ANIZ YAKMA, GELECEĞİNİ YAKMA

Son zamanlarda giderek artmakta olan Anız Yangınlarınınazalması için Aksaray Valiliği vatandaşları bilgilendirdi.

ANIZ YAKMA, GELECEĞİNİ YAKMA
23.07.2019 / 18:03 798

Valilik Basın tarafından yapılan yazılı açıklamada;” ANIZYAKMA NEDİR?

Anız yakmak, hasat sonrası tarlada kalan bitki saplarınıbir değeri olmadığı için; böcek ve diğer zararlıları yok etmek, çeşitlihastalıkları önlemek, toprak işlemede kolaylık sağlamak ve anızın çok kolay,çabuk, masrafsız şekilde yok edilmesini sağlamak gibi gerekçelerleyakılmasıdır.

ANIZ NEDEN YAKILMAKTADIR?

Çiftçilerimiz anızı;

-Daha iyi tohum yatağı hazırlamak,

-Yabancı ot ve zararlıları yok etmek,

- Hasat sonrası, hemen diğer bir ürünün ekimine geçilecekise mibzerin istenilen bir şekilde ekim yapmasını, anız sapları ile mibzergözlerinin tıkanmamasını sağlamak gerekçeleri ile yapmaktadır. Ancak busebeplerin sağlayacağı fayda, vereceği zararın yanında çok küçük kalmaktadır.

ANIZ YAKMA SONUCU KARŞILAŞILAN ZARARLAR NELERDİR?

Modern tarım tekniğinde anızı yakmak son derece yanlışbir yöntemdir. Yakma sonucu karşılaşılan zararların çoğunu telafi etmek mümkündeğildir. Anız yakmanın zararları;

- Anız yakma işlemi, toprak bünyesinde bulunan yararlıorganizmaların (bitki gelişimine ve toprağın yapısının iyileşmesine destekolan) yok olmasına neden olur. Yararlı organizmaların bulunmadığı tarlalardaverim düşüşü gözlenir ve ürünlerde hastalıkların neden olduğu kayıplar artar.

- Toprağın organik madde miktarının azalması erezyonaneden olmaktadır. Anız yakma toprağın organik madde miktarını azaltan veyatamamen yok eden bir uygulamadır. Hasat sonrası bitki artıklarını yakmakyerine, anız parçalayıcı bir aletle toprağa karıştırarak organik madde oranınıartırabilirsiniz.

- Anız yakma işlemi, bitki büyüme ve gelişmini teşvikeden karbon ve azot elementlerinin topraktaki oranının azalması veya yokolmasına neden olur. Anız yakımı sonrası karbon ve azot eksikliği görülentopraklarda, bir sonraki yetiştirme sezonunda bitki gelişimi yavaşlar ve verimdüşer.

- Bitki artıklarını ve toprak yüzeyinde bulunan hastalıkve zararlıları yok etmek amacıyla yapılan anız yakma işlemi sonucunda, bazıhastalıklarda ilk yıl (kök çürüklüğü hastalığı) azalma görülürken, bir sonrakiyıl hastalık şiddetinin arttığı saptanmıştır.

- Anız yangınlarının sıçraması sonucu komşu tarla, bahçe,çit, telefon direkleri, orman, koruluk, ağaçlık alan gibi yerler büyük zarargörmektedir. Ormanlık alanlara 4 kilometreden yakın ve iskana açık bölgelerdeanız ve ot örtüsü yakmak suçtur. Anız yakmayın! Yakanlara engel olun!

- Havayı kirletmekte ve yükselen dumanların özellikle yolkenarlarında görüş mesafesinin engellenmesi sonucu can ve mal kaybına yolaçmaktadır.

ANIZ YAKMANIN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN NE YAPILMALIDIR?

- Biçerdöverle hasattan sonra tarlada kalan saplar, sapparçalama makinesi ile parçalanıp, parçalanmış saplar tırmıklarlatoplanmalıdır.

- Biçerdöverle hububat hasadı, toprak yüzeyine yakınyapılmalıdır. Böylece kalan sap miktarı az olacağı için çürümesi vemikroorganizmalar tarafından parçalanması daha kolay olacaktır.

- Anızların daha çabuk parçalanıp organik maddeyedönüşmesini sağlamak amacıyla toprakta kalan sapın % 1’i kadar “Azot gübresi”verilmelidir.

- Yabancı ot ve zararlıları yok etmek için anızlarınyakılması yerine ilaçlı mücadele yapılabilir.

- Anız parçalama makinesi ile anız parçalandıktan sonraekim sırasında sapların ekim makinesinin ekici ayaklarını tıkamaması içintoprağı yararak çalışan, balta ayaklı ekim makineleri yerine diskli ayaklarkullanılmalıdır.

Anız Yakmak mahalli çevre kurulu kararıncayasaklanmıştır. Yasaklara uymayarak anız yakanlar hakkında 2872 sayılı, ÇevreKanununun 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu ve Türk Ceza Kanununun 383 ve 526.maddesi uyarınca cezai işlem yapılmaktadır.

ANIZ YAKMAYIN! YAKANLARA ENGEL OLUN!” denildi.

Aksaray ziraat odası başkanlığınca üye çiftçilerine mesajyolu ile gönderilen metin ise : “Çiftçilerin dikkatine!

Anız yakmak toprağın verimini düşürür, doğadaki faydalıcanlıları yok eder, çoraklaşmayı hızlandırır, faydalı mikroorganizmaları yokeder, topraktaki karbon ve azot oranını arttırır.

Bu nedenle; anızlarınızı yakmayınız. Bilinmelidir ki anızyakmak suç olup, cezası vardır.” şeklinde oldu.

Haber Ali ŞENGÜL


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.