BİSİKLET YARIŞI NEFES KESTİ

Sporve sağlık alanında ihtisaslaşan Aksaray Üniversitesi (ASÜ) önemli birorganizasyona ev sahipliği yaptı. Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun düzenlediğiDar Bölge Bisiklet Yarışı, dört ilden 34 sporcu ile antrenörler ve teknikheyetin katılımıyla kampüste gerçekleştirildi. 

BİSİKLET YARIŞI NEFES KESTİ
02.04.2019 / 18:13 944

-Tüm Kategorilerdeki Yarışlar Nefes Kesti -

 

Aksaray,Nevşehir, Kayseri ve Niğde’den sporcuların katılım sağladığı, üç kategoridegerçekleştirilen yarışları sekiz hakem takip etti. “Gençler,” “Yıldızlar A-B”ve “Minikler” kategorisindeki yarışmalar nefes kesti. Kategorilere göre 20, 12ve 8 kilometre koşulan parkurda renkli görüntüler yaşandı. Gençlerkategorisinde, 30 dakika 11 saniyelik süre ile Yasin Poyraz birinci olurken,30.13’le Ahmet Edebali ikinci, 30.17 ile de Ahmet Kaan Özcan üçüncü oldu. Aynıkategoride 9 dakika 47 saniyelik dereceyle Melike Havva Yiğit ve İrem NurKorkmaz birinciliği paylaştı ve bitiş çizgisini el ele geçerek, dostlukmesajları verdi. Yıldızlar A kategorisinde 31 dakika 17 saniye ile Davut Dumanbirinci, 31.18’le Furkan Akçam ikinci, 31.19’la da Hüseyin Teker üçüncü oldu.Yıldızlar B kategorisinde ise birinciliği 17.01’lik dereceyle Mehmet Can Çukurelde etti. Osman Emre Başbağ’ın 18.15’le ikinci olduğu yarışmayı, RaşitKalaklıkaya 18.29’la üçüncü olarak tamamladı. Aynı kategoride 18.29’lukdereceyle Funda Taşkın bitiş çizgisine ilk varan sporcu olurken, Taşkın’ı 21.47ile Sıla Doğan ve 26.21’le Nazlıcan Aslan takip etti. Miniklerde ise birinciler,8 dakika 47 saniye ile Zafer Emre Karahüseyin ve 8.53’le de Elif Yaren Kıraçoldu. Yarışmanın ardından, ASÜ Yöneticileri ve akademisyenler, özel bisikletsahasında (velodrom) düzenlenen törende, sporculara madalyalarını takdim etti.

 

-ASÜ’de, 8 Bin Aktif Bisiklet Kullanıcısı Var -

 

Sporcular,antrenörler, hakemler ve illerin bisiklet temsilcileriyle yemekte bir araya gelenASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Aksaray’da bisiklet kullanımını geliştirmekve yaygınlaştırmak için çalıştıklarını ifade etti. Kampüste, sekiz farklınoktaya Akıllı Bisiklet İstasyonu kurduklarını, 600 civarında bisiklet ve 8 binaktif kullanıcının olduğunu anımsatan Şahin, “İçerisinde özel bisiklet sürmesahası olan tek üniversiteyiz. Biz, bisikletle ilgili daha çok çalışmakistiyoruz” dedi. ASÜ’nün spor ve sağlık alanında ihtisas üniversitesi olarakseçildiğini ve ihtisaslaşmak istedikleri alanlardan birisinin de bisikletolduğunu vurgulayan ASÜ Rektörü, şöyle devam etti: “Bugün, ihtisas alanımızadair ilk somut organizasyonumuzu gerçekleştirmiş olduk. Bu ve benzerietkinlikler devam edecek. Dar bölge dışında, ulusal çaptaki etkinlikler için deplanlamalarımız var” dedi. Etkinliğin düzenlenmesine önemli katkılar sunanAksaray Bisiklet İl Temsilcisi, Bisiklet Federasyonu Eğitim Kurulu Üyesi veaynı zamanda ASÜ Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Fatih Şahin,organizasyona katılım sağlayan sporcu ve teknik heyete teşekkür etti. FatihŞahin, bu ve benzeri etkinliklere devam edeceklerini belirterek, ASÜ’nün SporBilimleri Fakültesi’ne bisiklet branşında öğrenci alan tek üniversite olduğunubelirtti ve bu sürecin nasıl ilerlediğine dair sporculara bilgiler verdi.  

 

Çevreillerden yarışmaya katılım sağlayan heyet, ASÜ’nin bisiklet konusunda örnek birüniversite olduğunu kaydederek, Rektör Şahin başta olmak üzere, bisikletsporunun gelişmesine ve etkinliğin gerçekleşmesine katkı sağlayanlara teşekkürettiler. 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.