Gündem

VİLAYETİMİZ RESMEN 29 YAŞINDA!

15 haziran1989 günü tbmm’sinde kabul edilen, ve kabulden1 hafta sonra dönemin cumhurbaşkanı kenan evren tarafından onaylanan kanunungönderildiği resmi gazetede 21 haziran günü de yayınlanmasıyla yürürlüğe giren 3578 sayılı kanunla 29 yıl önce bu gün56 yıl süren hiçbir zaman hak etmediğimiz,asla ve aslada hak etmeyeceğimiz2.ilçelik esaretinden kurtulan aksaray’ımız resmen il oldu.

o dönemde türkiye siyaset ve bürokrasisinde sözü geçenbir hemşerisinin olmaması nedeniyle inandırıcı olmayan,hiçbir zamanda olmasımümkün olmayan gerekçelerle ilçe haline getirilerek daha önce 59 yıl boyuncakendisine maddi ve manevi hiç bir desteği olmayan,aksine,genel ve özel idarebütçesinden ayrılanı bile kendisine vermeyen niğde’ye ikinci defa bağlanmasınınüstün 56 yıl geçtikten sonra  kabuledilen kanununla esaretten kurtarılan aksaray için tarihin tekerrür etmemesiiçin öncelikle 2004 den bu yana en yetkili ağızlar tarafından sözü verilenistikbalimizin olmazsa olmazı olan hizmetlerimizin zamanında verilmesi gerekiyor.

aksaray’in 1933 de yenİden İlÇe yapilarakcezalandirilmasinin yaninda nİĞde’ye baĞlanmasiyla İse resmen ve alenen aynianda duble bİr cezaya ÇarptirilmiŞ oldu!!!

aksaray’ın1861-1920 arasında 59 yıl süren 1. İlçelikesaretinin bitiminde o zamana kadar kendisine bağlı olan altunhisar’ıncivarıyla birlikte niğde’de bırakılmasıyla il yapılırken bile budanarakcezalandırılmamız yetmiyormuş gibi 2. İlçeli esaretine çarptırıldığımızda ise ozamanda her hali ile bizden ileri olan konya yerine yeniden bize olumlu manadakatacağı hiçbir katkısı 59 yıl boyunca olmayan, ne ticari, ne kültürel birliğimizle bağımızda olmayan niğde’yeakla ziyan şekilde tekrar bağlanmamızla duble cezalandırıldık!!!

aksaray’ın hiçte hak etmediği ikinci esaretten kurtulmakiçin 1933’le 89 arası aralıksız olarak devam eden çalışmaların sonuncusu olanhemşerimiz mehmet altınsoy’un dönemin başbakanı turgut Özal’ın daha partisiningenel başkanıyken 1983’ün ekim ayının son haftasında anap’ın aksaray mitingindetemelini attıkları.

1987 yılının ramazan bayramında ise aksaray gazetecilercemiyeti tarafından atılan vilayet olma isteği ve bu isteğin aralıksız onlarcayayınla devam eden desteğinde katkısı.

 gazetecilercemiyetinin yayınlarıyla oluşan kamu oyunun desteğini de yanlarına alarak  samimi bir şekilde sürdürdüklerigeliştirdikleri ortak stratejiyle sürdürdükleri çalışmayla.

bu çalışmanın stratejisi gereği önce anap genel sekreteryardımcılığına,ardından ise grup başkan vekilliğine getirilen hemşerimiz  raşit daldal’la birlikte verdikleri emeğinkarşılığını 29 yıl önce bu gün 15 haziran 1989 günü türkiye büyük milletmeclisinde akşam üzere kabul edilen 3578 sayılı kanunla aldılar.

kanunun kabul edilmesinden bir hafta sonra ise resmigazetede yayınlanmasından ve bunun bir kutlama telgrafıyla  kenen evren tarafından bildirilmesiyle resmenil olan aksaray bu tarihten 2 ay sonrada ilk valisi rıdvan yenişen’in o zamankibaşbakan daha sonraki türkiye cumhuriyetinin 8. cumhurbaşkanı olan turgut Özal,dönemin İç İşleri bakanı abdulkadir aksu, vilayetliğin baş mimarı mehmetaltınsoy,anap grup başkanı raşit daldal,dyp milletvekili  mahmut Öztürk ve dönemin belediye başkanımemiş akın’ında bulunduğu yapılan muhteşem törenle görevini dönemin niğdevalisi ahmet Özyurt’tan bayrak teslimi töreniyle alarak başlamasıyla 56 yılsüren2. ilçelik esaretinden fiilen kurtuldu.

(haber araştırma ,belge vefotoğraflar ali genÇ özel arşivi)

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası