede Konya ovasına Akdenizkaynaklarından su getirilmesi için başlatılan Mavi Tünel projesine Aksaray’ında dâhil edilmesi Cengiz Aydoğdu tarafından talep edildi. DSİ Genel MüdürüMevlüt Aydın, bu talebi de değerlendirip inceleyeceklerini ifade etti. BöyleceAksaray tarım havzasına dış havzalardan su getirilmesi konusu DSİ gündemineresmen girmiş oldu. Önümüzdeki günlerde, çalışmaların neticesine göre yenitoplantılar yapılması için söz birliği edilerek toplantı sona erdirildi.

Görüşme sonrası Milletvekili Aydoğdu, inşaatında sonaşamaya gelinen Aksaray şehir merkezinin içme suyu temini projesinintamamlanmak üzere olduğunu, tarım ekonomimizin ve çiftçilerimizin refahdüzeyinin yükseltmesi için tarımsal sulama projelerinde en önemli dönemecidöndüklerini söyledi. Aksaray’a dış havzalardan su getirilmesi fikrinin ilgilikurum nezdinde ilk defa uygulanabilirliğinin gündeme alındığından duyduğumemnuniyeti ifade eden Aydoğdu, “Böylece Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından sözüverilen vaadin gerçekleştirilmesi için ilk adım atıldı” dedi.

Aydoğdu, Aksarayımızın ve hemşerilerimiz ihtiyaçlarınınve taleplerinin karşılanması için çalışmaya devam edeceklerini, bugün gündemegetirilen tüm konuların ve projelerin hep birlikte takipçisi olunacağına dairgörüş birliğine varıldığını ifade etti.

Milletvekili Aydoğdu ve beraberindeki heyette İl BaşkanıHüseyin Altınsoy, Merkez İlçe Başkanı Hamza Aktürk, Aksaray Ticaret BorsasıBaşkanı Hamit Özkök, Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cüneyt Göktaş,Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, İlçe Belediye Başkanları, kurummüdürleri yer aldı.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.