Güneş Çarpmasından Korunma Yöntemleri

İl Afet Ve Acil Durum Müdürlüğü güneş çarpmasındankorunmanın yoları hakkında vatandaşları bilgilendirmek amacıyla yazılı basınaçıklamasında bulundu.

Güneş Çarpmasından Korunma Yöntemleri
11.06.2019 / 07:44 1689

Açıklamada; “Güneş çarpması; aşırı sıcak sonucu bedenısısını ayarlayan mekanizmanın bozulmasına bağlı meydana gelen ciddi birrahatsızlıktır. Hemen müdahale edilse bile ölümcül olabilir ya da kalıcızararlar verebilir. Aşırı sıcaklığın yanında nem oranının da yüksek olması(%70’in üzeri), güneş çarpmasında etkili bir rol oynar. Güneş çarpmasıözellikle yaşlı ve çocuklar için daha tehlikelidir.

Güneş ışınları; ultraviyole, görünür ve enfrarujışınlarından oluşmaktadır. İnsan sağlığı açısından en etkili ışın ultraviyoleışınlarıdır. Ülkemizde genellikle yaz ayları ve gündüz 11:00-15:00 saatleriarası güneş çarpması açısından en riskli zamanlardır. Güneş çarpmasının en sıkgörüldüğü yerler, sıcak ve nemli sahilleridir.

Belirtileri

Uzun süre güneş altında kalınmış ise aşağıda verilenbelirtiler güneş çarpmasını işaret eder.

Hastanın ateşi 39-41 dereceye kadar çıkabilir.

Davranış, anlama ve algılama bozuklukları oluşur.

Kalp atışları düzensizdir.

Şiddetli baş ağrısı, bulantı ve kusma yapabilir.

Nasıl Korunmalı?

Güneş çarpmasından korunmak için aşağıda verilentavsiyelere uymak gerekmektedir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünce sıcak ve UV (ultraviyole)ışınları için uyarı verilen bölge ve günlerde mümkün olduğunca güneştenkaçınmalı, zorunlu olmadıkça 11:00-15:00 saatleri arasında dışarıyaçıkılmamalıdır.

Aşırı sıcaklarda gölgede bulunulmalı, ağır işler ve sporyapılmamalıdır.

İnce, açık renkli bol elbiseler giyilmeli, şemsiye veyageniş kenarlı şapka kullanılmalıdır.

İmkânlar ölçüsünde sık duş alınmalıdır.

Ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınmalı ve bol bol sıvıtüketilmelidir” ifadeleri yer aldı.

Haber Merkezi 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.