"KARDELENLERİN" UMUDU KADIN MUHTARIN EĞİTİM AŞKI

Kız çocuklarını eğitime yönlendirerek köyde daha öncekendisinin de yaşadığı küçük yaşta evliliğin sona ermesine katkı sağlayanAksaray'ın tek kadın köy muhtarı 63 yaşındaki Şehriban Yentür, yeni dönemde köydeher yaştan insan için eğitim seferberliği başlatmayı planlıyor.

02.03.2019 / 15:39 892

Gülağaç ilçesine bağlı Kızılkaya köyünde iki dönemdirmuhtarlık görevini yürüten Yentür, köylülerin ve özellikle kadınların ısrarıylaüçüncü dönem için de aday oldu. Muhtar olduktan sonra kız çocuklarınıneğitimiyle ilgili çalışma başlatan Yentür, kızlarını okula göndermeyen aileleriikna ederek, çocukların okulla buluşmasını sağladı.

Kendisi de 14 yaşında evlenen, sürdürdüğü eğitimseferberliği sayesinde kız çocuklarını eğitime kazandırarak daha önce köyün enbüyük sorunu olan küçük yaşta evliliğin önüne geçilmesine katkı sağlayanYentür, yeniden seçilirse açacağı kurs ile köyde genç-ihtiyar, herkesin okumayazma öğrenmesini sağlayacak.

- Köyde okumayankız kalmadı

Seçim çalışmalarını sürdüren Yentür, AA muhabirineyaptığı açıklamada, kızlarını okula göndermeyen aileler ile tek tek görüşerekikna ettiğini, şu anda köylerinde okumayan kız çocuğunun kalmadığını söyledi.

Köyüne dönmeden önce 35 yıl İstanbul'da kaldığını,oradaki kızların okuduğunu ve hayatla mücadele ettiğini gördüğünü anlatanYentür, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Köyüme gelince kızlarımızda okuma azmi olmadığını,velilerin de kızlarını okula göndermediğini gördüm. Ev ev dolaşarak kızlarla veaileleriyle görüştüm. Kız çocuklarını okutmalarını söyledim. Allah'a hamdolsunokuyan kızlarımızın sayısı fazlalaştı. Şu anda okumayan hiç kızımız kalmadı.Kimse de bu duruma itiraz etmiyor. Anne ve babaları kızlarına destek oluyor.Okulu bitiren kızlarımız arasında diş doktoru, mühendis, mimar olan var.Bunları duydukça daha çok seviniyorum, gurur duyuyorum."

Yentür, muhtar olduğu süre zarfında iki kezCumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne gittiğini belirterek, "Cumhurbaşkanımız bana'Muhtarım tekrar aday mısınız?' diye sordu. Ben de 'Artık yaşlandım.' dedim.Kendisi de 'Bu işin yaşı olmaz, adaylığını koy ve devam ettir.' dedi. Eğer birdaha seçilirsem köyümüze Cumhurbaşkanımızı davet ediyorum. Köyümüzdeki tümkadınlar Cumhurbaşkanımızı çok seviyor ve destekliyor." diye konuştu.

- "Köyde buyıl bir de kadın aza var"

Köydeki kızların ve kadınların kendisini örnek aldığınıdile getiren Yentür, "Kardelenlerim o kadar çoğaldı ki ortaokul, lise veüniversitede, her yerde öğrencilerimiz var. Bu öğrenciler beni örnek alıyorlar.Köyde bu yıl bir de kadın aza var. 10 azadan biri kadın. Çalışmalarımız güzelgidiyor. Köylülerimiz istekli. Ben de çalıştığıma seviniyorum. Bu yaşta köyümebir şeyler yapınca mutlu oluyorum." ifadelerini kullandı.

Yentür, üçüncü dönemde de muhtar seçilmesi durumundaCumhurbaşkanlığınca başlatılan okuma seferberliği kapsamında çalışacağınıanlatarak, "Eğitimi çok seviyorum. Kızlarım da birer eğitimci. Köydekikızlarımız da eğitimlerine devam ediyor. İnşallah yeni dönemde okuma yazmabilmeyen herkesi eğitime yönlendireceğim. Köyümüzde okuma yazma bilmeyen kimsekalmayacak." şeklinde konuştu.

- "Annemçocukken okula gitmeyi çok istemiş"

Muhtar Yentür’ün kızı Şehriban Yentür de annesinin eğitimiçin gösterdiği gayrete daima destek olmaya çalıştığına değinerek, şunları kaydetti:

"Annem çocukken okula gitmeyi çok istemiş. Hedefiöğretmen olmakmış. Köy şartlarından dolayı bunu başaramamış. Kızlarınokumasının da sıkıntılı olduğu bir dönemmiş. Daha sonra bizlerle beraberİstanbul’a yerleşmiş. 4 kız kardeşiz ve hepimiz üniversite mezunuyuz. Ben bedeneğitimi öğretmeniyim. Ablam milli takım antrenörü. Birçok öğrencimizi millitakıma kazandırdık.

Annem sayesinde şu anda köyde bütün kızlar okula gidiyor.Bizler de ona bu konuda her zaman destek oluyoruz. Annemin yeni hedefi, Cumhurbaşkanımızınbaşlattığı okuma seferberliğinde örnek olmak."

AA


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.