Gündem

TUZ GÖLÜ’NÜN “KIRMIZI BEYAZ” GÜZELLİĞİ

kışın buz mavisi, yazın beyaz rengiyle dikkati çeken tuzgölü’nde, bugünlerde bir alg türü olan “dunaliella salina”larnedeniyle kırmızı beyaz şölen yaşanıyor.

algların besin zincirinde önem bir yeri olması nedeniyletuz gölü, dünyada flamingoların kuluçkaya yattığı en önemli sulak alanlardanbirisi durumunda. 

koyuncu kaldırım tuzlası hammadde Üretim müdürü yusufsinan doğan, aa muhabirine yaptığı açıklamada, tuz gölü’nün, kış mevsiminde buzmavisi rengi, yaz mevsiminde ise tuzla kaplandığı için beyaz görüntüsüyleziyaretçilerin ilgisini çektiğini söyledi.

türkiye’nin ikinci büyük gölü tuz gölü’nün bugünlerdedünyada nadir görülen büyüleyici bir görüntüye kavuştuğunu belirten doğan,”tuz gölü’nde yılın belli aylarında maviden kırmızıya doğru bir renkdeğişimi yaşanırken, bunun temel sebebi dunaliella salina dediğimiz bir tür suyosunundan kaynaklanmaktadır. bu su yosunu flamingoların besin zinciri içerisindebulunduğundan dolayı bu bölgeler flamingolara da ev sahipliğiyapmaktadır.” dedi.

– “göl yüzeyindeki kırmızılık mayıs ayı ilebaşlar”

tuz gölü’nde mayıs-temmuz döneminde göl yüzeyindekikızıllığın görülebildiğini anlatan doğan, şunları ifade etti:

”genellikle göl yüzeyindeki kırmızılık mayıs ayı ilebaşlar. bunun sebebi yağışların azalması ve sudaki tuzluluk oranınınartmasıdır. bu kırmızılığın değişkenlik göstermesinin nedeni ise suyun bellidönemlerde yağışlarla mevsimsel olarak yükselip azalmasıdır. su içinde bulunandunaliella salinalar, tuzluluğun yoğun olduğu yerlerde daha fazla yaşadığı içinkırmızılık yer yer ve zaman zaman artmakta, azalmaktadır. mayıs, haziran vetemmuz ayında bu kırmızılık devamlı gözlemlenebilmektedir. temmuz ayında da suseviyesinin azalmasıyla birlikte kızıllık bitmektedir.”

– su seviyesi geçen yıla göre yüksek

doğan, göl içinde bulunan tuz havuzlarındaki suseviyesini düzenli olarak ölçtüklerine işaret ederek, “yılın 12 ayıboyunca havuzlarımızda su seviyesini haftada iki kez ölçmekteyiz. bu yıl kışınbeklenen yağışlar olmadı fakat ilkbaharda ve yaza doğru çok yüksek miktardayağış aldığı için gölün su seviyesinde geçen yıllara göre 5-10 santimetrelikfark gözlemlenmektedir.” diye konuştu.

bu yılki yağışların ve göldeki su seviyesinin yüksekolmasının tuz hasadını etkilediğine dikkati çeken doğan, su seviyesindekifarkın hasadı 15 gün geciktireceğini ifade etti.

aa

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası