Gündem

TOPLUMUN KALKINMASI İÇİN KADINLAR DAHA ETKİN OLMALI

5 aralık türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesiile ilgili aksaray barosu kadın ve Çocuk hakları komisyonu’nun yaptığı yazılıbasın açıklamasında;

“5 aralık 1934 tarihi, türkiye’de 1924 anayasası ilesadece erkeklere tanınmış olan milletvekili seçme ve seçilme hakkını anayasa’dadeğişiklik yapılarak kadınlara da tanınan gündür.  kurtuluş savaşındaki yarattıkları kahramanlıkve fedakârlık destanlarından sonra kadınlar 10 yıl boyunca oy hakları peşindekoşarak seçme ve seçilme haklarını elde etmişlerdir. anayasa’nın 10. ve 11.maddelerinde yapılan değişiklik çerçevesinde İntibah-ı mebusan kanununda daaynı tarihte değişiklik yapılmış ve kadınların seçme ve seçilme hakkı uygulamayageçirilmiştir.1935 yılında yapılan genel seçimde 18 kadın milletvekili seçilmişve ülkemiz kadın milletvekili sayısıyla dünya’da 2.sırada yer almıştır.

cumhuriyetin ilanı ile birlikte kadınlarımız çok önemlisiyasi, hukuki ve sosyal haklar elde etmişlerdir. Çağdaş medeniyet seviyesineulaşmak için kadını ve erkeği eşit yurttaş yapmanın gerekli olduğuna inanantürkiye cumhuriyetini kuran irade ve bu iradenin önderi mustafa kemal atatürksayesinde kadınlarımız birçok gelişmiş ülkeden önce bu haklarını eldeetmişlerdir.

mustafa kemal atatürk 1925’te kastamonu’da yaptığıkonuşmada şöyle der: “toplumu kalkındırmak istiyorsak, izlememiz gereken dahaemin ve daha etkili bir yol vardır. o da türk kadınını çalışmalarımıza ortaketmek, hayatımızı onunla birlikte yürütmek, kadının bilimsel, toplumsal veekonomik hayatta erkeğin ortağı, arkadaşı, yardımcısı ve koruyucusu yapmayoludur.”

türkiye’de kadınlar, mustafa kemal’in önderliğinde, buhakka kavuşmuşlardır.1930 yılında,1580 sayılı yasa ile kadınlara ilk kez belediyeseçimlerinde seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır.

nüfusun yarısını oluşturan kadınların karar almasüreçlerine katılamaması, siyasette eşit oranda temsil edilememesi her şeydenönce bir demokrasi meselesidir.

aksaray barosukadin haklari komİsyonu olarak;

Ülkemizde kadınlar yönetimdeki hakkını ancak siyasetekatılarak kullanacaktır. her yerde seçilebilir sırada kadın aday, parti vemeclislerde, hükümet nezdinde % 50 kadın görmek istiyoruz. seçilen kadınları da,gerçekten kadının yanında ve kadın sorunlarını yine kadın gözüyle, kadındiliyle çözüm üretirken görmek istiyoruz. kadına seçme ve seçilme hakkıverilmesinin 84.yıldönümü sebebiyle, bugün ve her zaman hayatın her alanındasöz, yetki, karar ve politika üretim mekanizmalarında eşit temsiliyet sağlanıncayakadar bu taleplerimizin takipçisi olacağız” dedi.

haber merkezi

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası