İFTAR VE SAHUR ARASI 10 BARDAK SU İÇİN

Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Seda Demetgül, havasıcaklığının artmasıyla, vücutta sıvı kaybının daha fazla olduğunu belirterek,“İftar ile sahur arasında ortalama 8-10 bardak su tüketin” dedi.

İFTAR VE SAHUR ARASI 10 BARDAK SU İÇİN
25.05.2019 / 07:04 1872

Ramazan'da halsizlik, baş ağrısı gibi sorunların yeterlisıvı tüketilmediği zaman ortaya çıktığını belirten Medical Park Ordu HastanesiBeslenme ve Diyet Bölümü'nden Diyetisyen Seda Demetgül, “Özellikle nemlibölgelerde terleme ile su kayıpları fazla olabileceğinden oruçluyken ağırfiziksel aktivitelerde bulunmaktan kaçınılması gerektiğini belirtti. Demetgül,“Böyle durumlarda çok güneşli alanlar yerine daha serin ve gölge yerleri tercihetmeliyiz. Ayrıca vücuttan su atıcı özelliği bulunan çay ve kahve tüketimininsınırlandırarak vücudumuzdan fazla sıvı atımını engelleyebiliriz” diye konuştu.

"Orucunuzu hurma ile açabilirsiniz"

Medical Park Ordu Hastanesi Beslenme ve Diyet UzmanıDiyetisyen Seda Demetgül sağlıklı bir oruç için şu önerilerde bulundu:

“İftar öğününü ikiye bölmeliyiz. İlk bölümde daha hafifve midemiz için ağırlık hissettirmeyecek besinler, ikinci bölümde ise eğertüketilecekse daha karbonhidratı yüksek veya enerjisi yüksek besinler yeralmalıdır. Öncelikle orucumuzu 1 bardak su ile açmak uzun süreli susuzluksonrası vücudumuz için rahatlatıcı olacaktır. Suyun yanında 2-3 adet hurmakarbonhidrat ve posa içeriği ile vücudumuz için iyi bir enerji kaynağıolmaktadır. Daha sonra çorba ile besin tüketimi devam etmelidir. Çorbanınyanında ayran, yoğurt gibi proteinden zengin bir besin çorbanın kan şekerinihızlı yükseltmesinin engelleyecek ve daha çok tokluk oluşturmasının sağlayacaktır.Daha sonrasında 10-15 dakika bekleme süresi sağlamalıyız. Bu bekleme süresindeaslında vücudumuzda tokluk hormonunun salgılanmasıyla yavaş yavaş doygunlukhissedilir. Aslında bu bekleme süresiyle ikinci bölümde alınabilecek fazlaenerjiden kaçınılmış olacaktır. İftarın ikinci bölümünde haşlama, buğulama,ızgara pişirme yöntemleriyle hazırlanmış çok yağlı olmayan etler veya sebzeyemekleri ve salatalara yer verilebilir, protein içerikleri ve toklukoluşturmalarıyla bilinen posadan zengin kuru baklagiller ayrıca tam tahıllıveya tam buğdaylı besinler bulunabilir.”

“İftardan hemen sonra tatlı yemeyin”

Özellikle gün içerisinde kan şekerlerinin düşmesine bağlıolarak tatlı veya şeker içerikli besinlere yönelimin arttığını söyleyenDiyetisyen Demetgül, “Tatlılarımızı iftar sofralarına koymayalım, iftardansonra sütlü veya meyveli bir tatlıyla bir ara öğün yapmamız daha kontrollübesin tüketimini sağlayacaktır. Hafif besinlerle geçirdiğimiz bir iftaryemeğinden sonra bir porsiyon meyve veya sütlü bir tatlı veya süt, yoğurt,ayran gibi besinlerle ara öğünler yapabiliriz. Günlük olarak besintüketilebilecek zaman kısıtlı olduğu için günlük almamız gereken enerjiyi dekarşılamamız önemlidir. Bu yüzden sağlıklı besinlerle uygun porsiyonlarda araöğünler yapmalıyız” diye konuştu.

"Sahurda yumurta tokluk hissi verir"

Genellikle çalışan bireylerin uyku düzenleri bozulduğuiçin sahura kalkmadan oruç tuttuğunu söyleyen Diyetisyen Seda Demetgülsözlerini şöyle tamamladı:

“Mutlaka sahur yapmalıyız. Sahur yapmayanlar çok dahaerken acıkmaya başlamaktadırlar. Gün içerisinde kan şekerlerinin daha erkendüşmesi, halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı şikayetlerinin oluşması durumunaneden olabilmektedir. Daha sağlıklı bir oruç için mutlaka sahur yapmalıyız.Sağlıklı bir sahur da mutlaka bir adet yumurta tüketimi tokluk sağlamak içinyararlı olacaktır. Çok yağlı olmayan bir peynir çeşidine yer verebiliriz bolyeşil sebzeler tüketmeliyiz posa içeriği ve vitamin mineral içeriği ile midebağırsak sisteminin daha düzenli çalışması için faydalı olmaktadır. Sahurda 2-3su bardağı su tüketimi muhakkak sağlanmalıdır. İftar yemeğinden 2 saat sonrahafif tempolu 30-45 dakika yürüyüşler yapmak daha sağlıklı bir Ramazan ayıgeçirmemiz için yardım olacaktır. Sağlıklı bir oruç için su tüketimine çok dikkatetmeliyiz, yeterli ve dengeli öğünler tüketmeliyiz, vücudumuzdan su kayıplarınıen aza indirmeliyiz, az az sağlıklı besinlerden tüketmeliyiz ve mutlaka sahuryapmalıyız.” 

İHA


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.