Tuz Gölü Turistleri Büyüledi

Aksaray- Ankara karayolu üzerinde bulunan Tuz gölününgünün belirli saatlerinde pembe rengi alması ve tuz gölünde çıplak ayakladolaşmanın ayakta oluşacak birçok hastalığa şifa olduğu gerekçesi ile yerli veyabancı turistlerin ilgi odağı oldu.

Tuz Gölü Turistleri Büyüledi
17.08.2019 / 10:38 2002

Tuz gölüne ücretsiz olarak çıplak ayakla giren yerli veyabancı turistler göldeki o muhteşem görüntü ile günün anısını daölümsüzleştirerek hatıralar arasına da not bırakıyorlar.

Aksaray- Ankara karayolunu kullanan sürücüler, tuzgölüneuğramadan da geçemiyorlar. Tuzgölüne karayolu üzerinden ulaşan vatandaşlarkarşılaştıkları o muhteşem manzara karşısında da kendilerini alamıyorlar.

Türkiye’nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü, suyun içindeyaşayan algler ve bakteriler nedeniyle pembe renge büründü. Dunaliella salmaisimli alg ile halo bakteriler nedeniyle pembeye bürünen göl yerli ve yabancıturistlerin ilgi odağı oldu.

Türkiye’nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü, suyun içindeyaşayan algler ve bakteriler nedeniyle pembe renge büründü. Gölün Aksaray ileAnkara'nın Şereflikoçhisar ilçesi sınırlarındaki bölümü ise yerli ve yabancıturistlere ziyaret olanağı sağlıyor. Ziyaretçiler gölün sığ olması nedeniyleçıplak ayakla suyun içinde gezme olanağı buluyor.

Beyaz Ve Pembe BirArada

Algler, sıcaklığın ve tuzluluğun arttığı yaz dönemlerindekırmızı renkli beta-karoten madde üreterek güneş ışınlarının zararlıetkilerinden kendisini koruyor.

Yine bu dönemde halo bakteriler ise fazla ürediği içingölün rengi pembe veya kırmızı renge bürünüyor. Sıcaklık azalınca veya yağmurludönem başlayınca göl tekrar eski haline kavuşuyor. Gölün pembe rengini almasıise yerli ve yabancı turistin ilgi odağı oldu. Özellikle Ankara- Aksaraykarayolunda seyir halinde olan vatandaşlar, gölün rengini görerek yakından bakmakiçin göle uğruyor. Gölün bu değişimini herkesin görmesi gerektiğini ifade edenHakan Çilesin, "İstanbul’dan gelirken yoldan geçerken gördük. Manzaragüzel, çok hoşumuza gitti. Renginin değiştiğini haberlerde görmüştüm; ama şu andaha yakından gördüm. Turistlerin ilgisi yoğun. Herkesin görmesi gereken biryer'' diye konuştu. Derya Cavit de ''Ankara'dan İskenderun'a gidiyoruz. Gölüpembe görünce dikkatimizi çekti. Çok güzel. ''dedi.  Şifalı olduğu düşüncesiyle çıplak bir şekildetuzlu suyun üzerine yatan Mustafa Şahiner ise ''Ankara'dan gelirken, göldekipembeliği görünce durduk. Gölün bu şekilde olduğunu ilk defa gördüm. Çünküsürekli Ankara'dan Niğde'ye gidiyoruz'' dedi.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.