Gündem

YSK, SEÇİM TAKVİMİNİ AÇIKLADI

yüksek seçim kurulu, 24 haziran 2018 pazar günü yapılacakolan cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri ile ilgili takvimi tamamladı. 30nisan’da başlayan seçim takviminde cumhurbaşkanı adaylığı ve ittifak için deson tarihler belli oldu.

yskseçim takviminiaçıkladı! ysk seçim takvimi 2018 seçmen sorgulama ve başvurular

ysk‘nın seçim takviminindecumhurbaşkanlığı için aday gösterme tarihleri belli oldu. buna göre 4-9 mayıstarihlerinde aday gösterilebilecek. Öte yandan, ysk’nın seçim takviminitamamlayarak resmi gazete’ye gönderildiği öğrenildi.

ysk‘nın seçim takvimininde cumhurbaşkanlığı için aday göstermetarihleri belli oldu. buna göre 4-9 mayıs tarihlerinde aday gösterilebilecek.

İttifak için son başvuru 6 mayıs’ta yapılabilecek.milletvekilliği aday listeleri için son tarih ise 21 mayıs 2018.

yurtdışında oy kullanacak vatandaşlar için belirlenentarih ise 7-19 haziran olarak açıklandı. Öte yandan, ysk’nın seçim takviminitamamlayarak resmi gazete’ye gönderildiği öğrenildi.

İŞte gÜn gÜn seÇİm takvİmİ
buna göre seçimin başlangıç tarihi 30 nisan 2018. 1 mayıs’ta da cumhurbaşkanıadaylığı için başvurular başlayacak.

30 nİsan: seçimin başlangıç tarihi

1 mayis: cumhurbaşkanı adaylığı içinbaşvuruların başlayacağı tarih

5 mayis: siyasi partilerincumhurbaşkanı adaylığı için son başvuru günü.

6 mayis: siyasi partilerin ittifakprotokolünü ysk’ya teslim etmesi için son gün.

7 mayis: siyasi partilerce aday gösterilen cumhurbaşkanıadaylarının bilgi ve belge eksikliklerini tamamlamasının son günü.

9 mayis: cumhurbaşkanı adaylığı içinseçmenler tarafından aday gösterilmek isteyenlerden başvuruları kabul edilenleriçin seçmenler tarafından teklifte bulunulmasının son günü.

10 mayis: cumhurbaşkanı geçici adaylistesinin resmî gazete’de yayımlanması ve itirazların başlangıcı.;
11 mayis: cumhurbaşkanı geçici aday listesine yapılacak itirazlarınson günü.

13 mayis: cumhurbaşkanı kesin aday listesininresmî gazete’de yayımlanması. cumhurbaşkanı seçimi propaganda dönemininbaşlangıcı

14 mayis: cumhurbaşkanı adaylarının birleşikoy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için yüksek seçim kurulunda kuraçekiminin yapılması ve ilânı.

haber merkezi

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası